Chileense president roept noodtoestand uit om bosbranden
VIÑA DEL MAR/VALPARAÍSO (ANP/AFP) - De Chileense president heeft de noodtoestand met een plaatselijk uitgaansverbod afgekondigd in de kuststreek van de stad Valparaíso. In de beboste bergen bij de stad woeden bosbranden die al vele panden en circa 70 vierkante kilometer natuur in de as hebben gelegd. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Toha zei dat er zeker negentien doden zijn gevallen.
Ze houdt er rekening mee dat het aantal oploopt, omdat hulpverleners nog niet alle getroffen gebieden binnen kunnen. Volgens Toha woeden er zaterdag in totaal 92 branden in een relatief klein maar dichtbegroeid gebied.
In Viña del Mar, dat naast Valparaíso ligt, is volgens beelden van plaatselijke media een hele wijk afgebrand. Oostelijker is volgens de media ook de wijk El Olivar voor een deel in vlammen opgegaan.
Vrees voor plunderingen
De overheden willen dat alleen brandbestrijders en hulpdiensten er de weg op gaan en dat de wegen vrij zijn voor evacuaties. De bewoners van verscheidene wijken is opgedragen te evacueren, maar veel mensen zouden niet weg willen uit vrees voor plunderingen. Mensen die wel willen evacueren, zouden moeite hebben het gebied te verlaten, omdat het verkeer op de wegen vaststaat. De regering stuurt het leger om de orde te handhaven.
De branden woeden vlak bij de toeristische kustplaatsen en circa 85 kilometer ten westen van de hoofdstad Santiago. Minister van Binnenlandse Zaken Carolina Tohá vermoedt dat er sprake is van brandstichting. Vrijdag aan het begin van de middag ontstonden plotseling branden op verschillende plekken in een natuurpark ten zuidoosten van Valparaíso.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
6 uur geleden