Charles staat voor paar pittige hoofdpijndossiers over familie
LONDEN (ANP/RTR) - Van een broer wiens reputatie is bezoedeld door een zaak van seksueel misbruik, tot zoon Harry die een lid van het koninklijk huis van racisme beschuldigt en zich als gevolg daarvan weinig aantrekt van de koninklijke mores. De nieuwe Britse koning Charles III staat, nog voor hij goed en wel is begonnen aan zijn werk, een paar flinke hoofdpijndossiers te wachten die de eenheid van de koninklijke familie mogelijk kunnen verscheuren.
Zo zijn er de al jaren voortslepende beschuldigingen en aanklachten van seksueel misbruik door zijn broer prins Andrew, de tweede zoon van koningin Elizabeth en naar verluidt haar lievelingskind. Hij heeft zich in 2019 teruggetrokken uit koninklijke functies na een rampzalig tv-interview waarin hij zijn naam hoopte te zuiveren over zijn relatie met de overleden Amerikaanse financier en zedendelinquent Jeffrey Epstein.
In januari 2022 verloor hij zijn militaire banden en beschermheerschappen, en gaf hij zijn titel van Koninklijke Hoogheid op. Een maand later kwam hij een schikking overeen met Virginia Giuffre, een Amerikaanse vrouw die slachtoffer was van Epstein en die Andrew ervan had beschuldigd haar als tiener seksueel te hebben misbruikt. Andrew ontkende elk vergrijp en werd niet beschuldigd van strafrechtelijke overtredingen.
Rol prins Andrew
Charles zal nu moeten beslissen hoe hij omgaat met zijn jongere broer, die officieel nog steeds de hertog van York is, en welke rol hij in het openbaar kan spelen, als dat al mogelijk is.
Zoon Harry's besluit om met zijn Amerikaanse vrouw Meghan naar het buitenland te verhuizen, leidde ertoe dat zij in 2020 hun koninklijke rol neerlegden. Dat zorgde voor enorme ophef. Sindsdien hebben Harry en Meghan scherpe kritiek geuit op Buckingham Palace. Harry beschuldigde een niet nader genoemd lid van het koninklijk huis en ambtenaren van racisme. Ook zei hij dat vader Charles en broer William "gevangen zaten in het instituut".
Harry, die de titel hertog van Sussex draagt, heeft gesproken over de verdeeldheid in de familie, waarbij de verhoudingen tussen hem, zijn vader en broer nog steeds moeilijk zouden zijn. In zijn eerste toespraak tot de natie als koning, gaf Charles te kennen dat hij een dooi in de betrekkingen wenste. "Ik wil ook mijn liefde uitspreken voor Harry en Meghan, nu ze hun leven in het buitenland verder opbouwen", zei hij vrijdag in zijn toespraak.
Meer uit Buitenland
SINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
5 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
5 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
7 uur geleden