Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chemelot wil voorrang op stroomnet voor verduurzaming complex

Chemelot wil voorrang op stroomnet voor verduurzaming complex

GELEEN (ANP) - Chemelot wil voorrang voor een betere aansluiting op het stroomnet, omdat het chemisch industriecomplex fors meer elektriciteit wil gebruiken om te verduurzamen. In 2027 of 2028 moet die verzwaring van de verbinding er zijn, anders haalt Chemelot zijn duurzaamheidsdoelen niet, zegt directeur Loek Radix. "Als dat niet gebeurt, ligt alles stil en kunnen de plannen van Chemelot niet waargemaakt worden. Deze aansluiting moet prioriteit hebben."

Chemelot kijkt daarvoor naar netbeheerder TenneT. Volgens Radix moeten "nu keuzes gemaakt worden". De noodzaak van de aansluiting zou bij iedereen duidelijk moeten zijn, volgens de directeur. "De ontwikkeling van Chemelot gaat verder dan afspraken met individuele bedrijven. De verduurzaming van de Nederlandse basisindustrie is een maatschappelijke uitdaging."

Radix vraagt van de overheid dat bijvoorbeeld de vergunningsprocedures worden versneld. Chemelot wil uiterlijk in 2050 klimaatneutraal produceren met circulaire grondstoffen.

Prioriteit bij investeringsplannen

Op veel plekken in Nederland raakt het stroomnet vol, of is dat al. Bedrijven moeten daarom soms wachten tot ze een nieuwe aansluiting krijgen. Een verzwaring van bestaande connecties is soms ook niet meer mogelijk. Dat was bijvoorbeeld eerder het geval in Den Haag, waar netbeheerder Stedin aankondigde dat de maximale capaciteit was bereikt voor grootschalig stroomverbruik.

Chemelot krijgt, net als andere industrieclusters, prioriteit bij de investeringsplannen waar dat kan, laat een woordvoerder van TenneT weten. De netbeheerder is in gesprek met Chemelot om te kijken "wat er mogelijk is om zaken te versnellen en ruimte te creëren waar dat kan". Of de betere aansluiting er voor Chemelot gaat komen, kan de woordvoerder nog niet zeggen. "We begrijpen de noodzaak, maar dat geldt op veel plekken in het land."

Meer uit Financieel

Effect Nationale Investeringsinstelling is beperkt, zegt CPB

DEN HAAG (ANP) - Het effect op de economie van een Nationale Investeringsinstelling (NII) is waarschijnlijk beperkt. Dat stellen deskundigen van het Centraal Planbureau (CPB), slechts enkele dagen nadat het kabinet plannen naar buiten bracht voor de oprichting van zo'n instelling.

45 minuten geleden
Groen licht voor buitenlands kapitaal bij overname Warner Bros

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse concurrentiewaakhond Federal Communications Commission (FCC) heeft ingestemd met een verzoek van Paramount Skydance om buitenlandse investeerders te laten deelnemen aan de overname van Warner Bros Discovery. Dat meldde de FCC donderdag.

3 uur geleden
Wall Street herstelt na eerste renteverhoging Fed in drie jaar

NEW YORK (ANP) - Dalende olieprijzen, lagere Amerikaanse rentes op staatsobligaties en solide banencijfers hielpen beleggers donderdag om de eerste renteverhoging van de Federal Reserve in meer dan drie jaar te verwerken. De belangrijkste Amerikaanse beursindices op Wall Street sloten duidelijk hoger. Vooral techbedrijven waren daarbij in trek.

8 uur geleden
VS zetten Iraanse cryptobeurs BitBank op sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties aangekondigd tegen de Iraanse cryptobeurs BitBank. Ze beschuldigden het platform ervan betalingen te verwerken voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz varen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft BitBank ook honderden miljoenen dollars doorgesluisd naar de Iraanse Revolutionaire Garde.

8 uur geleden
Ook Russisch bezit Nestlé onder beheer geplaatst door Poetin

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Russische onderdelen van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarkt Auchan onder tijdelijk beheer geplaatst. Daarmee verstevigt Rusland de greep op de eigen economie en verliezen opnieuw westerse bedrijven de controle over hun bezittingen.

9 uur geleden
Voor bijna helft stroomaanvragen nieuwe huizen geen plek op net

DEN HAAG (ANP) - Voor honderdduizenden stroomaanvragen voor nieuwbouwwoningen is geen ruimte op het stroomnet. Dat meldt Netbeheer Nederland. Voor zo'n 600.000 woningen voor de komende drie jaar is een aanvraag ingediend voor een stroomaansluiting, voor bijna de helft is geen plek.

12 uur geleden
AEX sluit nipt boven 1100 punten, chipfondsen bij stijgers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met een kleine winst gesloten, waarbij de hoofdgraadmeter weer net boven de symbolische grens van 1100 punten eindigde. De chipfondsen stonden bij de stijgers op het Damrak. Shell ging opnieuw omlaag door de verder dalende olieprijzen.

12 uur geleden