China en Filipijnen wijzen naar elkaar na scheepsbotsing
BEIJING (ANP/AFP) - Schepen die onder de Filipijnse en Chinese vlag voeren, zijn zondag met elkaar in botsing gekomen op de Zuid-Chinese Zee. Volgens Beijing veroorzaakte een Filipijns schip "opzettelijk problemen". De Filipijnen zeggen dat de Chinese kustwacht "gevaarlijke blokkeermanoeuvres" uitvoerde, waardoor schepen in botsing kwamen.
Het incident gebeurde in een betwist gedeelte van de zee, bij de Spratly-eilanden. Volgens de Filipijnse regering in Manila raakte een vaartuig van de Chinese kustwacht een Filipijnse bevoorradingsboot. China zei later dat een boot van de Filipijnse kustwacht was geraakt omdat het vaartuig "expres omkeerde" en zo een botsing veroorzaakte. Wat de schade aan de boten is, is niet duidelijk.
Beide regeringen noemen de acties van de andere partij "gevaarlijk" en een overtreding.
Spanningen tussen de Chinese kustwacht en Filipijnse schepen komen vaker voor rondom de eilandengroep. De Filipijnen stapten al eens naar een internationaal arbitragehof om de Chinese claims in de zee aan te vechten en kregen in 2016 gelijk. Maar Beijing trekt zich weinig aan van die uitspraak en heeft honderden schepen rondvaren in de regio.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
19 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
21 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
2 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het dodental in Kyiv is verder opgelopen na massale Russische aanvallen. Functionarissen melden zeker drie doden en meer dan veertig gewonden. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van beschadigde gebouwen.
4 uur geleden