Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Charles Michel ziet optimisme over toekomst EU

Charles Michel ziet optimisme over toekomst EU

BRUSSEL (ANP) - De nieuwe EU-president Charles Michel ziet "energie en optimisme over de toekomst van Europa". De Belgische oud-premier zei dat in Brussel tijdens een ceremonie waar hij het voorzitterschap van de Europese Raad (de EU-toppen van regeringsleiders en staatshoofden) van de Pool Donald Tusk overnam.

Michel reisde als voorbereiding op zijn nieuwe baan de afgelopen maand naar de Europese hoofdsteden en ging ook bij premier Mark Rutte op bezoek. "Ik heb zoveel positieve ideeën gehoord over hoe we in de EU kunnen samenwerken en een onbreekbare eenheid vormen", zei hij.

De 43-jarige liberaal wil dat Europa wereldleider wordt van de groene economie en internationaal haar stem laat horen om haar belangen te beschermen. "De EU kan niet op de handen zitten bij de lastigste discussies van onze tijd."

Zelfverzekerd zijn

De EU moet ook met meer zelfvertrouwen spreken over haar normen en waarden op het wereldpodium, aldus de Belg. "500 miljoen burgers, sterke democratieën, robuuste economieën, de universiteiten gevuld met knappe koppen. De EU heeft veel redenen om zelfverzekerd en assertief te zijn."

Charles Michel werd begin juli door de regeringsleiders gekozen. Michels mandaat is voor 2,5 jaar, waarna hij kan worden herverkozen. Tusk droeg de voorzittersbel waarmee hij de EU-toppen de afgelopen vijf jaar opende vrijdagochtend aan Michel over, hoewel diens functie pas zondag officieel ingaat.

In zijn afscheidsspeech zei Tusk dat zijn mandaat op een scenario van Alfred Hitchcock had geleken. Hij doelde op de grote crises waar de EU-leiders onder zijn voorzitterschap mee werden geconfronteerd, zoals Griekenland, de migratiestromen, terroristische aanslagen en de brexit.

Meer uit Financieel

Nike verliest op Wall Street na vertrek voetballer Kylian Mbappé

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.

27 minuten geleden
FNV sluit nieuwe acties niet uit na stakingsweek schoonmakers

UTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.

2 uur geleden
Duitsland verlaagt accijns op benzine en diesel met 17 cent

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.

2 uur geleden
Topman Ryanair zegt sorry voor vergelijking met 'verkrachters'

DUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.

2 uur geleden
Dieselprijs stijgt zaterdag naar record, zegt UnitedConsumers

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.

3 uur geleden
Volkswagen verwacht door reorganisatie flink lagere winst

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.

4 uur geleden
Gouverneur Californië onderzoekt 'kill switch' voor AI

SACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.

4 uur geleden