Chemelot wil voorrang op stroomnet voor verduurzaming complex
GELEEN (ANP) - Chemelot wil voorrang voor een betere aansluiting op het stroomnet, omdat het chemisch industriecomplex fors meer elektriciteit wil gebruiken om te verduurzamen. In 2027 of 2028 moet die verzwaring van de verbinding er zijn, anders haalt Chemelot zijn duurzaamheidsdoelen niet, zegt directeur Loek Radix. "Als dat niet gebeurt, ligt alles stil en kunnen de plannen van Chemelot niet waargemaakt worden. Deze aansluiting moet prioriteit hebben."
Chemelot kijkt daarvoor naar netbeheerder TenneT. Volgens Radix moeten "nu keuzes gemaakt worden". De noodzaak van de aansluiting zou bij iedereen duidelijk moeten zijn, volgens de directeur. "De ontwikkeling van Chemelot gaat verder dan afspraken met individuele bedrijven. De verduurzaming van de Nederlandse basisindustrie is een maatschappelijke uitdaging."
Radix vraagt van de overheid dat bijvoorbeeld de vergunningsprocedures worden versneld. Chemelot wil uiterlijk in 2050 klimaatneutraal produceren met circulaire grondstoffen.
Prioriteit bij investeringsplannen
Op veel plekken in Nederland raakt het stroomnet vol, of is dat al. Bedrijven moeten daarom soms wachten tot ze een nieuwe aansluiting krijgen. Een verzwaring van bestaande connecties is soms ook niet meer mogelijk. Dat was bijvoorbeeld eerder het geval in Den Haag, waar netbeheerder Stedin aankondigde dat de maximale capaciteit was bereikt voor grootschalig stroomverbruik.
Chemelot krijgt, net als andere industrieclusters, prioriteit bij de investeringsplannen waar dat kan, laat een woordvoerder van TenneT weten. De netbeheerder is in gesprek met Chemelot om te kijken "wat er mogelijk is om zaken te versnellen en ruimte te creëren waar dat kan". Of de betere aansluiting er voor Chemelot gaat komen, kan de woordvoerder nog niet zeggen. "We begrijpen de noodzaak, maar dat geldt op veel plekken in het land."
Meer uit Financieel
CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Voor het eerst in jaren stijgt het gemiddelde hypotheekbedrag onder starters nauwelijks meer. Ze lijken hun financiële grens bereikt te hebben, meldt De Hypotheker. Tegelijkertijd zijn woningen in maart gemiddeld 5 procent duurder geworden dan een jaar eerder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
11 uur geleden