Chaos en doden in Mozambique door onvrede over verkiezingsuitslag
MAPUTO (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Door protesten tegen de verkiezingsuitslag is de situatie in het Zuidoost-Afrikaanse Mozambique volledig uit de hand gelopen. Bij onlusten vielen zeker 21 doden, volgens de autoriteiten. Er is sprake van veel meer slachtoffers. Vooral in de hoofdstad Maputo en in andere steden is het onrustig.
De jongste golf van geweld begon nadat Daniel Chapo, kandidaat van de FRELIMO-partij die al sinds de onafhankelijkheid in 1975 aan de macht is, als nieuwe president werd uitgeroepen met 65 procent van de stemmen. Oppositieleider Venancio Mondlane verwierp de uitslag. Hij kondigde in een toespraak op Facebook aan dat hij zichzelf op 15 januari tot president zal uitroepen. Hij was twee maanden geleden naar het buitenland gevlucht.
De afgelopen dagen werden winkels geplunderd en voertuigen en gebouwen in brand gestoken, waaronder politiebureaus en kantoren van FRELIMO. Uit een extra beveiligde gevangenis bij Maputo zijn ruim 1500 gevangenen ontsnapt. Ruim dertig gedetineerden kwamen om in gevechten met bewakers.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn militaire leiders opdracht gegeven te reageren op een reeks aanvallen op de Oekraïense logistiek. Vooral de spoorweginfrastructuur ligt onder vuur, meldt hij op X. "Er waren met name aanvallen in de regio Dnipro en in Zaporizja, specifiek gericht op spoorwegfaciliteiten."
47 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een veroordeelde Britse seriemoordenaar, bekend als de Suffolk Strangler, heeft toegegeven schuldig te zijn aan nog een moord. Het 17-jarige slachtoffer, Victoria Hall, werd in 1999 ontvoerd en gedood.
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Een Chinese oud-minister van Justitie is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor het aannemen van steekpenningen tussen 2006 en 2022. Een rechtbank acht bewezen dat Tang Yijun jarenlang verschillende topfuncties hiervoor misbruikte, melden Chinese staatsmedia als CCTV en China Daily.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft bevestigd dat het diplomatieke overleg met Oekraïne en de VS woensdag en donderdag wordt hervat in Abu Dhabi. Het geplande overleg van afgelopen weekend ging niet door om planningsredenen, aldus het Kremlin.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vijf mannen die het wapenembargo tegen Rusland zouden hebben omzeild zijn opgepakt in Duitsland. De vijf leverden voor minstens 30 miljoen euro aan tientallen Russische bedrijven, stelt het Duitse Openbaar Ministerie. Ze zouden zijn aangestuurd door Russische diensten.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit moet uitleg geven over haar contact met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, volgens premier Jonas Gahr Støre. Dat zei hij maandag tegen het Noorse dagblad VG.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft Europese ambassadeurs ontboden, omdat landen van de Europese Unie vorige week besloten de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de terreurlijst te zetten. Eerder werd bekend dat Teheran als vergeldingsmaatregel militairen uit die landen als terroristen gaat bestempelen.
4 uur geleden