Chemours laat afval in België verbranden als recycling niet kan
DORDRECHT (ANP) - Zo lang recycling in de Verenigde Staten niet mogelijk is, bewaart de Chemours-fabriek in Dordrecht op het eigen terrein afvalwater met daarin herbruikbare stoffen. Het bedrijf hoopt dat het transport hiervan naar de Amerikaanse vestiging in Fayetteville snel hervat kan worden. Als de maximale opslagcapaciteit in Dordrecht wordt bereikt, gaat het water met daarin chemische stoffen naar België om verbrand te worden.
"Als we geen opslagcapaciteit meer hebben, is vernietiging van het afvalwater door verbranding helaas het alternatief voor recycling van de hulpstof voor hergebruik", aldus een woordvoerder van Chemours. "Wij zijn ervan overtuigd dat de verwerking in onze zusterfabriek in de VS vanuit milieuoogpunt een betere beslissing is, omdat de hulpstof hierdoor vele malen kan worden hergebruikt."
In de Amerikaanse fabriek kan Chemours een stof die wordt gebruikt in het productieproces uit het water filteren, met als doel om het te kunnen hergebruiken in Dordrecht. Het bedrijf heeft hier al jaren een vergunning voor. In vaten van 1000 liter wordt het afvalwater verscheept. Na protest van omwonenden in Fayetteville, waar de omgeving is vervuild met PFAS, vroegen de Amerikaanse autoriteiten recentelijk aan Chemours om de transporten op te schorten.
GenX-technologie
Voorlopig slaat Chemours het afvalwater met daarin een zo hoog mogelijk concentratie HFPO-DA, dat door het RIVM onder de zeer zorgwekkende PFAS-stoffen wordt geschaard, op in Dordrecht. "We bewaren dit tot het weer voor transport en recycling naar de VS kan." De opslag gebeurt volgens Chemours "volgens de toepasselijke wetten en regels die ook gelden voor de reguliere opslag van de hulpstof zelf".
Als deze situatie echter lang gaat duren, stuurt Chemours de vaten naar afvalverwerker Indaver in België. Daar worden de chemische stoffen in een draaitrommeloven onder extreem hoge temperaturen zo goed als vernietigd. Indaver zegt dat 99,9999 procent van de PFAS onschadelijk wordt gemaakt.
Chemours gebruikt sinds 2012 de zogeheten GenX-technologie om fluorpolymeren te maken. Dat zijn kunststoffen die onder meer in antiaanbaklagen van pannen zitten, maar ook worden gebruikt voor medische hulpmiddelen, telefoons en de batterijen van elektrische auto's. De stoffen die vrijkomen in het proces breken moeilijk af en lossen makkelijk op in water. Het RIVM zegt "zorgen" te hebben over de mogelijke effecten van GenX-stoffen op mens en milieu.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
13 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
14 uur geleden