Chemicaliëndistributeur IMCD koploper in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - IMCD was vrijdag koploper in een licht lager gesloten AEX-index op de beurs in Amsterdam, dankzij een koopadvies voor de chemicaliëndistributeur van zakenbank Kepler Cheuvreux. Het aandeel IMCD werd 3,7 procent hoger gezet. De aandacht van beleggers ging verder vooral uit naar het Amerikaanse banenrapport. De banengroei in de Verenigde Staten speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve.
De banengroei in 's werelds grootste economie viel in november iets sterker uit dan verwacht. De Amerikaanse centrale bank vergadert later deze maand opnieuw over de rente. Een tegenvallende banengroei zou de Fed daarbij meer ruimte geven om de rente verder te verlagen om de economie te ondersteunen. De Europese Centrale Bank (ECB) vergadert volgende week over de rente en verlaagt naar verwachting opnieuw de leenkosten in het eurogebied.
De AEX eindigde 0,3 procent lager op 891,67 punten. De MidKap klom 0,9 procent tot 881,77 punten. De DAX in Frankfurt steeg 0,1 procent, ondanks een onverwachte daling van de Duitse industriële productie in oktober. Volgens ING-econoom Carsten Brzeski is het risico op een recessie in de grootste Europese economie daarmee toegenomen. Londen verloor 0,5 procent.
Nieuwe premier
De CAC40 in Parijs won 1,3 procent. De Franse president Emmanuel Macron verklaarde dat hij binnen enkele dagen met de naam van een nieuwe premier komt, na de val van de regering eerder deze week. Macron zei verder niet van plan te zijn om zelf op te stappen.
Andere stijgers in de AEX waren bijvoorbeeld uitzender Randstad en chipbedrijf ASMI met plussen tot 2,1 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize sloot de rij in de hoofdgraadmeter met een min van 2,3 procent.
Alfen
In de MidKap gingen laadpalenmaker Alfen en Thuisbezorgd-eigenaar Just Eat Takeaway aan kop met koerswinsten tot 5,4 procent. Maritiem oliedienstverlener SBM Offshore was de grootste daler bij de middelgrote fondsen op het Damrak met een verlies van 1,6 procent.
De euro was 1,0567 dollar waard, tegen 1,0570 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 1,5 procent goedkoper op 67,33 dollar per vat. Een vat Brentolie daalde 1,2 procent in prijs tot 71,21 dollar.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
32 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
3 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
6 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
9 uur geleden