Chemours wil maatschappelijke onrust rond fabriek wegnemen
DORDRECHT (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht pleit voor het aanstellen van een onafhankelijke regisseur, die de maatschappelijke onrust rond de fabriek kan wegnemen. Chemours komt met deze aanbeveling in een uitgebreide reactie op het rapport dat de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in april uitbracht. De raad concludeert daarin dat grote industriebedrijven en de overheid tekortschieten in het beschermen van omwonenden van fabrieken.
Chemours zegt opvolging te geven aan de aanbevelingen in het OVV-rapport, zoals het verder terugbrengen van de industriële uitstoot en een proactieve communicatie richting omwonenden om zo vertrouwen terug te winnen. Het bedrijf komt ook met een eigen aanbeveling aan de onderzoeksraad en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat: het aanstellen van een onafhankelijke functionaris die als taak krijgt om rust te creëren in dit al lang lopende dossier.
De fabriek in Dordrecht was de afgelopen maanden volop in het nieuws, onder meer door een uitzending van het tv-programma Zembla. Volgens Zembla heeft de leiding van het bedrijf (voorheen DuPont) jarenlang verzwegen dat het grondwater onder de fabriek en in de omgeving ernstig vervuild was geraakt. Het leidde tot veel verontwaardiging bij politieke partijen en omwonenden. Zij pleiten voor 'nul uit de pijp', dus helemaal geen uitstoot meer bij Chemours.
Hoorzitting
Naar aanleiding van de uitzending, genaamd 'De PFAS-doofpot', vindt volgende week vrijdag een hoorzitting plaats van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor de zomer hield de Tweede Kamer ook al een hoorzitting met de directie van Chemours.
Het bedrijf zegt zich "terdege bewust te zijn" dat het "verantwoord en steeds duurzamer" moet produceren. "We onderkennen dat er desondanks omwonenden zijn met zorgen en vragen. De afgelopen periode zijn die zorgen en vragen helaas weer toegenomen, terwijl feitelijk de impact van ons bedrijf op onze omgeving significant is afgenomen", aldus Chemours. "We zien dat er maatschappelijk onrust is ontstaan, waarbij niemand gebaat is, en waardoor betrokken partijen - bedrijf, overheden, omwonenden - in een vicieuze cirkel beland zijn, waarin het opbouwen van vertrouwen niet meer mogelijk lijkt."
Een onafhankelijke functionaris moet volgens Chemours zorgen voor samenwerking tussen de betrokken partijen, moeilijke onderwerpen bespreekbaar maken en "helpen bij feitelijke communicatie in het publieke debat".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Amsterdam betoogd dat de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh in Nederland moet worden omgezet naar een levenslange gevangenisstraf. Singh kreeg in 1986 in Californië, waar hij destijds woonde, een straf van 56 jaar tot levenslang, voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "Het Rode Kruis is opgelucht dat mensen zonder geldige verblijfspapieren niet strafbaar worden", reageert een woordvoerder op de stemming hierover in de Eerste Kamer. Een meerderheid van de senatoren stemde tegen de asielnoodmaatregelenwet, wat volgens de hulporganisatie "een flinke zorg minder" zal zijn voor deze groep vluchtelingen. "Hun veiligheid zou met de strafbaarstelling in het geding komen."
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een "lichtpuntje", zo noemt VluchtelingenWerk Nederland het dat de Eerste Kamer strafbaarstelling van mensen zonder geldige verblijfspapieren heeft verworpen. Dit voorkomt volgens de organisatie "directe schade voor deze mensen en voor iedereen die hen ondersteunt", staat in een reactie op de stemming over de asielnoodmaatregelenwet.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Jan van Zanen, de burgemeester van Den Haag, had in 2024 een demonstratie van de Partij voor de Dieren (PvdD) niet mogen beperken tot tien personen, aldus de rechtbank in Den Haag. Die oordeelt dat de onderbouwing van de beslissing niet voldeed.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlandse reizigers voor nieuwe, zware aardbevingen in Japan. Het gaat met name om de regio's Tohoku en Hokkaido, meldt het departement in het reisadvies voor het Aziatische land. Hierdoor kunnen er in het vlieg- en treinverkeer problemen ontstaan.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n zeventig betogers hebben buiten voor de Eerste Kamer in Den Haag geprobeerd senatoren te overtuigen tegen de asielwetten te stemmen. "Senatoren, laat je horen", riepen ze, gevolgd door "uitvoering niet effectief" en "voor niemand biedt dit perspectief".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Omroep Ongehoord Nederland! (ON!) moet oud-hoofdredacteur Arnold Karskens 100.000 euro betalen. Dat heeft het gerechtshof Den Haag dinsdag bepaald. Zijn ontslag blijft wel in stand.
2 uur geleden