Chileense president roept noodtoestand uit om bosbranden
VIÑA DEL MAR/VALPARAÍSO (ANP/AFP) - De Chileense president heeft de noodtoestand met een plaatselijk uitgaansverbod afgekondigd in de kuststreek van de stad Valparaíso. In de beboste bergen bij de stad woeden bosbranden die al vele panden en circa 70 vierkante kilometer natuur in de as hebben gelegd. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Toha zei dat er zeker negentien doden zijn gevallen.
Ze houdt er rekening mee dat het aantal oploopt, omdat hulpverleners nog niet alle getroffen gebieden binnen kunnen. Volgens Toha woeden er zaterdag in totaal 92 branden in een relatief klein maar dichtbegroeid gebied.
In Viña del Mar, dat naast Valparaíso ligt, is volgens beelden van plaatselijke media een hele wijk afgebrand. Oostelijker is volgens de media ook de wijk El Olivar voor een deel in vlammen opgegaan.
Vrees voor plunderingen
De overheden willen dat alleen brandbestrijders en hulpdiensten er de weg op gaan en dat de wegen vrij zijn voor evacuaties. De bewoners van verscheidene wijken is opgedragen te evacueren, maar veel mensen zouden niet weg willen uit vrees voor plunderingen. Mensen die wel willen evacueren, zouden moeite hebben het gebied te verlaten, omdat het verkeer op de wegen vaststaat. De regering stuurt het leger om de orde te handhaven.
De branden woeden vlak bij de toeristische kustplaatsen en circa 85 kilometer ten westen van de hoofdstad Santiago. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Tohá vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Vrijdag aan het begin van de middag ontstonden plotseling branden op verschillende plekken in een natuurpark ten zuidoosten van Valparaíso.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, melden meerdere Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen.
52 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Ook India, Somalië en Griekenland hebben zich aangesloten bij de groep landen die wil helpen bij het beëindigen van de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. De Indiase buitenlandminister Subrahmanyam Jaishankar nam donderdagmiddag deel aan de eerste officiële videovergadering van de 'Hormuz-coalitie' in wording, zei zijn ministerie.
5 uur geleden