Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China: bezoek minister VS aan Taiwan brengt vrede in gevaar

China: bezoek minister VS aan Taiwan brengt vrede in gevaar

PEKING (ANP/AFP/RTR) - China heeft boos gereageerd op het geplande bezoek van de Amerikaanse minister van Volksgezondheid aan Taiwan. De Verenigde Staten spreken over een "historische" gebeurtenis, maar volgens het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken worden de "vrede en stabiliteit" in de regio op het spel gezet.

Het gaat volgens de VS om het belangrijkste bezoek van een Amerikaans kabinetslid aan Taiwan sinds 1979. Dat ligt gevoelig omdat China het eiland ziet als een afvallige provincie. Het Chinese ministerie riep de VS op af te zien van dergelijke officiële contacten en krachten op Taiwan die streven naar onafhankelijkheid "niet het foute signaal te geven".

Tijdens zijn bezoek, dat in de "komende dagen" moet plaatsvinden, zal de Amerikaanse minister Alex Azar in gesprek gaan met de Taiwanese president Tsai Ing-wen. "Taiwan is een voorbeeld in transparantie en samenwerking op het gebied van gezondheid in de wereld gedurende de Covid-19-pandemie en lang daarvoor", zegt de minister in een verklaring.

Niet transparant

"Ik kijk ernaar uit de steun van president Trump over te brengen voor Taiwans internationale leiderschap op het gebied van gezondheid, en ons gezamenlijke geloof te onderstrepen dat vrije en democratische maatschappijen het beste model zijn om gezondheid te bevorderen", aldus Azar.

De regering van de Amerikaanse president Donald Trump vindt dat de communistische machthebbers in China juist niet transparant zijn geweest over de coronacrisis. Corona stak de kop op in China en verspreidde zich later naar de VS, waar meer dan 156.000 patiënten zijn overleden. Dat heeft de relatie tussen Washington en Peking nog verder onder druk gezet. Het officiële Chinese dodental door de virusuitbraak staat op ruim 4600.

Net als de meeste landen hebben de VS geen formele diplomatieke banden met Taiwan. Wel is het land Taiwans grootste wapenleverancier en steunpilaar in de internationale arena.

Meer uit Buitenland

Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

6 uur geleden
Europese leiders wantrouwen Oekraïne-vredesgezant VS diep

DEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.

8 uur geleden
Rusland blokkeert nu ook Snapchat om terrorisme

MOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.

8 uur geleden
Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

13 uur geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

13 uur geleden
Irak noemt vroegtijdige publicatie terrorismelijst een 'fout'

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.

13 uur geleden
Ingelast gesprek Merz met EU-chef en premier België

BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.

14 uur geleden