Chemours zegt binnen uitstootnorm te blijven nu boete dreigt
DORDRECHT (ANP) - Nu een boete dreigt, weet de chemische fabriek Chemours uit Dordrecht naar eigen zeggen de uitstoot van een bepaalde stof wel binnen de regels te houden. Sinds 1 januari is een dwangsom van 125.000 euro per overtreding van kracht als in het afvalwater trifluorazijnzuur (TFA) wordt aangetroffen, een stof waarvoor Chemours geen vergunning heeft en die onder de verzamelnaam PFAS valt.
Volgens een woordvoerder van het bedrijf is tot nu toe in de dagelijkse eigen metingen geen TFA boven de zogeheten detectiegrens aangetroffen. Dat wijst er volgens hem op dat de zuiveringsinstallaties, die recentelijk als proef zijn geïnstalleerd, "goed werken".
Milieudienst DCMR voert ook regelmatig controles uit bij Chemours. DCMR liet eind januari weten dat bij de eerste controle die dit jaar was uitgevoerd de hoeveelheid TFA onder de hiervoor vastgestelde grens van 50 microgram per liter lag. Meer uitslagen zijn nog niet bekend.
Opschorten dwangsom
In het kort geding dat Chemours eind vorig jaar had aangespannen met als doel om de dwangsom op te schorten, zei de advocaat dat TFA-lozingen alleen voorkomen konden worden door de fabriek te sluiten. Volgens het bedrijf is die stof "een ongewenst bijproduct", dat tijdens het productieproces via chemische reactie ontstaat. Chemours wilde meer tijd krijgen om een goede filtermethode te vinden, maar de rechter wees dat af.
Omdat nu een boete dreigt, besloot Chemours een deel van de fabriek stil te leggen. Daarnaast werden proefopstellingen geïnstalleerd om TFA uit het afvalwater te filteren. "Het feit dat Chemours daarin geen TFA boven de detectiegrens meet, betekent dat de proefopstellingen (tot op heden) goed werken", aldus de woordvoerder. "Maar ten tijde van het kort geding was dat nog geen zekerheid."
Vergunning in aanvraag
De provincie Zuid-Holland legde Chemours vorig jaar een zogeheten last onder dwangsom op, nadat DCMR de onvergunde stof had aangetroffen in het afvalwater. Chemours heeft inmiddels een vergunning aangevraagd om jaarlijks maximaal 127 kilo TFA te lozen. Die aanvraag is nog in behandeling.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag in Emmen twee mannen (43 en 41) en een vrouw (24) aangehouden in een onderzoek naar fraude door twee stichtingen, zo is vrijdag bekendgemaakt. De verdachten zouden de Staat hebben benadeeld voor minimaal 200.000 euro, volgens de FIOD.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.
17 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.
18 uur geleden