Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

China aan Nederland: maak geen misbruik van exportbeperking chips

China aan Nederland: maak geen misbruik van exportbeperking chips

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft er bij Nederland op aangedrongen geen misbruik te maken van exportbeperkingen op producten uit de chipindustrie. Dat staat in een verklaring van het Chinese ministerie van Handel. Beijing lijkt daarmee te reageren op de exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China.

Zo maakte minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) vrijdag bekend dat ASML vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren. Dat die exportbeperking eraan kwam, was in maart al bekend. Toen kwam naar buiten dat er een nationale vergunningplicht gaat gelden voor bepaalde machines van ASML, waaronder de meest geavanceerde DUV-machines.

ASML is koploper in de wereld voor de ontwikkeling van chipmachines. Het bedrijf uit Veldhoven verwacht niet dat de beperkingen grote impact op de financiƫle resultaten zullen hebben. De export door ASML is bovendien al langer beperkt. De meest moderne EUV-machines mogen al een paar jaar niet naar China worden uitgevoerd.

Onder druk

De exportbeperking kwam er onder druk van de Amerikaanse regering. De VS kondigden vorig jaar al aan minder chiptechnologie naar China uit te voeren, uit vrees dat deze mogelijk wordt gebruikt voor militaire doeleinden. China uitte in maart ook al zijn ongenoegen, maar heeft vooralsnog geen maatregelen tegen Nederland genomen. Wel zou er "vaak en op verschillende niveaus" over het onderwerp zijn gesproken, staat in de verklaring.

De Chinese ambassade in Den Haag liet vrijdag al weten de beperking te zien als "misbruik van exportcontrolemechanismen" die de vrije handelsregels "ernstig verstoren".

Meer uit Financieel

Kleine koersuitslagen op aandelenbeurzen New York

NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York lieten donderdag aan het slot kleine koersuitslagen zien. De aandacht van beleggers op Wall Street ging opnieuw uit naar cijfers over de Amerikaanse banenmarkt. Verder waren er nog kwartaalresultaten van onder meer softwareconcern Salesforce en supermarktketen Kroger.

2 uur geleden
Regering VS wil nog meer belangen in grondstoffenbedrijven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.

4 uur geleden
Amsterdamse AEX sluit licht lager, Philips grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.

6 uur geleden
Albert Heijn berispt om vage duurzaamheidsclaims zuivelproducten

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.

6 uur geleden
Salesforce iets hoger op Wall Street na sterke vooruitzichten

NEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.

9 uur geleden
Schiphol halveert aantal grondafhandelaren in 2027

SCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.

11 uur geleden
ING: economie groeit door ondanks handelsstrijd en spaarwoede

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.

11 uur geleden