Chicago haalt beeld Columbus weg na rellen
CHICAGO (ANP) - De autoriteiten in de Amerikaanse stad Chicago hebben een beeld weggehaald van ontdekkingsreiziger Christoffel Columbus. Burgemeester Lori Lightfoot liet het monument in Grant Park verwijderen nadat protesten van activisten flink uit de hand waren gelopen, berichten lokale media.
Activisten houden Columbus verantwoordelijkheid voor de onderdrukking van inheemse inwoners van het continent. Bij demonstraties bij het beeld, dat sinds 1933 in het stadspark stond, waren een week geleden 49 politiemensen en vier betogers gewond geraakt.
Niet alle inwoners van Chicago zijn blij met het besluit van de gemeente. Het hoofd van een organisatie voor Amerikanen van Italiaanse afkomst, de JCCIA, noemt de ontdekkingsreiziger uit Genua volgens NBC Chicago juist een symbool van hoop. "Ik kan garanderen dat Italiaanse Amerikanen hier niet blij mee zijn."
Koloniale periode
Betogers keren zich op meer plaatsen in de wereld tegen beelden van omstreden figuren uit de koloniale periode. In het Britse Bristol is het beeld neergehaald van een slavenhandelaar en in België moest de beeltenis van koning Leopold II het ontgelden. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor een schrikbewind in Congo.
In de VS zijn op meerdere plaatsen beelden van Columbus gevandaliseerd, waaronder ook het beeld in Grant Park. Burgemeester Lightfoot had eerder nog gezegd die beeltenis van Colombus te willen laten staan. De gemeente heeft inmiddels ook een ander beeld van Columbus weggehaald.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - In Frankrijk is het in de nacht van maandag op dinsdag rustig gebleven, zo meldden diverse Franse media, waaronder Le Parisien en Le Monde. Op beelden is te zien dat de straten in Parijs leeg zijn, terwijl een helikopter boven de stad rondvliegt om toezicht te houden.
36 minuten geledenPARK CITY (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst gewezen naar de gewelddadige protesten in Frankrijk. Volgens Trump kan zo'n scenario zich ook in de VS voordoen als de Republikeinen niet winnen bij de tussentijdse verkiezingen van begin november. Bewijs daarvoor leverde de president niet.
2 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft maandag tijdens een onaangekondigd bezoek aan Israël een ontmoeting gehad met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Dat meldt Axios op basis van twee ingewijde bronnen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van president Donald Trump heeft de overdracht van Patriot-onderscheppingsraketten aan Oekraïne nog niet goedgekeurd, meldt The Washington Post op basis van anonieme bronnen. Die raketten zijn nodig om het land te beschermen tegen Russische raket- en droneaanvallen.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een website heeft ruim 421.000 interne e-mails van de Duitse radicaal-rechtse partij AfD gepubliceerd. Het gaat om door AI gemaakte samenvattingen van de mails, niet de mails zelf. De partij heeft aan de Duitse krant Bild bevestigd in september gehackt te zijn.
5 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - De Australische parlementariër die vermoedelijk expres werd aangereden, verkeert nog altijd in kritieke toestand, verklaarde premier Anthony Albanese. Helen Haines is inmiddels geopereerd en ligt nog in het ziekenhuis.
7 uur geledenTOKIO (ANP) - Een Japanse ruimtesonde is begonnen aan een reis richting Phobos en Deimos, de twee manen van de planeet Mars. Het onbemande vaartuig moet onder meer stof van Phobos ophalen en naar de aarde brengen, zodat wetenschappers dat in laboratoria kunnen bestuderen. Zoiets is nog nooit gedaan.
8 uur geleden