
Chemieconcern BASF gooit organisatie op de schop en bezuinigt
LUDWIGSHAFEN (ANP) - Het Duitse chemieconcern BASF voert grote wijzigingen door in de bedrijfsstructuur, waarbij een duidelijk verschil tussen de belangrijkste activiteiten en andere divisies ontstaat. Ook wil het bedrijf met 112.000 werknemers, onder wie zo'n duizend in Nederland, verdere kostenbesparingen doorvoeren. Daarbij gaan waarschijnlijk ook meer banen verloren, zei het management bij de presentatie van de nieuwe strategie aan analisten.
BASF rekent enkele divisies voortaan tot zijn kernactiviteiten, namelijk de onderdelen die chemicaliën, stoffen voor de industrie, materialen en zorg- en voedingsproducten maken. Maar onder andere de divisies voor landbouwproducten, metalen en accumaterialen zijn minder belangrijk voor de toekomst van het bedrijf en moeten meer op eigen benen staan.
Mogelijk worden ze ook verkocht of deels zelfstandig naar de beurs gebracht. Het onderdeel voor landbouwproducten van BASF, zoals gewasbeschermingsmiddelen en veredelde zaden, moet voor eind 2027 zijn afgesplitst en mogelijk naar de beurs gaan.
Kostenbesparingen
Het chemieconcern wil ook kosten besparen op zijn belangrijkste locatie in Ludwigshafen, waar mogelijk meer productielocaties sluiten dan eerder aangekondigd. Voor het einde van 2026 moet dat jaarlijks ruim 2 miljard euro opleveren. De vakbond IG BCE reageerde kritisch op het sluiten van vestigingen en schrappen van banen.
Ook beleggers voelen de kostenbesparingen. BASF verlaagt het dividend met ongeveer een derde.
Hoge energiekosten
De ingrepen en focus op kernactiviteiten moeten de winstgevendheid van het bedrijf vergroten. Op dit moment kampt BASF met hoge energiekosten, een nawee van de Russische inval in Oekraïne die twee jaar geleden voor recordprijzen op de gas- en elektriciteitsmarkt zorgde. Tegelijkertijd neemt de concurrentie in China toe en moet het bedrijf ook fors investeren in verduurzaming.
In Nederland is BASF onder andere actief met de veredeling van groentezaden en de productie van harsen voor inkt en coatings. In Arnhem heeft het Duitse bedrijf een kantoor voor verkoopmedewerkers en afdelingen voor de landbouwproductendivisie.
Meer uit Financieel
HETHEL (ANP/BLOOMBERG) - Sportwagenfabrikant Lotus heeft geen plannen om zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen. Daarmee reageert de onderneming op mediaberichten van onder meer de BBC dat het bedrijf zou overwegen zijn Britse productie te staken om een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten.
9 uur geledenMIDDENMEER (ANP) - Bij tomatenbedrijf Agro Care in het Noord-Hollandse Middenmeer is vrijdagmiddag een grote kas ingestort. Op beelden van een beveiligingscamera, die verschillende media tonen, is te zien hoe de enorme kas van 9 hectare om 16.38 uur van het ene op het andere moment tegen de vlakte gaat. Volgens de onderneming zelf waren er rond dat tijdstip geen mensen meer in de kas aanwezig. De schade lijkt in de miljoenen euro's te lopen.
11 uur geledenWENEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ besluit volgende maand waarschijnlijk opnieuw tot een forse verhoging van de olieproductie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Zo'n stap zou de prijzen aan de Nederlandse pomp wat kunnen drukken.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbond FNV gaat namens het grondpersoneel niet in op de uitnodiging van KLM om woensdag weer naar de cao-onderhandelingstafel te komen. FNV-bestuurder John van Dorland blijft "in de actiestand" en wil een nieuwe staking aankondigen zodra voor hem duidelijk is hoe op verantwoorde wijze actie gevoerd mag worden.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Lotus overweegt zijn productie in het Verenigd Koninkrijk te beëindigen en een nieuwe fabriek in de Verenigde Staten op te zetten, meldt de Britse omroep BBC op basis van ingewijden. Hierdoor dreigen 1300 Britse banen verloren te gaan.
14 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - De Duitse supermarkt Aldi Süd mag zijn populaire "Dubai chocolade" niet langer verkopen omdat deze in Turkije wordt gemaakt. Dat heeft een rechtbank in Keulen vrijdag bepaald.
15 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Een Tesla Model Y SUV is vrijdag zelfstandig, dus zonder chauffeur, van de fabriek nabij Austin naar het huis van een klant gereden. Dit is de nieuwste zet van de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's om zijn vooruitgang op het gebied van autonoom rijden te tonen.
15 uur geleden