Chicago haalt beeld Columbus weg na rellen
CHICAGO (ANP) - De autoriteiten in de Amerikaanse stad Chicago hebben een beeld weggehaald van ontdekkingsreiziger Christoffel Columbus. Burgemeester Lori Lightfoot liet het monument in Grant Park verwijderen nadat protesten van activisten flink uit de hand waren gelopen, berichten lokale media.
Activisten houden Columbus verantwoordelijkheid voor de onderdrukking van inheemse inwoners van het continent. Bij demonstraties bij het beeld, dat sinds 1933 in het stadspark stond, waren een week geleden 49 politiemensen en vier betogers gewond geraakt.
Niet alle inwoners van Chicago zijn blij met het besluit van de gemeente. Het hoofd van een organisatie voor Amerikanen van Italiaanse afkomst, de JCCIA, noemt de ontdekkingsreiziger uit Genua volgens NBC Chicago juist een symbool van hoop. "Ik kan garanderen dat Italiaanse Amerikanen hier niet blij mee zijn."
Koloniale periode
Betogers keren zich op meer plaatsen in de wereld tegen beelden van omstreden figuren uit de koloniale periode. In het Britse Bristol is het beeld neergehaald van een slavenhandelaar en in België moest de beeltenis van koning Leopold II het ontgelden. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor een schrikbewind in Congo.
In de VS zijn op meerdere plaatsen beelden van Columbus gevandaliseerd, waaronder ook het beeld in Grant Park. Burgemeester Lightfoot had eerder nog gezegd die beeltenis van Colombus te willen laten staan. De gemeente heeft inmiddels ook een ander beeld van Columbus weggehaald.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil naleving van EU-regels voor de rechtsstaat directer gaan koppelen aan geld dat lidstaten wel of juist niet krijgen vanuit de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Met de opzet van de zevende editie van het jaarlijkse rapport over de rechtsstaat in EU-landen is daarmee een volgende stap gezet, zei Eurocommissaris Michael McGrath (Democratie en Rechtsstaat) vrijdag tijdens een persconferentie.
6 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft Ihor Klymenko aangewezen als secretaris van de Nationale Veiligheids- en Defensieraad. Dat meldt Zelensky op X. Tot voor kort was Klymenko nog minister van Binnenlandse Zaken, totdat Zelensky afgelopen weekend plots zijn kabinet opschudde en het vertrek van premier Joelia Svyrydenko aankondigde. Daarmee werd een kabinetsval in gang gezet.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland staat de positie van CDU-kopstuk Jens Spahn onder druk na een rel over draagmoederschap. Zijn prominente partijgenoot Daniel Peters eist nu zijn vertrek.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regeringspartij Labour heeft Andy Burnham zoals verwacht gekozen als nieuwe leider en daarmee ook als nieuwe premier van het Verenigd Koninkrijk. Hij volgt Keir Starmer op, die vorige maand onder druk zijn vroegtijdige aftreden aankondigde.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas roept Rusland op zijn verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het neerhalen van de MH17, vrijdag twaalf jaar geleden. Daarbij verloren 298 mensen, onder wie 196 Nederlanders, hun leven. Rusland moet volledig meewerken "aan de inspanningen om gerechtigheid te laten geschieden", stelt Kallas in een verklaring namens de EU.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse parlement heeft de wet op troonopvolging gewijzigd, zo meldden Japanse media vrijdag. De wet wijzigt op twee punten: het wordt mogelijk voor verre mannelijke familieleden om de troon te bestijgen en vrouwelijke leden mogen hun status binnen de keizerlijke familie behouden als ze met een burger trouwen. De wijzigingen richten zich niet op de vraag of vrouwen de troon zouden mogen bestijgen, iets waar volgens recente peilingen wel brede steun voor is in Japan.
4 uur geledenZETTEN (ANP) - Het aantal Europese campings waar alleen volwassenen zijn toegestaan, is in de afgelopen vijf jaar met 41 procent gegroeid. Dat blijkt uit een telling van campingplatform ACSI. Het gaat om in totaal 90 campings.
10 uur geleden