China boos over 'tussenlanding' van Taiwanese vicepresident in VS
BEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft fel uitgehaald naar Taiwan en de Verenigde Staten naar aanleiding van een tussenstop die de Taiwanese vicepresident William Lai maakte in New York. Lai, die op weg is voor een officieel bezoek aan Paraguay, arriveerde zaterdag in New York, officieel voor een overstap. Maar op X, voorheen Twitter, schreef hij dat hij verschillende ontmoetingen zal hebben en bijeenkomsten zal bijwonen.
In een verklaring noemt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken de Taiwanese vicepresident een "separatist" en "een onruststoker door en door". Ook zegt het dat China "resolute en krachtdadige" maatregelen zal nemen om zijn soevereiniteit en territoriale integriteit te beschermen. Het communistische land beschouwt Taiwan als een afvallige provincie.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken liet eerder weten dat tussenstops van Taiwanese regeringsvertegenwoordigers "routine" zijn. Lai zou de elfde vicepresident zijn die een tussenlanding in de Verenigde Staten maakt.
Officieel onderhouden Taiwan en de VS geen diplomatieke betrekkingen, maar de VS zijn de belangrijkste wapenleverancier van de eilandstaat die zich door China bedreigd weet. Ook zien de Amerikanen Taiwan als een bondgenoot in hun pogingen om de invloed van China in te perken.
Woensdag vliegt Lai terug uit Paraguay. Dan maakt hij een tussenlanding in San Francisco, waar hij zal spreken met het hoofd van een organisatie die namens de Amerikaanse regering onofficiële contacten onderhoudt met Taiwan.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/DUBAI/TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - In verschillende landen in het Midden-Oosten worden in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen gemeld. Zo zijn er in delen van de Iraanse hoofdstad Teheran stroomstoringen na een reeks explosies, meldt het Iraanse persagentschap Fars.
2 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
12 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
12 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
14 uur geleden