Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China beperkt import van Japanse bedrijven door spanningen

China beperkt import van Japanse bedrijven door spanningen

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.

De twee grootste economieën van Azië hebben al maandenlang ruzie met elkaar. In november zei de Japanse premier Sanae Takaichi dat Japan zou kunnen ingrijpen als China besluit Taiwan binnen te vallen. Beijing vindt dat Taiwan tot hun grondgebied behoort en voerde daarop handelsbeperkingen in. Vorige maand kondigde de Chinese regering ook aangescherpte controles aan voor export van goederen met potentiële militaire toepassingen naar Japan.

"De maatregelen zijn bedoeld om Japans hermilitarisering en nucleaire ambities in te dammen en zijn volledig legitiem, redelijk en wettig. Eerlijke en wetgetrouwe Japanse entiteiten hebben niets te vrezen", aldus een verklaring van het Chinese ministerie van Handel. De Japanse tegenhanger zegt dat Tokio "passende maatregelen" zal treffen na het analyseren van de impact van de exportbeperkingen. Japans dagblad Mainichi Shimbun meldt dat Japan bezwaar heeft aangetekend.

Verdediging

Sanae Takaichi werd oktober vorig jaar verkozen als eerste vrouwelijke premier van Japan. Vlak na haar aanstelling keurde haar regering het defensiebudget van 9 biljoen yen (49,5 miljard euro) goed. Japan trok nooit eerder zoveel uit voor de defensie-industrie. Volgens Takaichi zijn de investeringen onder meer bedoeld om de Oost-Chinese Zee en de Zuid-Chinese Zee te verdedigen tegen de aanwezigheid van China.

"Het versterken van onze defensiecapaciteiten is essentieel om de levens en vreedzame levensomstandigheden van onze burgers te beschermen, nu we worden geconfronteerd met de ernstigste en meest complexe veiligheidssituatie sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog," zei Takaichi maandag.

Het conflict heeft ook effect op het toerisme naar Japan. Sinds de Chinese regering haar burgers waarschuwde niet meer naar het land te reizen, nam Chinees toerisme naar Japan met 61 procent af. Ook zijn de laatste twee panda's die in Japan verbleven teruggestuurd naar China.

Meer uit Financieel

Bitcoin stevent af op slechtste maand sinds 2022

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.

36 minuten geleden
AEX-index veert licht op na onzekerheid rond heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde dinsdag licht op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig door de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een streep zette door veel van zijn importheffingen. De Amerikaanse president waarschuwde dat elk land dat "spelletjes wil spelen" met de uitspraak van het hof "te maken zal krijgen met een veel hoger tarief".

1 uur geleden
Minder nieuwe auto's verkocht in EU in januari, ook in Nederland

BRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in de Europese Unie is vorige maand afgenomen. In januari werden 799.625 nieuwe auto's verkocht, 3,9 procent minder vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Hiermee heeft de markt voor het tweede jaar op rij een moeilijke start gemaakt, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA.

2 uur geleden
Prijsverhogingen helpen eigenaar Douwe Egberts aan meer omzet

AMSTERDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick heeft vorig jaar minder koffie en thee verkocht, maar door prijsverhogingen wel een hogere omzet geboekt. De eigenaar van de merken, JDE Peet's, meldt dit bij de presentatie van resultaten van een jaar vol conflicten met winkeliers over de koffieprijzen.

3 uur geleden
Nieuwe Amerikaanse importheffingen van 10 procent van kracht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe tijdelijke Amerikaanse importheffingen van 10 procent op buitenlandse goederen zijn dinsdag van kracht geworden. Die heffingen kondigde de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aan als antwoord op de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof, dat veel van de vorig jaar ingevoerde heffingen onwettig verklaarde.

3 uur geleden
Kledingmerken misleiden klant met 'sociaal verantwoorde' waar

DEN HAAG (ANP) - Een aantal kledingmerken claimt ten onrechte dat producten verantwoord en met respect voor mensenrechten zijn geproduceerd. Dat stellen de Consumentenbond, Schone Kleren Campagne (SKC) en Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO). De organisaties willen dat deze praktijk, ook bekend als 'social washing', streng wordt aangepakt.

4 uur geleden
Verpakkingsloze super Pieter Pot gaat samen met branchegenoot

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse verpakkingsvrije onlinesupermarkt Pieter Pot gaat fuseren met de Belgische branchegenoot Andy. Pieter Pot levert etenswaren in herbruikbare glazen potten en Andy biedt vooral dranken aan in statiegeldflessen. Met de fusie willen de onlinesupermarkten, die onder hun huidige merknamen blijven bestaan, hun krachten bundelen.

4 uur geleden