Chaos in Haïti nog groter na aanval op grootste gevangenis
PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Zwaar gewapende bendeleden hebben in het weekend de grootste gevangenis van Haïti in het centrum van de hoofdstad Port-au-Prince aangevallen. Volgens plaatselijke media stichtten ze eerst branden in de nabije omgeving en voerden ze de aanval met behulp van drones uit. De drones brachten de posities van het gevangenispersoneel in kaart.
Plaatselijke media melden dat bendes op sociale media trots beelden delen van bevrijde bendeleden, evenals opnames vanuit de lucht van na de aanval. Daarop is te zien dat er geen bewakers meer zijn in de gevangenis. Tot zaterdagmiddag zouden in de overvolle penitentiaire inrichting nog circa 11.000 gevangenen zijn geweest.
Volgens de Gazette d'Haïti is een groot aantal bendeleiders en andere beruchte criminelen ontsnapt. Er zijn "meerdere" politiemensen gedood volgens bronnen in regeringskringen. Het is niet bekend hoeveel gevangenen ontsnapt zijn. De autoriteiten laten niks los of weten het niet. Overal in de stad is geschoten, ook op de luchthaven. Behalve deze gevangenis zouden ook een ministerie en nog een penitentiaire inrichting elders zijn aangevallen.
Vivre ensemble
Het straatarme overbevolkte Haïti is al geruime tijd overgeleverd aan crimineel geweld. Het relatief kleine land telt naar schatting 11 miljoen inwoners en volgens de VN lijdt bijna de helft honger. Waarnemers schatten dat de hoofdstad voor 80 procent in handen is van criminele bendes, die hun invloed ook buiten de stad steeds verder uitbreiden. Volgens de krant Le Nouvelliste zijn bendeleiders er met hun bondgenootschap 'Vivre ensemble' sinds donderdag op uit de regering van premier Ariel Henry ten val te brengen en zelf de macht te grijpen.
Er zijn al geruime tijd internationale plannen om met steun van de Verenigde Naties een politiemacht naar het land te sturen om orde te scheppen.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft zijn excuses aangeboden aan de joodse gemeenschap na de dodelijke aanslag op een chanoekaviering op Bondi Beach vorige week. Twee schutters doodden daar vijftien mensen en verwondden zeker veertig anderen.
39 minuten geledenCANBERRA (ANP/AFP) - De twee mannen die verdacht worden van de dodelijke aanslag op Bondi Beach eerder deze maand hebben volgens de Australische politie een paar dagen eerder een verkenningsbezoek gebracht aan de plek van de schietpartij. Dat blijkt uit vrijgegeven rechtbankdocumenten.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De Socialistische Arbeiderspartij (PSOE) van de Spaanse premier Pedro Sánchez heeft tien zetels moeten inleveren bij de regionale verkiezingen in Extremadura. De partij behaalde slechts 18 van de 65 zetels in het parlement.
6 uur geledenMIAMI/KYIV/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense delegatie die in Florida over het beëindigen van de oorlog spreekt, heeft drie dagen lang "productieve en constructieve gesprekken" gevoerd met Amerikaanse en Europese partners. Dit zei de speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, die een sleutelrol speelt in de onderhandelingen.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De verwijdering van bestanden uit de door justitie in de VS vrijgegeven online Epstein-archieven was op verzoek van vermeende slachtoffers van de zakenmagnaat en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dit heeft viceminister van Justitie Todd Blanche gezegd. Het gaat om foto's van mensen die bij justitie nog niet bekend waren als mogelijke slachtoffers. Nu dat wel zo is, vormen ze onderdeel van onderzoek en worden hun namen niet openbaar totdat dat is afgerond.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben opnieuw een olietanker onderschept nabij Venezuela, zeggen bronnen tegen Bloomberg. De tanker Bella 1, een onder Panamese vlag varend schip dat op een Amerikaanse sanctielijst staat, was volgens een van de bronnen onderweg naar Venezuela om te laden.
14 uur geledenAL-MALHA (ANP/AFP) - Een droneaanval op een drukke markt in de Soedanese deelstaat Noord-Darfur heeft tien mensen het leven gekost, zeggen hulpverleners. Het is niet duidelijk wie er achter de aanval zit.
16 uur geleden