Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chemieconcern sluit fabrieken op Chemelot, honderd banen weg

Chemieconcern sluit fabrieken op Chemelot, honderd banen weg

URMOND (ANP) - Chemiebedrijf Fibrant wil drie van zijn zeven fabrieken op het Limburgse industriecomplex Chemelot sluiten. Daarbij verliezen ongeveer honderd medewerkers gedwongen hun baan.

Fibrant maakt op Chemelot onder meer kunstmest en een bouwsteen voor nylon. Het chemieconcern staakt de productie van caprolactam, dat wordt gebruikt als grondstof voor nylon en toegepast wordt in onder meer elektrische auto's, verpakkingsmaterialen en kleding.

Topman Martijn Amory noemt als reden voor de voorgenomen fabriekssluiting de hoge productiekosten in Nederland en Europa. Ook heeft het bedrijf moeite om te concurreren met Azië.

Grote zorgen

"Wij beseffen dat de voorgenomen veranderingen grote impact hebben op onze medewerkers en op Chemelot", zegt Amory. "Het is pijnlijk dat we moeten overwegen een deel van onze productie te sluiten, juist omdat we staan voor duurzame en verantwoorde productie. Toch is het financiële gat te groot om te negeren."

Fibrant is een afnemer van andere bedrijven op Chemelot. Vakbond CNV vreest daardoor voor een "domino-effect" en maakt zich grote zorgen over het voortbestaan van het industriepark. "Dit is een zware klap", zegt CNV-onderhandelaar Ed Leunissen. "Natuurlijk voor de medewerkers, die nu hun toekomstperspectief verliezen. Maar ook voor Chemelot en de hele regio."

Definitief besluit

De industriële werkgelegenheid in het gebied loopt volgens Leunissen al jaren terug. "Veel bedrijven op Chemelot hebben het al moeilijk en met het wegvallen van de caprolactamfabriek verliezen ze nog meer omzet", vreest hij. De bond wil dat de politiek ingrijpt en "aan de juiste knoppen" draait om een gelijk speelveld te creëren en "problemen zoals op Chemelot te voorkomen".

Fibrant is zich "bewust van de gevolgen die deze beslissing kan hebben voor de lokale economie, toeleveranciers en andere betrokkenen", stelt het bedrijf in een verklaring. Het chemieconcern blijft zoeken naar oplossingen die de impact voor de regio "beperken" en "kansen bieden voor toekomstige samenwerking".

Dinsdag zijn alle medewerkers van Fibrant over de plannen geïnformeerd. Na advies van de ondernemingsraad volgt een definitief besluit.

Meer uit Financieel

Australië scherpt verbod op sociale media voor kinderen aan

SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.

2 uur geleden
Experts: olieprijzen niet per se fors omhoog na nieuwe aanvallen

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.

3 uur geleden
Krant: Porsche wil deel productie terug naar Duitsland halen

STUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.

5 uur geleden
FT: Apple wil chips kopen van Chinese maker op zwarte lijst

CUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.

7 uur geleden
VS staan beperkte toegang tot AI-model van Anthropic toe

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.

8 uur geleden
Ook ChatGPT-maker beperkt toegang tot nieuwe AI op vraag van VS

SAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.

15 uur geleden
Kleine minnen op Wall Street, Apple toont wat herstel

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.

19 uur geleden