China en Duitsland willen dialoog met Trump over importtarieven
BEIJING/BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - China en Duitsland willen gesprekken voeren met aankomend president Donald Trump om een wereldwijde handelsoorlog te voorkomen. De twee grote exportlanden reageren daarmee op het dreigement van de verkozen Amerikaanse president om direct na zijn aantreden in januari een extra importtarief van 10 procent in te voeren op Chinese goederen. Ook wil Trump dat Mexico en Canada een heffing van 25 procent betalen voor al hun producten die de Amerikaanse grens over gaan.
Met de importheffingen wil Trump China, Mexico en Canada dwingen om de drugssmokkel en de asielstroom naar de Verenigde Staten te stoppen. Washington beschuldigt Beijing al langer van medeplichtigheid aan de handel in de drug fentanyl, die voor tienduizenden doden per jaar in de VS zorgt en via buurlanden Mexico en Canada wordt binnengesmokkeld. Ook heeft Trump tijdens zijn verkiezingscampagne gedreigd met heffingen tot 20 procent op goederen uit de rest van de wereld.
"In principe staan we open voor het onderhouden van dialoog en communicatie", zei een woordvoerster van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken op de vraag of Beijing al contact had opgenomen met Trumps team voor gesprekken. Eerder verklaarde de Chinese ambassade in Washington al dat niemand een handelsoorlog wint en dat China stappen heeft gezet om het drugsprobleem aan te pakken.
De Duitse minister van Economie Robert Habeck verklaarde dat de tariefdreiging van Trump "serieus moet worden genomen". Hij vindt dat Europa en Duitsland gesprekken moeten voeren om een mogelijke handelsoorlog te voorkomen, "waarin iedereen verliest".
Ook de hoge buitenlandvertegenwoordiger van de EU, Josep Borrell, waarschuwde voor een handelsoorlog. "Als iedereen tarieven aan iedereen gaat opleggen, zal dit reacties uitlokken", zei Borrell aan de zijlijn van een G7-vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken in Italië. Als Trump een nieuwe handelsoorlog wil beginnen, zal dat volgens hem voor iedereen problemen opleveren, te beginnen voor de Amerikanen zelf. Borrell, die als buitenlandchef op 1 december wordt opgevolgd door Kaja Kallas, zei wel dat de EU klaarstaat om tegenmaatregelen te nemen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag met winsten aan de handelsdag begonnen, in navolging van de hogere koersenborden op Wall Street van dinsdag. Een reeks zwakkere dan verwachte economische cijfers in de Verenigde Staten heeft de verwachting aangewakkerd dat de Federal Reserve volgende maand weer met een renteverlaging komt.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het oplossen van de wachtrijen voor aansluitingen op het overvolle stroomnet gaat te langzaam. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt (ACM), die constateert dat netbeheerders achterlopen bij het aanpakken van het probleem. Het gevolg is dat de wachtrijen van bedrijven die een aansluiting willen maar deze voorlopig niet kunnen krijgen, blijven oplopen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft zich verweerd tegen beschuldigingen dat de chatbot een 16-jarige jongen in Californië heeft aangezet tot zelfmoord. Volgens het techbedrijf had de chatbot de tiener juist meer dan honderd keer aangespoord hulp te zoeken, staat in een ingediend document bij de rechtbank in San Francisco.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote winkelketens en webshops weigeren klanten vaak onterecht garantie te geven bij kapotte producten, meldt de Consumentenbond. De belangenorganisatie baseert dat op eigen onderzoek waarbij ze via undercovershoppers onder andere bol, Coolblue, MediaMarkt en Expert vragen stelde over een kapotte wasmachine. In driekwart van de gevallen kregen ze onjuiste informatie van de winkels.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Scheepvaartconcern Maersk overweegt zijn schepen weer door de Rode Zee te laten varen. Het Deense bedrijf heeft aangegeven dat de omstandigheden om de doorvaart door het gebied te hervatten, lijken te verbeteren. Daardoor zou de belangrijke route voor het scheepvaartverkeer tussen Azië en Europa mogelijk weer veilig bevaarbaar zijn.
1 uur geledenBEIJING/SINGAPORE (ANP/RTR) - China heeft minstens tien ladingen Amerikaanse sojabonen gekocht in contracten die sinds dinsdag zijn getekend. Dat meldt persbureau Reuters op basis van twee handelaren met kennis van de deals. Dit versterkt de piek in Chinese aankopen van Amerikaanse goederen na de recente dooi in de handelsbetrekkingen tussen de VS en China.
3 uur geledenPALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Computerfabrikant HP gaat de komende jaren duizenden banen schrappen. Het bedrijf kondigde aan dat 4000 tot 6000 banen zullen verdwijnen door meer gebruik te maken van AI-tools. Dat moet over drie jaar een jaarlijkse besparing van 1 miljard dollar opleveren.
11 uur geleden