
China doet zaken met Taliban en gaat naar olie boren
BEIJING/KABUL (ANP/RTR) - Het regime van de Taliban in Afghanistan gaat naar eigen zeggen met een Chinese onderneming samenwerken, om olie te winnen in de vallei van de rivier de Amu Darya aan de noordgrens van het land. Het zou voor het eerst zijn sinds de soennitische extremisten van de Taliban met de val van Kabul in 2021 het land in hun greep kregen, dat ze een groot contract met een buitenlands bedrijf sluiten.
De Taliban worden officieel nauwelijks erkend als wettige regering en zijn onder meer doelwit van sancties van de Verenigde Naties wegens hun terroristische activiteiten. Beijing vreest dat de Taliban steun geven aan opstandige islamitische groepen in de Volksrepubliek, maar heeft altijd banden onderhouden met de beweging met het oog op de enorme rijkdom aan bodemschatten van Afghanistan.
De Taliban kampen met tal van economische problemen als gevolg van het gebrek aan internationale erkenning. Ze hebben bijvoorbeeld geen beschikking over tegoeden van Afghanistan in het buitenland. Maar China hoopt al geruime tijd deals te kunnen sluiten met de machthebbers in Kabul. China kijkt begerig naar bodemschatten van Afghanistan zoals bauxiet, chroom, ijzer, kobalt, koper, kwik, lithium, uranium en zeldzame aardmetalen.
Meer uit Buitenland
SOEMY (ANP) - Door Russische droneaanvallen zijn in de Oekraïense regio Soemy zeker drie mensen om het leven gekomen, onder wie een kind, melden lokale autoriteiten dinsdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran en Israël een staakt-het-vuren zijn overeengekomen. "Israël en Iran zijn het er volledig over eens dat er een volledig en totaal staakt-het-vuren zal zijn... gedurende twaalf uur, waarna de oorlog als beëindigd zal worden beschouwd!", schrijft Trump in een bericht op Truth Social.
4 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/AFP/RTR) - Landen in het Midden-Oosten heropenen hun luchtruim, enkele uren na een afgeslagen Iraanse aanval op een Amerikaanse militaire basis in Qatar. De autoriteiten van Qatar, Bahrein, de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Irak hadden uit voorzorg hun luchtruim gesloten of reageerden op de Iraanse vergeldingsaanval.
7 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP/AFP) - Ook Koeweit heeft zijn luchtruim gesloten na een Iraanse aanval op een Amerikaanse basis in Qatar. Daarnaast meldt Al Jazeera dat ook Irak zijn luchtruim heeft gesloten. Eerder is al sluiting van het luchtruim van de Verenigde Arabische Emiraten, Qatar en Bahrein gemeld.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU en Canada hebben een zogeheten partnerschap voor veiligheid en defensie afgesloten. De EU-buitenlandchef Kaja Kallas tekende maandag samen met de Canadese vertegenwoordiging het partnerschap na een EU-Canada-top in Brussel.
10 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten en Qatar hebben hun luchtruim gesloten. Dat meldt FlightRadar op het socialemediaplatform X na een aanval van Iran op in ieder geval een Amerikaanse basis in Qatar. Ook Bahrein heeft zijn luchtruim "uit voorzorg" gesloten, meldt de overheid.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag in het Witte Huis een bijeenkomst met zijn veiligheidsteam over (dreigende) aanvallen van Iran. Volgens nieuwssite Axios begint het overleg om 19.00 uur Nederlandse tijd. Iraanse media melden inmiddels dat Amerikaanse bases in Irak en Qatar zijn aangevallen.
10 uur geleden