Chemieconcern Dow, met vestiging in Terneuzen, schrapt 1500 banen
MIDLAND (ANP/RTR) - Het Amerikaanse chemieconcern Dow schrapt wereldwijd 1500 banen als onderdeel van zijn plannen om 1 miljard dollar aan kosten te besparen vanwege tegenvallende vraag en margedruk. Mogelijk raakt deze reorganisatie ook de vestiging van het bedrijf in Terneuzen. Waar de ontslagen gaan vallen is nog niet bekend, maar Dow heeft wel gezegd het personeelsbestand vooral in Europa en Azië te willen inkrimpen.
De chemische industrie kampt met een zwakke vraag en hoge grondstofkosten, wat leidt tot lagere prijzen en margedruk. Dit speelt vooral in Europa waar lastige regelgeving sommige bedrijven ertoe zet hun strategieën te heroverwegen. Dow blijft nog wel optimistisch over de groei van de vraag in Noord-Amerika, vooral voor polyethyleen, een belangrijk materiaal dat in verpakkingen wordt gebruikt.
Dow Terneuzen is met zestien fabrieken de op een na grootste productielocatie van Dow wereldwijd. Op de Zeeuwse vestiging werken meer dan 3500 mensen. Wereldwijd telt het concern rond de 35.000 medewerkers.
Onderhoudsstop
Eerder deze week maakte werkgeversorganisatie VNO-NCW Zeeland zich al zorgen over de concurrentiepositie van bedrijven in de regio. Volgens de Zeeuwse werkgevers verslechtert die door hoge energieprijzen, de krappe arbeidsmarkt en de regelgeving die steeds ingewikkelder wordt.
"We merken al enige tijd dat investeringen in Zeeland worden uitgesteld of verplaatst naar het buitenland", zei Eric de Ruijsscher, voorzitter van VNO-NCW Zeeland. Als voorbeeld noemde hij de eerdere aankondiging van Dow om een geplande onderhoudsstop bij een ethyleenkraker uit te stellen. "Het plotselinge uitstel van deze stop heeft directe gevolgen voor onderaannemers en toeleveringsbedrijven in de regio", aldus De Ruijsscher.
Dow maakte onlangs bekend dat het een geplande onderhoudsstop bij een van zijn ethyleenkrakers in Terneuzen uitstelt. Het chemieconcern had besloten de "uitgaven in 2025 te verminderen vanwege aanhoudende verzwakte marktomstandigheden in de regio". Bij dit soort groot onderhoud betrekt Dow gewoonlijk honderden extra werknemers van andere bedrijven.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
12 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
14 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
14 uur geleden