China en Australië zoeken toenadering tot elkaar
CANBERRA/BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft in een boodschap aan de Australische premier Anthony Albanese gezegd dat hij de samenwerking tussen hun beide landen wil verbeteren. De leiders onderstrepen dat ze weer toenadering tot elkaar willen zoeken, na een jarenlange moeizame relatie.
Xi schrijft dat hij veel waarde hecht aan het ontwikkelen van de banden tussen China en Australië en dat hij bereid is samen te werken. Albanese vindt het ook belangrijk om de banden met de grootste handelspartner aan te halen.
Xi en Albanese spraken hun goede bedoelingen uit voorafgaand aan een ontmoeting tussen de twee buitenlandministers in Beijing. Het is voor het eerst sinds de relatie in 2019 bekoelde dat een Australische minister China bezoekt voor een gesprek. Canberra verzet zich al jaren tegen de groeiende Chinese invloed in de Indo-Pacifische regio, maar de relatie raakte definitief bekoeld toen Australië opriep tot een onafhankelijk onderzoek naar de oorsprong van het coronavirus. Beijing heeft de laatste jaren ook regelmatig Australiërs opgepakt.
Dat Xi en Albanese weer aan de relatie willen werken spraken de twee eerder uit op de G20-top in Indonesië. Daar spraken de twee elkaar voor het eerst.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.
8 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.
32 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De burgemeester van Kyiv heeft de aanval op de Oekraïense hoofdstad de grootste tot dusver in de oorlog met Rusland genoemd. "Morgen, 3 juli, is uitgeroepen tot dag van rouw in Kyiv, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de meest omvangrijke aanval van de vijand op de hoofdstad", stelt Vitali Klitsjko op sociale media.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandchef Kaja Kallas van de Europese Unie wil na nieuwe aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv de druk op Rusland verder opvoeren. "Woorden van veroordeling alleen zullen de aanvallen op Kyiv niet stoppen. Alleen aanhoudende militaire steun aan Oekraïne en verhoogde druk op Moskou kunnen daar verandering in brengen", stelt ze op X.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de grootschalige Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot tien, meldt de burgemeester van de Oekraïense hoofdstad op Telegram. Bij de aanvallen vielen daarnaast zeker 56 gewonden, onder wie twee kinderen.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Verschillende Oekraïense steden zijn in de nacht van woensdag op donderdag getroffen door een golf van Russische raketaanvallen en drone-aanvallen. Daarbij zijn zeker twee doden en zestien gewonden gevallen, meldt het militaire hoofd van Kyiv, Tymur Tkatsjenko.
7 uur geledenHÉRAULT EN AUDE (ANP/AFP) - In het zuiden van Frankrijk woedt een grote natuurbrand, waardoor tientallen mensen moesten worden geëvacueerd. Honderden brandweerlieden zijn ingezet om de vlammenzee in de departementen Hérault en Aude te bestrijden.
7 uur geleden