Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chemieconcern BASF gooit organisatie op de schop en bezuinigt

Chemieconcern BASF gooit organisatie op de schop en bezuinigt

LUDWIGSHAFEN (ANP) - Het Duitse chemieconcern BASF voert grote wijzigingen door in de bedrijfsstructuur, waarbij een duidelijk verschil tussen de belangrijkste activiteiten en andere divisies ontstaat. Ook wil het bedrijf met 112.000 werknemers, onder wie zo'n duizend in Nederland, verdere kostenbesparingen doorvoeren. Daarbij gaan waarschijnlijk ook meer banen verloren, zei het management bij de presentatie van de nieuwe strategie aan analisten.

BASF rekent enkele divisies voortaan tot zijn kernactiviteiten, namelijk de onderdelen die chemicaliën, stoffen voor de industrie, materialen en zorg- en voedingsproducten maken. Maar onder andere de divisies voor landbouwproducten, metalen en accumaterialen zijn minder belangrijk voor de toekomst van het bedrijf en moeten meer op eigen benen staan.

Mogelijk worden ze ook verkocht of deels zelfstandig naar de beurs gebracht. Het onderdeel voor landbouwproducten van BASF, zoals gewasbeschermingsmiddelen en veredelde zaden, moet voor eind 2027 zijn afgesplitst en mogelijk naar de beurs gaan.

Kostenbesparingen

Het chemieconcern wil ook kosten besparen op zijn belangrijkste locatie in Ludwigshafen, waar mogelijk meer productielocaties sluiten dan eerder aangekondigd. Voor het einde van 2026 moet dat jaarlijks ruim 2 miljard euro opleveren. De vakbond IG BCE reageerde kritisch op het sluiten van vestigingen en schrappen van banen.

Ook beleggers voelen de kostenbesparingen. BASF verlaagt het dividend met ongeveer een derde.

Hoge energiekosten

De ingrepen en focus op kernactiviteiten moeten de winstgevendheid van het bedrijf vergroten. Op dit moment kampt BASF met hoge energiekosten, een nawee van de Russische inval in Oekraïne die twee jaar geleden voor recordprijzen op de gas- en elektriciteitsmarkt zorgde. Tegelijkertijd neemt de concurrentie in China toe en moet het bedrijf ook fors investeren in verduurzaming.

In Nederland is BASF onder andere actief met de veredeling van groentezaden en de productie van harsen voor inkt en coatings. In Arnhem heeft het Duitse bedrijf een kantoor voor verkoopmedewerkers en afdelingen voor de landbouwproductendivisie.

Meer uit Financieel

Apple haalt Nvidia in als meest waardevolle bedrijf ter wereld

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag AI-chipconcern Nvidia ingehaald als meest waardevolle beursgenoteerde bedrijf ter wereld. Nvidia verloor flink op Wall Street na kwartaalcijfers van chipfabrikant Intel en was aan het eind van de dag 4,9 biljoen dollar waard. Apple verloor 1,2 procent en was vrijdag bij het sluiten van Wall Street 5 biljoen dollar waard.

1 uur geleden
Chipfabrikant Intel keldert op Wall Street na zwakke verwachting

NEW YORK (ANP) - Intel is vrijdag gekelderd op Wall Street nadat het donderdag kwartaalcijfers heeft gepubliceerd. De Amerikaanse chipfabrikant heeft een zwakke verwachting afgegeven voor het huidige kwartaal en wijst daarvoor naar een vertraging in de markt voor pc's. De chipproducent verloor 28,6 procent.

2 uur geleden
Medeoprichter Binance vraagt Musk niet te trollen na cryptohack

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Changpen Zhao, medeoprichter van cryptobeurs Binance, heeft Elon Musk gevraagd om te stoppen met het spotten over de aanval die het bedrijf heeft getroffen. Bij die aanval op de cryptobeurs is voor 6,3 miljard dollar aan cryptovaluta gestolen.

2 uur geleden
Onderzoek in VK naar Meta om nieuwe voorwaarden voor media

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse mededingingsautoriteit CMA onderzoekt nieuwe voorwaarden van Meta. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram zou met de voorwaarden mediacontent mogen gebruiken voor zijn eigen producten, zonder dat bedrijven daar voldoende keuzevrijheid over krijgen.

3 uur geleden
Volkswagen pauzeert ontwikkeling elektrische Golf om besparingen

BERLIJN (ANP/DPA) - Volkswagen schort de ontwikkeling van een volledig elektrische Golf op. Het Duitse autoconcern voert grote kostenbesparingen door en pauzeert daarom ook dit project, meldde het bedrijf.

5 uur geleden
Universal Music Group wint in lagere AEX-index na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group is vrijdag flink hoger gesloten in de AEX-index op het Damrak. Het muziekconcern, dat artiesten als Harry Styles en Billie Eilish vertegenwoordigt, heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald. Een grote opsteker was dat de inkomsten uit streamingabonnementen harder waren gestegen. UMG won bijna 8 procent.

5 uur geleden
Vakbonden verwachten nieuwe stakingen na eindbod ov-werkgevers

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.

7 uur geleden