China aan Nederland: maak geen misbruik van exportbeperking chips
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft er bij Nederland op aangedrongen geen misbruik te maken van exportbeperkingen op producten uit de chipindustrie. Dat staat in een verklaring van het Chinese ministerie van Handel. Beijing lijkt daarmee te reageren op de exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China.
Zo maakte minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) vrijdag bekend dat ASML vanaf september bepaalde chipmachines niet meer naar China mag exporteren. Dat die exportbeperking eraan kwam, was in maart al bekend. Toen kwam naar buiten dat er een nationale vergunningplicht gaat gelden voor bepaalde machines van ASML, waaronder de meest geavanceerde DUV-machines.
ASML is koploper in de wereld voor de ontwikkeling van chipmachines. Het bedrijf uit Veldhoven verwacht niet dat de beperkingen grote impact op de financiƫle resultaten zullen hebben. De export door ASML is bovendien al langer beperkt. De meest moderne EUV-machines mogen al een paar jaar niet naar China worden uitgevoerd.
Onder druk
De exportbeperking kwam er onder druk van de Amerikaanse regering. De VS kondigden vorig jaar al aan minder chiptechnologie naar China uit te voeren, uit vrees dat deze mogelijk wordt gebruikt voor militaire doeleinden. China uitte in maart ook al zijn ongenoegen, maar heeft vooralsnog geen maatregelen tegen Nederland genomen. Wel zou er "vaak en op verschillende niveaus" over het onderwerp zijn gesproken, staat in de verklaring.
De Chinese ambassade in Den Haag liet vrijdag al weten de beperking te zien als "misbruik van exportcontrolemechanismen" die de vrije handelsregels "ernstig verstoren".
Meer uit Financieel
VEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook openbaarvervoer- en telecombedrijven krijgen voorrang op het overvolle stroomnet. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft in een nieuwe richtlijn bepaald dat de sectoren van voldoende algemeen belang voor Nederland zijn om prioriteit te krijgen.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het rapport van voormalig ASML-topman Peter Wennink over hoe de toekomstige welvaart veilig te stellen, is volgens vakbond de Unie te weinig oog voor "de mens die het verdienvermogen van Nederland mede mogelijk moet maken". "De mens wordt gezien als productiemiddel en als kostenpost", stelt vakbondsvoorzitter Reinier Castelein.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan een positieve draai op Wall Street. Daar werden aandelen van AI-bedrijven ingeruild voor aandelen in andere sectoren, waardoor de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index op nieuwe recordstanden sloten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieƫn kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.
3 uur geleden