Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chicago haalt beeld Columbus weg na rellen

Chicago haalt beeld Columbus weg na rellen

CHICAGO (ANP) - De autoriteiten in de Amerikaanse stad Chicago hebben een beeld weggehaald van ontdekkingsreiziger Christoffel Columbus. Burgemeester Lori Lightfoot liet het monument in Grant Park verwijderen nadat protesten van activisten flink uit de hand waren gelopen, berichten lokale media.

Activisten houden Columbus verantwoordelijkheid voor de onderdrukking van inheemse inwoners van het continent. Bij demonstraties bij het beeld, dat sinds 1933 in het stadspark stond, waren een week geleden 49 politiemensen en vier betogers gewond geraakt.

Niet alle inwoners van Chicago zijn blij met het besluit van de gemeente. Het hoofd van een organisatie voor Amerikanen van Italiaanse afkomst, de JCCIA, noemt de ontdekkingsreiziger uit Genua volgens NBC Chicago juist een symbool van hoop. "Ik kan garanderen dat Italiaanse Amerikanen hier niet blij mee zijn."

Koloniale periode

Betogers keren zich op meer plaatsen in de wereld tegen beelden van omstreden figuren uit de koloniale periode. In het Britse Bristol is het beeld neergehaald van een slavenhandelaar en in België moest de beeltenis van koning Leopold II het ontgelden. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor een schrikbewind in Congo.

In de VS zijn op meerdere plaatsen beelden van Columbus gevandaliseerd, waaronder ook het beeld in Grant Park. Burgemeester Lightfoot had eerder nog gezegd die beeltenis van Colombus te willen laten staan. De gemeente heeft inmiddels ook een ander beeld van Columbus weggehaald.

Meer uit Buitenland

Israël zegt dood 5-jarige in Gaza te onderzoeken

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gezegd een intern onderzoek te hebben ingesteld naar de dood in de Gazastrook van de 5-jarige Hind Rajab begin 2024. Het is volgens het leger een juridische verplichting "uitzonderlijke incidenten tijdens gevechten te onderzoeken".

5 minuten geleden
Spanje haalt minderjarige meisjes uit Ceuta naar het vasteland

CEUTA (ANP) - De Spaanse regering wil "met spoed" vijfhonderd meisjes uit de exclave Ceuta naar het vasteland halen, meldt persbureau EFE. Het gaat om minderjarigen die drie weken geleden samen met tienduizenden anderen Ceuta waren binnengedrongen vanuit Marokko.

24 minuten geleden
Doden door crash helikopter met toeristen in Kenia

NAIROBI (ANP/AFP/RTR) - In Kenia is een helikopter met toeristen neergestort. Alle zeven inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen, melden Keniaanse media.

27 minuten geleden
Oekraïens parlement stemt in met Chmara als minister van Defensie

KYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Jevheni Chmara als nieuwe minister van Defensie. Chmara is de opvolger van Mychajlo Fedorov, die in een herschikking van het kabinet werd ontslagen. Dat leidde tot een politieke crisis en protesten die nog altijd niet voorbij lijken.

1 uur geleden
Hoge adviseur Zelensky ontslagen na corruptieonderzoek

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft het plaatsvervangend hoofd van zijn kantoor ontslagen. Die Iryna Moedra was volgens Oekraïense media een van de verdachten in een nieuw onderzoek van de anti-corruptiedienst (NABU).

1 uur geleden
NAVO denkt klaar te zijn voor Iraanse raketaanval op Europa

BRUSSEL (ANP) - De NAVO is voorbereid op aanvallen met Iraanse raketten, zegt de alliantie. Zij heeft projectielen die Iran op Turkije afvuurde ook steeds uit de lucht gehaald, brengt een NAVO-functionaris in herinnering. Of de luchtverdediging versterkt moet worden, laat de bron in het midden. Daar wordt voortdurend aan gewerkt, zegt het bondgenootschap steevast.

2 uur geleden
Rusland en Oekraïne ruilen ruim 200 gevangenen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw een gevangenenruil gedaan, meldt het Russische persbureau Interfax. Beide landen leverden 103 krijgsgevangenen aan de andere partij.

2 uur geleden