Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China blijft grootste leverancier zonnepanelen, laptops en accu's

China blijft grootste leverancier zonnepanelen, laptops en accu's

DEN HAAG (ANP) - China blijft voor Nederland verreweg de belangrijkste leverancier van producten die 'kritieke grondstoffen' bevatten, zoals zonnepanelen, laptops en telefoons. Dat komt naar voren uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Kritieke grondstoffen zijn economisch gezien van grote waarde, maar het is niet zeker of ze in de toekomst ook voldoende beschikbaar zijn. Zo zitten in zonnepanelen onder meer de kritieke grondstoffen silicium en gallium. Veel van de producten waar kritieke grondstoffen in zitten zijn nodig voor verduurzaming en digitalisering.

Vorig jaar voerde Nederland voor 78,6 miljard euro aan producten met kritieke grondstoffen in uit China. Daarbij plaatst het CBS wel de kanttekening dat meer dan de helft van die producten direct weer wordt geƫxporteerd, zogeheten quasi-doorvoer. Als dat deel niet meegeteld wordt, is Duitsland de grootste leverancier, maar veel Duitse producten bevatten ook weer kritieke grondstoffen uit China.

Rusland

Volgens het CBS bevestigt de belangrijke positie van China dat het land "een grote rol speelt in de mondiale productieketens van kritieke grondstoffen". Dat geldt voor het mijnen en het verwerken van de grondstoffen en voor het produceren en verhandelen van de accu's, auto's en telefoons die daar vervolgens van worden gemaakt. Voor 14 van de 34 door de Europese Commissie als kritiek bestempelde grondstoffen is China de grootste producent.

Ook heeft het land controle over mijnen in het buitenland, zoals kobaltmijnen in Congo, zegt het CBS. "Daardoor is de EU als geheel voor een groot deel van de kritieke grondstoffen, zowel onbewerkt als bewerkt, afhankelijk van import uit China."

Kritieke grondstoffen zelf worden in ruwe of onbewerkte vorm het vaakst ingevoerd uit Rusland. In 2022 ging het in totaal om bijna 1,2 miljard euro aan ingevoerde kritieke grondstoffen naar Nederland, aldus het CBS.

Meer uit Financieel

Shell: repareren beschadigde lpg-faciliteit Qatar duurt een jaar

LONDEN (ANP) - Shell verwacht dat het ongeveer een jaar duurt voordat zijn beschadigde energiefaciliteit in Qatar volledig is gerepareerd. Dat meldt het olie- en gasconcern vrijdag.

21 minuten geleden
Jetten: energiebesparing 'vooral voor andere landen relevant'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.

38 minuten geleden
Industrieconcern VDL boekt meer winst op lagere omzet

EINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.

1 uur geleden
Wall Street opent lager door aanhoudende zorgen over Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.

1 uur geleden
Spanje komt met steunpakket van 5 miljard om Iranoorlog

MADRID (ANP/AFP) - De regering van Spanje trekt 5 miljard euro uit voor maatregelen om de economische impact van de oorlog in het Midden-Oosten te verzachten. Het gaat onder andere om een verlaging van de belasting op elektriciteit.

2 uur geleden
Vrachtwagenchauffeurs rijden al langzamer om dure diesel

ZOETERMEER (ANP) - Vrachtwagenchauffeurs passen hun rijgedrag al aan door de recordprijzen voor diesel. Dat is in lijn met het advies van Transport en Logistiek Nederland (TLN), al is de branchevereniging zich ervan bewust dat zo'n gedragsaanpassing tijd kost. Om op de korte termijn betalingsproblemen tegen te gaan, levert de optimalisering van de bandenspanning en het rijden met energiezuinigere banden volgens TLN grotere winst op.

3 uur geleden
AEX herstelt licht na fors verlies door zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.

7 uur geleden