Chef de mission Vergeer trots op vlekkeloos verloop Paralympics
TOKIO (ANP) - Bij haar eerste klus als chef de mission op Paralympische Zomerspelen kon Esther Vergeer niet anders concluderen dan dat alles "als een zonnetje" was verlopen. Terwijl de voormalig rolstoeltennisster zaterdag de balans opmaakte, stond de medailleteller al op 56, waarvan 24 gouden. "Ik ben supertrots. Dit is het resultaat van jarenlang op de goede manier investeren", vertelde Vergeer, die nog moest kiezen of ze de tennisfinale van de mannen of de rolstoelbasketbalfinale van de vrouwen ging bezoeken.
Vergeer fungeerde op de Winter Paralympics van Pyeongchang al als chef de mission. In Tokio volgde ze André Cats op, die in Rio de ploeg nog leidde. "De aanloop was vanwege corona natuurlijk anders dan verwacht. Ik had gedacht meer contact te hebben met sporters, meer bij wedstrijden te kunnen zijn. Daarom was het best wel spannend hoe het hier zou uitpakken, hoe we een team gingen vormen."
Het viel 100 procent mee, constateerde ze op de voorlaatste dag. "De sfeer was echt heel bijzonder. Zeker met de beperkingen door corona in gedachten waardoor je bijvoorbeeld niet even samen koffie kon gaan drinken in de lounge." Een gelukje was dat ze in tegenstelling tot collega Pieter van den Hoogenband een maand eerder bij de Olympische Spelen niet te maken kreeg met coronabesmettingen binnen haar team. "Daar was ik best bang voor. Het zou impact hebben op het team. Als er de eerste dagen een Japanner te dicht bij me in de buurt kwam, werd ik daar best onrustig van. We hebben er alles aan gedaan om besmettingen te voorkomen. Het team verdient een compliment. Eigenlijk liep alles als een zonnetje."
Goede prestaties
De resultaten speelden natuurlijk mee. Nederland stond zaterdagochtend zesde op de medaille-ranking, met nog zicht op plaats 5. "Wij kwamen uit in elf van de 22 sporten en presteerden vrijwel overal goed. Dat is een gevolg van beleid, we focussen op bepaalde sporten met allemaal fulltime-programma's, vergelijkbaar met die voor de olympische sporters. Natuurlijk helpt de financiële steun. Maar het gaat zeker ook om de kennis en kunde die wij delen met elkaar bij NOC*NSF en de bonden die op dezelfde manier gestructureerd zijn. Ik zou bijna durven zeggen dat de resultaten hier een logisch gevolg zijn."
Vergeer is er een voorstander van het aantal klassen te verminderen. "Alleen al op de 100 meter sprint zijn er 29 klassen. Dat is onbegrijpelijk voor mij, laat staan voor de buitenwereld. Als we de paralympische sport verder willen ontwikkelen, professioneler willen maken en exclusief, moeten er keuzes gemaakt worden. En zeker het classificatiesysteem moet nog verder worden ontwikkeld. Daarover praten wij mee."
Ze constateerde dat 24 van de 73 Nederlandse sporters in Tokio afkomstig waren uit het talentenprogramma. "Sporters die via een talentendag, die elk jaar worden georganiseerd, boven zijn komen drijven. Daar moeten we op blijven inzetten. Ik ben ook benieuwd wat deze Spelen met Nederland hebben gedaan, hoe de thuiskomst is en hoe we erop doorpakken. We hebben nu nieuwe gezichten leren kennen,wat is de volgende stap, hoe houden we dit vast?"
Meer uit Sport
MANDALIKA (ANP) - Moto2-coureur Collin Veijer heeft zijn rentree op het circuit gemaakt na zijn sleutelbeenbreuk van vorige maand. De 21-jarige motorracer uit Staphorst kwam in actie tijdens de eerste vrije training bij de Grote Prijs van Indonesië.
57 minuten geledenTASJKENT (ANP) - Zwemster Marrit Steenbergen heeft bij de wereldbekerwedstrijd in het Oezbeekse Tasjkent de 100 meter wisselslag gewonnen in een nieuw Europees record. De 26-jarige Nederlandse tikte aan na 56,18 seconden en scherpte daarmee haar eigen Europese toptijd uit 2025 aan (56,26). Ze noteerde die tijd vorig jaar bij de EK kortebaanzwemmen in het Poolse Lublin.
8 uur geledenRIJSSEN (ANP) - Schaatsster Antoinette Rijpma-De Jong begint het nieuwe schaatsseizoen met een carrière als baanwielrenster in haar achterhoofd. De olympisch kampioene op de 1500 meter maakte eerder bekend dat ze graag als baanwielrenster wil deelnemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028.
11 uur geledenRIJSSEN (ANP) - Femke Kok vindt het jammer dat ze het komende schaatsseizoen Jutta Leerdam niet als concurrente heeft. De olympisch kampioene op de 500 meter zei bij de teampresentatie van haar ploeg Reggeborgh de beslissing van Leerdam te begrijpen, maar ook dat ze haar enorm gaat missen.
11 uur geledenRIJSSEN (ANP) - Jenning de Boo wil graag een wereldrecord rijden op de 500 meter. De 22-jarige schaatser van Reggeborgh vertelde tijdens de teampresentatie in Rijssen dat het wel heel moeilijk is met de krappe kalender van dit seizoen, maar dat hij ervoor wil gaan.
11 uur geledenVUGHT (ANP) - Maarten van der Weijden stopt definitief met zwemmen en met het inzamelen van geld via zijn Maarten van der Weijden Foundation. "Ik stop met opgeheven hoofd", laat hij weten. "Maar de stichting is niet weg." De stichting blijft bestaan om haar "controlerende rol" uit te oefenen bij de lopende kankeronderzoeken waarvoor geld is ingezameld.
15 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen viert zondag een jubileum. De Grote Prijs van Singapore wordt zijn 250e race in de Formule 1 en hij gaat proberen op het stratencircuit van Marina Bay een "onafgemaakte zaak" te regelen. De viervoudig wereldkampioen won races op 26 verschillende Formule 1-circuits, maar nog nooit op het stratencircuit van Marina Bay in de Zuidoost-Aziatische stadstaat.
18 uur geleden