China blijft grootste leverancier zonnepanelen, laptops en accu's
DEN HAAG (ANP) - China blijft voor Nederland verreweg de belangrijkste leverancier van producten die 'kritieke grondstoffen' bevatten, zoals zonnepanelen, laptops en telefoons. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Kritieke grondstoffen zijn economisch gezien van grote waarde, maar het is niet zeker of ze in de toekomst ook voldoende beschikbaar zijn. Zo zitten in zonnepanelen onder meer de kritieke grondstoffen silicium en gallium. Veel van de producten waar kritieke grondstoffen in zitten zijn nodig voor verduurzaming en digitalisering.
Vorig jaar voerde Nederland voor 78,6 miljard euro aan producten met kritieke grondstoffen in uit China. Daarbij plaatst het CBS wel de kanttekening dat meer dan de helft van die producten direct weer wordt geƫxporteerd, zogeheten quasi-doorvoer. Als dat deel niet meegeteld wordt, is Duitsland de grootste leverancier, maar veel Duitse producten bevatten ook weer kritieke grondstoffen uit China.
Rusland
Volgens het CBS bevestigt de belangrijke positie van China dat het land "een grote rol speelt in de mondiale productieketens van kritieke grondstoffen". Dat geldt voor het mijnen en het verwerken van de grondstoffen en voor het produceren en verhandelen van de accu's, auto's en telefoons die daar vervolgens van worden gemaakt. Voor 14 van de 34 door de Europese Commissie als kritiek bestempelde grondstoffen is China de grootste producent.
Ook heeft het land controle over mijnen in het buitenland, zoals kobaltmijnen in Congo, zegt het CBS. "Daardoor is de EU als geheel voor een groot deel van de kritieke grondstoffen, zowel onbewerkt als bewerkt, afhankelijk van import uit China."
Kritieke grondstoffen zelf worden in ruwe of onbewerkte vorm het vaakst ingevoerd uit Rusland. In 2022 ging het in totaal om bijna 1,2 miljard euro aan ingevoerde kritieke grondstoffen naar Nederland, aldus het CBS.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Air France-KLM verwacht zijn vliegschema deze zomer te kunnen uitvoeren, ondanks eerdere zorgen over mogelijke brandstoftekorten. "Air France, KLM en Transavia zullen al hun klanten deze zomer vervoeren", heeft topman Ben Smith van het luchtvaartconcern woensdag gezegd in een Franse persverklaring.
6 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ov-bedrijf Transdev biedt buschauffeurs in Utrecht sinds deze week een hoger salaris voor extra diensten om een chauffeurstekort. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door RTV Utrecht. De regeling geldt in elk geval tot de zomer en wordt mogelijk verlengd als de personeelskrapte in die regio aanblijft.
21 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Economen van Rabobank voorzien economische pijn in Nederland door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Maar een recessie verwachten ze niet, al heeft de bank haar eerdere voorspellingen in een nieuwe raming wel iets verlaagd.
59 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend omhoog door het oplaaiende geweld in het Midden-Oosten. Iran heeft raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein en de Verenigde Staten vielen een Iraans commandocentrum aan. Daarmee zetten de olieprijzen de opmars van deze week voort door onzekerheid over een vredesdeal tussen Iran en de Verenigde Staten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiƫle verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
13 uur geleden