China en Duitsland willen dialoog met Trump over importtarieven
BEIJING/BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - China en Duitsland willen gesprekken voeren met aankomend president Donald Trump om een wereldwijde handelsoorlog te voorkomen. De twee grote exportlanden reageren daarmee op het dreigement van de verkozen Amerikaanse president om direct na zijn aantreden in januari een extra importtarief van 10 procent in te voeren op Chinese goederen. Ook wil Trump dat Mexico en Canada een heffing van 25 procent betalen voor al hun producten die de Amerikaanse grens over gaan.
Met de importheffingen wil Trump China, Mexico en Canada dwingen om de drugssmokkel en de asielstroom naar de Verenigde Staten te stoppen. Washington beschuldigt Beijing al langer van medeplichtigheid aan de handel in de drug fentanyl, die voor tienduizenden doden per jaar in de VS zorgt en via buurlanden Mexico en Canada wordt binnengesmokkeld. Ook heeft Trump tijdens zijn verkiezingscampagne gedreigd met heffingen tot 20 procent op goederen uit de rest van de wereld.
"In principe staan we open voor het onderhouden van dialoog en communicatie", zei een woordvoerster van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken op de vraag of Beijing al contact had opgenomen met Trumps team voor gesprekken. Eerder verklaarde de Chinese ambassade in Washington al dat niemand een handelsoorlog wint en dat China stappen heeft gezet om het drugsprobleem aan te pakken.
De Duitse minister van Economie Robert Habeck verklaarde dat de tariefdreiging van Trump "serieus moet worden genomen". Hij vindt dat Europa en Duitsland gesprekken moeten voeren om een mogelijke handelsoorlog te voorkomen, "waarin iedereen verliest".
Ook de hoge buitenlandvertegenwoordiger van de EU, Josep Borrell, waarschuwde voor een handelsoorlog. "Als iedereen tarieven aan iedereen gaat opleggen, zal dit reacties uitlokken", zei Borrell aan de zijlijn van een G7-vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken in Italië. Als Trump een nieuwe handelsoorlog wil beginnen, zal dat volgens hem voor iedereen problemen opleveren, te beginnen voor de Amerikanen zelf. Borrell, die als buitenlandchef op 1 december wordt opgevolgd door Kaja Kallas, zei wel dat de EU klaarstaat om tegenmaatregelen te nemen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
23 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
1 dag geleden