Chileense president roept noodtoestand uit om bosbranden
VIÑA DEL MAR/VALPARAÍSO (ANP/AFP) - De Chileense president heeft de noodtoestand met een plaatselijk uitgaansverbod afgekondigd in de kuststreek van de stad Valparaíso. In de beboste bergen bij de stad woeden bosbranden die al vele panden en circa 70 vierkante kilometer natuur in de as hebben gelegd. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Toha zei dat er zeker negentien doden zijn gevallen.
Ze houdt er rekening mee dat het aantal oploopt, omdat hulpverleners nog niet alle getroffen gebieden binnen kunnen. Volgens Toha woeden er zaterdag in totaal 92 branden in een relatief klein maar dichtbegroeid gebied.
In Viña del Mar, dat naast Valparaíso ligt, is volgens beelden van plaatselijke media een hele wijk afgebrand. Oostelijker is volgens de media ook de wijk El Olivar voor een deel in vlammen opgegaan.
Vrees voor plunderingen
De overheden willen dat alleen brandbestrijders en hulpdiensten er de weg op gaan en dat de wegen vrij zijn voor evacuaties. De bewoners van verscheidene wijken is opgedragen te evacueren, maar veel mensen zouden niet weg willen uit vrees voor plunderingen. Mensen die wel willen evacueren, zouden moeite hebben het gebied te verlaten, omdat het verkeer op de wegen vaststaat. De regering stuurt het leger om de orde te handhaven.
De branden woeden vlak bij de toeristische kustplaatsen en circa 85 kilometer ten westen van de hoofdstad Santiago. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Tohá vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Vrijdag aan het begin van de middag ontstonden plotseling branden op verschillende plekken in een natuurpark ten zuidoosten van Valparaíso.
Meer uit Buitenland
STARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
6 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
6 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
12 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
14 uur geleden