Chaos en doden in Mozambique door onvrede over verkiezingsuitslag
MAPUTO (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Door protesten tegen de verkiezingsuitslag is de situatie in het Zuidoost-Afrikaanse Mozambique volledig uit de hand gelopen. Bij onlusten vielen zeker 21 doden, volgens de autoriteiten. Er is sprake van veel meer slachtoffers. Vooral in de hoofdstad Maputo en in andere steden is het onrustig.
De jongste golf van geweld begon nadat Daniel Chapo, kandidaat van de FRELIMO-partij die al sinds de onafhankelijkheid in 1975 aan de macht is, als nieuwe president werd uitgeroepen met 65 procent van de stemmen. Oppositieleider Venancio Mondlane verwierp de uitslag. Hij kondigde in een toespraak op Facebook aan dat hij zichzelf op 15 januari tot president zal uitroepen. Hij was twee maanden geleden naar het buitenland gevlucht.
De afgelopen dagen werden winkels geplunderd en voertuigen en gebouwen in brand gestoken, waaronder politiebureaus en kantoren van FRELIMO. Uit een extra beveiligde gevangenis bij Maputo zijn ruim 1500 gevangenen ontsnapt. Ruim dertig gedetineerden kwamen om in gevechten met bewakers.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
3 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
3 uur geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
5 uur geleden