Chemours wil maatschappelijke onrust rond fabriek wegnemen
DORDRECHT (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht pleit voor het aanstellen van een onafhankelijke regisseur, die de maatschappelijke onrust rond de fabriek kan wegnemen. Chemours komt met deze aanbeveling in een uitgebreide reactie op het rapport dat de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in april uitbracht. De raad concludeert daarin dat grote industriebedrijven en de overheid tekortschieten in het beschermen van omwonenden van fabrieken.
Chemours zegt opvolging te geven aan de aanbevelingen in het OVV-rapport, zoals het verder terugbrengen van de industriële uitstoot en een proactieve communicatie richting omwonenden om zo vertrouwen terug te winnen. Het bedrijf komt ook met een eigen aanbeveling aan de onderzoeksraad en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat: het aanstellen van een onafhankelijke functionaris die als taak krijgt om rust te creëren in dit al lang lopende dossier.
De fabriek in Dordrecht was de afgelopen maanden volop in het nieuws, onder meer door een uitzending van het tv-programma Zembla. Volgens Zembla heeft de leiding van het bedrijf (voorheen DuPont) jarenlang verzwegen dat het grondwater onder de fabriek en in de omgeving ernstig vervuild was geraakt. Het leidde tot veel verontwaardiging bij politieke partijen en omwonenden. Zij pleiten voor 'nul uit de pijp', dus helemaal geen uitstoot meer bij Chemours.
Hoorzitting
Naar aanleiding van de uitzending, genaamd 'De PFAS-doofpot', vindt volgende week vrijdag een hoorzitting plaats van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor de zomer hield de Tweede Kamer ook al een hoorzitting met de directie van Chemours.
Het bedrijf zegt zich "terdege bewust te zijn" dat het "verantwoord en steeds duurzamer" moet produceren. "We onderkennen dat er desondanks omwonenden zijn met zorgen en vragen. De afgelopen periode zijn die zorgen en vragen helaas weer toegenomen, terwijl feitelijk de impact van ons bedrijf op onze omgeving significant is afgenomen", aldus Chemours. "We zien dat er maatschappelijk onrust is ontstaan, waarbij niemand gebaat is, en waardoor betrokken partijen - bedrijf, overheden, omwonenden - in een vicieuze cirkel beland zijn, waarin het opbouwen van vertrouwen niet meer mogelijk lijkt."
Een onafhankelijke functionaris moet volgens Chemours zorgen voor samenwerking tussen de betrokken partijen, moeilijke onderwerpen bespreekbaar maken en "helpen bij feitelijke communicatie in het publieke debat".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
7 uur geledenVALBURG (ANP) - De politie heeft de demonstranten die bij Valburg op de Betuwelijn zaten van het spoor gehaald. De activisten van Geef Tegengas zijn door de politie afgevoerd naar een arrestantencomplex. Volgens een woordvoerder zijn er tientallen aanhoudingen verricht.
8 uur geledenROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
10 uur geleden