China en Filipijnen wijzen naar elkaar na scheepsbotsing
BEIJING (ANP/AFP) - Schepen die onder de Filipijnse en Chinese vlag voeren, zijn zondag met elkaar in botsing gekomen op de Zuid-Chinese Zee. Volgens Beijing veroorzaakte een Filipijns schip "opzettelijk problemen". De Filipijnen zeggen dat de Chinese kustwacht "gevaarlijke blokkeermanoeuvres" uitvoerde, waardoor schepen in botsing kwamen.
Het incident gebeurde in een betwist gedeelte van de zee, bij de Spratly-eilanden. Volgens de Filipijnse regering in Manila raakte een vaartuig van de Chinese kustwacht een Filipijnse bevoorradingsboot. China zei later dat een boot van de Filipijnse kustwacht was geraakt omdat het vaartuig "expres omkeerde" en zo een botsing veroorzaakte. Wat de schade aan de boten is, is niet duidelijk.
Beide regeringen noemen de acties van de andere partij "gevaarlijk" en een overtreding.
Spanningen tussen de Chinese kustwacht en Filipijnse schepen komen vaker voor rondom de eilandengroep. De Filipijnen stapten al eens naar een internationaal arbitragehof om de Chinese claims in de zee aan te vechten en kregen in 2016 gelijk. Maar Beijing trekt zich weinig aan van die uitspraak en heeft honderden schepen rondvaren in de regio.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
37 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italiƫ, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse vakbond voor machinisten, SEMAF, heeft opgeroepen tot een landelijke staking na twee dodelijke ongelukken in korte tijd. De vakbond vindt de "constante achteruitgang van het spoornetwerk" onacceptabel.
2 uur geleden