Chemours wil maatschappelijke onrust rond fabriek wegnemen
DORDRECHT (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht pleit voor het aanstellen van een onafhankelijke regisseur, die de maatschappelijke onrust rond de fabriek kan wegnemen. Chemours komt met deze aanbeveling in een uitgebreide reactie op het rapport dat de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in april uitbracht. De raad concludeert daarin dat grote industriebedrijven en de overheid tekortschieten in het beschermen van omwonenden van fabrieken.
Chemours zegt opvolging te geven aan de aanbevelingen in het OVV-rapport, zoals het verder terugbrengen van de industriële uitstoot en een proactieve communicatie richting omwonenden om zo vertrouwen terug te winnen. Het bedrijf komt ook met een eigen aanbeveling aan de onderzoeksraad en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat: het aanstellen van een onafhankelijke functionaris die als taak krijgt om rust te creëren in dit al lang lopende dossier.
De fabriek in Dordrecht was de afgelopen maanden volop in het nieuws, onder meer door een uitzending van het tv-programma Zembla. Volgens Zembla heeft de leiding van het bedrijf (voorheen DuPont) jarenlang verzwegen dat het grondwater onder de fabriek en in de omgeving ernstig vervuild was geraakt. Het leidde tot veel verontwaardiging bij politieke partijen en omwonenden. Zij pleiten voor 'nul uit de pijp', dus helemaal geen uitstoot meer bij Chemours.
Hoorzitting
Naar aanleiding van de uitzending, genaamd 'De PFAS-doofpot', vindt volgende week vrijdag een hoorzitting plaats van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor de zomer hield de Tweede Kamer ook al een hoorzitting met de directie van Chemours.
Het bedrijf zegt zich "terdege bewust te zijn" dat het "verantwoord en steeds duurzamer" moet produceren. "We onderkennen dat er desondanks omwonenden zijn met zorgen en vragen. De afgelopen periode zijn die zorgen en vragen helaas weer toegenomen, terwijl feitelijk de impact van ons bedrijf op onze omgeving significant is afgenomen", aldus Chemours. "We zien dat er maatschappelijk onrust is ontstaan, waarbij niemand gebaat is, en waardoor betrokken partijen - bedrijf, overheden, omwonenden - in een vicieuze cirkel beland zijn, waarin het opbouwen van vertrouwen niet meer mogelijk lijkt."
Een onafhankelijke functionaris moet volgens Chemours zorgen voor samenwerking tussen de betrokken partijen, moeilijke onderwerpen bespreekbaar maken en "helpen bij feitelijke communicatie in het publieke debat".
Meer uit Binnenland
ENSCHEDE (ANP) - De politie heeft een 31-jarige vrouw uit Enschede aangehouden, omdat zij betrokken zou zijn geweest bij een schietincident in het centrum op maandagochtend. Er werd een persoon naar het ziekenhuis gebracht.
33 minuten geledenARNHEM/UTRECHT (ANP) - In Arnhem heeft de politie tijdens koningsnacht 17 mensen aangehouden. Mensen werden bijvoorbeeld gearresteerd voor mishandeling, verstoring van de openbare orde en belediging. "Handhavers van de gemeente hadden hun handen vooral vol aan wildplassers", meldt de gemeente. Er waren minder mensen in de stad dan vorig jaar.
1 uur geledenDOKKUM (ANP) - Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en hun dochters Amalia, Alexia en Ariane zijn maandag aangekomen in Dokkum. Daar werden ze ontvangen door burgemeester Johannes Kramer en Arno Brok, de commissaris van de Koning in Friesland. De familie viert daar de 59e verjaardag van koning Willem-Alexander.
1 uur geledenDOKKUM (ANP) - Het koninklijk gezin is klaar voor Koningsdag in Dokkum, waar maandag de nationale viering van Koningsdag plaatsvindt. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde op sociale media een foto van het koningspaar en hun drie dochters. "Dokkum, we hebben er zin in!", staat in het bijschrift. Ook melden ze: "We sjogge der nei út!", Fries voor 'we kijken ernaar uit'.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De eerste bezoekers van koningsdagevenementen in het land zijn met de trein onderweg, ziet de NS. De reizigersstroom komt volgens de vervoerder rustig op gang. "De vroege vogels zijn nu op pad, maar de grote stroom verwachten we aan het einde van de ochtend en begin van de middag", laat een NS-woordvoerder weten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
6 uur geleden