Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Chaos en doden in Mozambique door onvrede over verkiezingsuitslag

Chaos en doden in Mozambique door onvrede over verkiezingsuitslag

MAPUTO (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Door protesten tegen de verkiezingsuitslag is de situatie in het Zuidoost-Afrikaanse Mozambique volledig uit de hand gelopen. Bij onlusten vielen zeker 21 doden, volgens de autoriteiten. Er is sprake van veel meer slachtoffers. Vooral in de hoofdstad Maputo en in andere steden is het onrustig.

De jongste golf van geweld begon nadat Daniel Chapo, kandidaat van de FRELIMO-partij die al sinds de onafhankelijkheid in 1975 aan de macht is, als nieuwe president werd uitgeroepen met 65 procent van de stemmen. Oppositieleider Venancio Mondlane verwierp de uitslag. Hij kondigde in een toespraak op Facebook aan dat hij zichzelf op 15 januari tot president zal uitroepen. Hij was twee maanden geleden naar het buitenland gevlucht.

De afgelopen dagen werden winkels geplunderd en voertuigen en gebouwen in brand gestoken, waaronder politiebureaus en kantoren van FRELIMO. Uit een extra beveiligde gevangenis bij Maputo zijn ruim 1500 gevangenen ontsnapt. Ruim dertig gedetineerden kwamen om in gevechten met bewakers.

Meer uit Buitenland

Von der Leyen: strijd opvoeren tegen migrantensmokkelaars

BRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.

12 minuten geleden
Leiders van Oekraïne-bondgenoten bespreken jongste vredesplannen

PARIJS/BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog tegen Rusland willen blijven beschermen, overleggen donderdag over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Ook demissionair premier Dick Schoof neemt deel aan de videovergadering van de zogeheten Coalitie van Bereidwillige Landen.

44 minuten geleden
VN-mensenrechtenschef: organisatie staat in overlevingsstand

GENÈVE (ANP/RTR) - Het mensenrechtenkantoor van de Verenigde Naties staat naar eigen zeggen in "overlevingsstand". Het kantoor van hoge commissaris Volker Türk (OHCHR) heeft minder geld, maar meer werk. Er zijn volgens Türk al werkzaamheden geschrapt of uitgesteld en ontslagen gevallen.

1 uur geleden
Deense veiligheidsdienst bezorgd om begerige blik VS op Groenland

KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken dreigt te worden vermalen in de concurrentiestrijd tussen de Verenigde Staten, China en Rusland om het noordpoolgebied, vreest de Deense militaire inlichtingendienst. De Verenigde Staten, lang de grote beschermheer, azen op Groenland en aarzelen niet om hun macht tegen bondgenoten te gebruiken.

1 uur geleden
Nobelinstituut: Machado komt toch naar Oslo, niet voor uitreiking

OSLO (ANP/RTR/AFP) - María Corina Machado komt toch naar de Noorse hoofdstad Oslo, maar niet op tijd om zelf haar Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. Volgens het Nobelinstituut is de Venezolaanse oppositiepolitica veilig.

2 uur geleden
UNESCO erkent Italiaanse keuken als immaterieel erfgoed

NEW DELHI (ANP) - De Italiaanse keuken is door UNESCO aangemerkt als immaterieel cultureel erfgoed dat beschermd moet worden. Italië had zijn culinaire traditie voorgelegd aan UNESCO omdat die belangrijk is voor de Italiaanse cultuur, manier van leven en ook de omgang met ingrediënten. Daar bleek men het bij een UNESCO-bijeenkomst in India over eens te zijn.

2 uur geleden
Doden en gewonden bij instorting gebouw in het Marokkaanse Fez

FEZ (ANP/RTR) - In het Marokkaanse Fez zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten minste negentien mensen omgekomen bij de instorting van twee gebouwen, meldt het Marokkaanse staatspersbureau. Ook vielen er minstens zestien gewonden. Het is niet duidelijk hoe zij eraan toe zijn.

4 uur geleden