Chemours zegt binnen uitstootnorm te blijven nu boete dreigt
DORDRECHT (ANP) - Nu een boete dreigt, weet de chemische fabriek Chemours uit Dordrecht naar eigen zeggen de uitstoot van een bepaalde stof wel binnen de regels te houden. Sinds 1 januari is een dwangsom van 125.000 euro per overtreding van kracht als in het afvalwater trifluorazijnzuur (TFA) wordt aangetroffen, een stof waarvoor Chemours geen vergunning heeft en die onder de verzamelnaam PFAS valt.
Volgens een woordvoerder van het bedrijf is tot nu toe in de dagelijkse eigen metingen geen TFA boven de zogeheten detectiegrens aangetroffen. Dat wijst er volgens hem op dat de zuiveringsinstallaties, die recentelijk als proef zijn geïnstalleerd, "goed werken".
Milieudienst DCMR voert ook regelmatig controles uit bij Chemours. DCMR liet eind januari weten dat bij de eerste controle die dit jaar was uitgevoerd de hoeveelheid TFA onder de hiervoor vastgestelde grens van 50 microgram per liter lag. Meer uitslagen zijn nog niet bekend.
Opschorten dwangsom
In het kort geding dat Chemours eind vorig jaar had aangespannen met als doel om de dwangsom op te schorten, zei de advocaat dat TFA-lozingen alleen voorkomen konden worden door de fabriek te sluiten. Volgens het bedrijf is die stof "een ongewenst bijproduct", dat tijdens het productieproces via chemische reactie ontstaat. Chemours wilde meer tijd krijgen om een goede filtermethode te vinden, maar de rechter wees dat af.
Omdat nu een boete dreigt, besloot Chemours een deel van de fabriek stil te leggen. Daarnaast werden proefopstellingen geïnstalleerd om TFA uit het afvalwater te filteren. "Het feit dat Chemours daarin geen TFA boven de detectiegrens meet, betekent dat de proefopstellingen (tot op heden) goed werken", aldus de woordvoerder. "Maar ten tijde van het kort geding was dat nog geen zekerheid."
Vergunning in aanvraag
De provincie Zuid-Holland legde Chemours vorig jaar een zogeheten last onder dwangsom op, nadat DCMR de onvergunde stof had aangetroffen in het afvalwater. Chemours heeft inmiddels een vergunning aangevraagd om jaarlijks maximaal 127 kilo TFA te lozen. Die aanvraag is nog in behandeling.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
33 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
58 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
3 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
6 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
8 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
14 uur geleden