China: bezoek minister VS aan Taiwan brengt vrede in gevaar
PEKING (ANP/AFP/RTR) - China heeft boos gereageerd op het geplande bezoek van de Amerikaanse minister van Volksgezondheid aan Taiwan. De Verenigde Staten spreken over een "historische" gebeurtenis, maar volgens het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken worden de "vrede en stabiliteit" in de regio op het spel gezet.
Het gaat volgens de VS om het belangrijkste bezoek van een Amerikaans kabinetslid aan Taiwan sinds 1979. Dat ligt gevoelig omdat China het eiland ziet als een afvallige provincie. Het Chinese ministerie riep de VS op af te zien van dergelijke officiële contacten en krachten op Taiwan die streven naar onafhankelijkheid "niet het foute signaal te geven".
Tijdens zijn bezoek, dat in de "komende dagen" moet plaatsvinden, zal de Amerikaanse minister Alex Azar in gesprek gaan met de Taiwanese president Tsai Ing-wen. "Taiwan is een voorbeeld in transparantie en samenwerking op het gebied van gezondheid in de wereld gedurende de Covid-19-pandemie en lang daarvoor", zegt de minister in een verklaring.
Niet transparant
"Ik kijk ernaar uit de steun van president Trump over te brengen voor Taiwans internationale leiderschap op het gebied van gezondheid, en ons gezamenlijke geloof te onderstrepen dat vrije en democratische maatschappijen het beste model zijn om gezondheid te bevorderen", aldus Azar.
De regering van de Amerikaanse president Donald Trump vindt dat de communistische machthebbers in China juist niet transparant zijn geweest over de coronacrisis. Corona stak de kop op in China en verspreidde zich later naar de VS, waar meer dan 156.000 patiënten zijn overleden. Dat heeft de relatie tussen Washington en Peking nog verder onder druk gezet. Het officiële Chinese dodental door de virusuitbraak staat op ruim 4600.
Net als de meeste landen hebben de VS geen formele diplomatieke banden met Taiwan. Wel is het land Taiwans grootste wapenleverancier en steunpilaar in de internationale arena.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
6 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
6 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
8 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
8 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
9 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
11 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
12 uur geleden