Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China blijft grootste leverancier zonnepanelen, laptops en accu's

China blijft grootste leverancier zonnepanelen, laptops en accu's

DEN HAAG (ANP) - China blijft voor Nederland verreweg de belangrijkste leverancier van producten die 'kritieke grondstoffen' bevatten, zoals zonnepanelen, laptops en telefoons. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Kritieke grondstoffen zijn economisch gezien van grote waarde, maar het is niet zeker of ze in de toekomst ook voldoende beschikbaar zijn. Zo zitten in zonnepanelen onder meer de kritieke grondstoffen silicium en gallium. Veel van de producten waar kritieke grondstoffen in zitten zijn nodig voor verduurzaming en digitalisering.

Vorig jaar voerde Nederland voor 78,6 miljard euro aan producten met kritieke grondstoffen in uit China. Daarbij plaatst het CBS wel de kanttekening dat meer dan de helft van die producten direct weer wordt geëxporteerd, zogeheten quasi-doorvoer. Als dat deel niet meegeteld wordt, is Duitsland de grootste leverancier, maar veel Duitse producten bevatten ook weer kritieke grondstoffen uit China.

Rusland

Volgens het CBS bevestigt de belangrijke positie van China dat het land "een grote rol speelt in de mondiale productieketens van kritieke grondstoffen". Dat geldt voor het mijnen en het verwerken van de grondstoffen en voor het produceren en verhandelen van de accu's, auto's en telefoons die daar vervolgens van worden gemaakt. Voor 14 van de 34 door de Europese Commissie als kritiek bestempelde grondstoffen is China de grootste producent.

Ook heeft het land controle over mijnen in het buitenland, zoals kobaltmijnen in Congo, zegt het CBS. "Daardoor is de EU als geheel voor een groot deel van de kritieke grondstoffen, zowel onbewerkt als bewerkt, afhankelijk van import uit China."

Kritieke grondstoffen zelf worden in ruwe of onbewerkte vorm het vaakst ingevoerd uit Rusland. In 2022 ging het in totaal om bijna 1,2 miljard euro aan ingevoerde kritieke grondstoffen naar Nederland, aldus het CBS.

Meer uit Financieel

Topman FrieslandCampina verwacht weinig impact Chinese heffingen

AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina gaat weinig merken van de Chinese importheffingen op zuivel die sinds vorige week van kracht zijn. Dat zei topman Jan Derck van Karnebeek woensdag tijdens de presentatie van de jaarcijfers. De tarieven raken een klein deel van de activiteiten van het zuivelconcern in het Aziatische land. Op babyvoeding, het belangrijkste product van het bedrijf in China, zit geen heffing.

1 uur geleden
Eigenaar Batavus en Babboe stelt met schuldendeal toekomst veilig

HEERENVEEN (ANP) - Fietsenfabrikant Accell, bekend van merken als Batavus, Sparta en Babboe, heeft nieuwe afspraken gemaakt met schuldeisers om zijn toekomst veilig te stellen. Volgens het bedrijf heeft een meerderheid van de kredietverstrekkers ingestemd met een deal waardoor de schuld aanzienlijk vermindert. Daarbij draagt durfinvesteerder KKR "na constructief overleg" zijn aandelen over aan schuldeisers.

1 uur geleden
Franse supermarkt Carrefour vertrekt mogelijk uit België

PARIJS (ANP/BELGA) - De Franse supermarkt Carrefour sluit een vertrek uit België niet uit. Het concern heeft laten weten "alle strategische opties" open te houden voor markten die niet tot de kernlanden behoren. Dat gaat "van groei tot volledig of gedeeltelijk te gelde maken", kondigde Carrefour aan in een nieuw strategisch plan. De keten wil zich voortaan concentreren op Frankrijk, Spanje en Brazilië en wil tegen 2030 jaarlijks 1 miljard euro gaan besparen.

2 uur geleden
Kleine plus voor AEX-index, IMCD onderuit na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht hoger geopend. Verzekeraar ASR en chemicaliëndistributeur IMCD kwamen met cijfers bij de AEX-bedrijven. De resultaten van IMCD vielen daarbij niet in de smaak bij beleggers op het Damrak want het aandeel ging in de vroege handel ruim 10 procent omlaag.

2 uur geleden
Verzekeringsmerk Aegon verdwijnt komende maanden uit Nederland

UTRECHT (ANP) - Het verzekeringsmerk Aegon verdwijnt de komende maanden volledig uit Nederland. Verzekeraar ASR die de Nederlandse verzekeringsactiviteiten van zijn branchegenoot enkele jaren terug overnam, liet woensdag weten klaar te zijn met de integratie met Aegon Nederland. Voor de laatste hypotheek- en pensioenklanten stopt ASR uiterlijk 2 juli met het gebruik van de naam Aegon, hun product gaat dan over op het ASR-label.

3 uur geleden
FrieslandCampina houdt winst op peil door goed eerste halfjaar

AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina heeft vorig jaar de winst op peil gehouden. De sterke resultaten zijn volgens het zuivelconcern vooral het gevolg van een goed eerste halfjaar. De tweede helft van 2025 werd gekenmerkt door uitdagende marktomstandigheden en een daling van de basiszuivelprijzen. De nettowinst ging met 2,2 procent omhoog tot 328 miljoen euro, maakte het bedrijf woensdag bekend.

3 uur geleden
FT: president Lagarde waarschijnlijk vroegtijdig weg bij ECB

LONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gaat haar termijn, die in oktober volgend jaar afloopt, waarschijnlijk niet afmaken. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de centrale bank in Frankfurt. De Française is sinds november 2019 president van de ECB.

5 uur geleden