Chileense president roept noodtoestand uit om bosbranden
VIÑA DEL MAR/VALPARAÍSO (ANP/AFP) - De Chileense president heeft de noodtoestand met een plaatselijk uitgaansverbod afgekondigd in de kuststreek van de stad Valparaíso. In de beboste bergen bij de stad woeden bosbranden die al vele panden en circa 70 vierkante kilometer natuur in de as hebben gelegd. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Toha zei dat er zeker negentien doden zijn gevallen.
Ze houdt er rekening mee dat het aantal oploopt, omdat hulpverleners nog niet alle getroffen gebieden binnen kunnen. Volgens Toha woeden er zaterdag in totaal 92 branden in een relatief klein maar dichtbegroeid gebied.
In Viña del Mar, dat naast Valparaíso ligt, is volgens beelden van plaatselijke media een hele wijk afgebrand. Oostelijker is volgens de media ook de wijk El Olivar voor een deel in vlammen opgegaan.
Vrees voor plunderingen
De overheden willen dat alleen brandbestrijders en hulpdiensten er de weg op gaan en dat de wegen vrij zijn voor evacuaties. De bewoners van verscheidene wijken is opgedragen te evacueren, maar veel mensen zouden niet weg willen uit vrees voor plunderingen. Mensen die wel willen evacueren, zouden moeite hebben het gebied te verlaten, omdat het verkeer op de wegen vaststaat. De regering stuurt het leger om de orde te handhaven.
De branden woeden vlak bij de toeristische kustplaatsen en circa 85 kilometer ten westen van de hoofdstad Santiago. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Tohá vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Vrijdag aan het begin van de middag ontstonden plotseling branden op verschillende plekken in een natuurpark ten zuidoosten van Valparaíso.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.
3 uur geledenNIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.
4 uur geleden