Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China: bezoek minister VS aan Taiwan brengt vrede in gevaar

China: bezoek minister VS aan Taiwan brengt vrede in gevaar

PEKING (ANP/AFP/RTR) - China heeft boos gereageerd op het geplande bezoek van de Amerikaanse minister van Volksgezondheid aan Taiwan. De Verenigde Staten spreken over een "historische" gebeurtenis, maar volgens het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken worden de "vrede en stabiliteit" in de regio op het spel gezet.

Het gaat volgens de VS om het belangrijkste bezoek van een Amerikaans kabinetslid aan Taiwan sinds 1979. Dat ligt gevoelig omdat China het eiland ziet als een afvallige provincie. Het Chinese ministerie riep de VS op af te zien van dergelijke officiële contacten en krachten op Taiwan die streven naar onafhankelijkheid "niet het foute signaal te geven".

Tijdens zijn bezoek, dat in de "komende dagen" moet plaatsvinden, zal de Amerikaanse minister Alex Azar in gesprek gaan met de Taiwanese president Tsai Ing-wen. "Taiwan is een voorbeeld in transparantie en samenwerking op het gebied van gezondheid in de wereld gedurende de Covid-19-pandemie en lang daarvoor", zegt de minister in een verklaring.

Niet transparant

"Ik kijk ernaar uit de steun van president Trump over te brengen voor Taiwans internationale leiderschap op het gebied van gezondheid, en ons gezamenlijke geloof te onderstrepen dat vrije en democratische maatschappijen het beste model zijn om gezondheid te bevorderen", aldus Azar.

De regering van de Amerikaanse president Donald Trump vindt dat de communistische machthebbers in China juist niet transparant zijn geweest over de coronacrisis. Corona stak de kop op in China en verspreidde zich later naar de VS, waar meer dan 156.000 patiënten zijn overleden. Dat heeft de relatie tussen Washington en Peking nog verder onder druk gezet. Het officiële Chinese dodental door de virusuitbraak staat op ruim 4600.

Net als de meeste landen hebben de VS geen formele diplomatieke banden met Taiwan. Wel is het land Taiwans grootste wapenleverancier en steunpilaar in de internationale arena.

Meer uit Buitenland

Trump uit twijfels over overname Warner Bros. door Netflix

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.

1 uur geleden
Liberaal verslaat rechtse populist en is burgemeester Boekarest

BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.

4 uur geleden
Acht Henri Matisse-gravures gestolen uit bibliotheek in São Paulo

SÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.

5 uur geleden
Nabestaanden Decembermoorden eisen eerherstel en compensatie

PARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.

5 uur geleden
Omroep: 100 ontvoerde schoolkinderen vrijgelaten in Nigeria

ABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.

5 uur geleden
President Benin na couppoging: situatie volledig onder controle

COTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een ​​couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.

6 uur geleden
Legerchef Israël: terugtrekkingslijn in Gaza is 'nieuwe grens'

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.

8 uur geleden