Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China eist schrappen bezoek Amerikaanse toppolitica aan Taiwan

China eist schrappen bezoek Amerikaanse toppolitica aan Taiwan

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft gewaarschuwd dat een bezoek van de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden aan Taiwan tot strenge tegenmaatregelen zullen leiden. Beijing eist dat het bezoek van voorzitster Nancy Pelosi wordt afgelast. Ze brengt komende week een bezoek aan Japan, maar er is niets officieels gemeld over een eventueel uitstapje naar Taiwan. Ook Taiwan heeft haar bezoek niet aangekondigd. Maar volgens China staat het kennelijk op het programma.

De Verenigde Staten dienen zich te schikken naar het Chinese 'één-Chinabeleid', aldus een regeringswoordvoerder in Beijing. De Volksrepubliek China beschouwt het eiland als eigen grondgebied en duldt geen internationale erkenning van de onafhankelijke status. Pelosi zou overigens niet de eerste voorzitter van het Huis in Taiwan zijn. Newt Gingrich ging haar in 1997 voor.

De communistische Volksrepubliek ontstond na een burgeroorlog in 1949 en veel anticommunisten vluchtten naar het eiland Taiwan. Dat is sindsdien feitelijk onafhankelijk, maar de Chinese regering beschouwt het als een rebellerend eiland. Beijing accepteert niet dat mensen, organisaties, bedrijven of landen betrekkingen met Taiwan onderhouden.

De regering op Taiwan noemde zich China en bleef nog lange tijd onder meer bij de Verenigde Naties de officiële Chinese regering, maar daar kwam vijftig jaar geleden een einde aan. Nederland was al in 1950 een van de eerste westerse landen die de communistische regering in Beijing erkende, maar erkende niet dat die regering ook over Taiwan ging. Tegenwoordig erkennen nog geen twintig landen Taiwan officieel als onafhankelijk land. Het gaat dan voornamelijk om eilandstaten in de Stille Oceaan en een aantal Latijns-Amerikaanse landen, vooral in Centraal-Amerika en het Caribisch gebied.

Meer uit Buitenland

Times of Israel: Iraans cadeau voor VS was doorgang voor tankers

WASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.

29 minuten geleden
Verdachten van autobrand Antwerpen in gesloten instelling

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.

1 uur geleden
Zelensky: Rusland wilde VS chanteren door Iran te helpen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.

1 uur geleden
Witte Huis: Trump ontketent de hel als Iran doorgaat met strijd

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.

1 uur geleden
Merz vindt levering Taurus-raketten aan Oekraïne niet meer nodig

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".

3 uur geleden
Amerikaanse defensie steekt meer geld in wapens en munitie

ARLINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft drie overeenkomsten afgesloten voor raketten en onderdelen voor munitie en wapensystemen. Daarmee kunnen voorraden aangevuld worden die zijn geslonken door de oorlog in het Midden-Oosten. "Zo wordt de industriebasis klaargemaakt voor oorlogstijd", zegt onderminister Michael Duffey.

4 uur geleden
Sarah Mullally aangetreden als religieus leider Anglicaanse Kerk

CANTERBURY (ANP) - Het eerste vrouwelijke hoofd van de Anglicaanse Kerk, Sarah Mullally (63), is in Engeland formeel geïnstalleerd. Dat gebeurde in het bijzijn van de Britse premier en leden van de koninklijke familie in de kathedraal van Canterbury.

4 uur geleden