Champagne drukt export mousserende Europese wijnen
LUXEMBURG (ANP/RTR) - De export van mousserende wijnen, zoals champagne, prosecco en cava uit de Europese Unie is voor het eerst in tien jaar gedaald. Dat komt vooral doordat de export van champagne sterk is gedaald. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van cijfers over 2020, het laatste jaar waarover gegevens beschikbaar zijn.
Daarmee wordt duidelijk dat de impact van de coronacrisis duidelijk zijn sporen nalaat op de verkoop van mousserende wijnen en in het bijzonder champagne. Dat houdt verband met de sluiting van restaurants en andere horeca vorig jaar. De verkoop van champagne daalde vorig jaar met meer dan een vijfde tot 66 miljoen liter. Een jaar eerder ging het nog om 84 miljoen liter.
De totale daling van Europese export van de mousserende wijnen was 6 procent tot 494 miljoen liter ten opzichte van 2019. Daarmee lag de uitvoer nog wel twee keer hoger dan de export in 2010. Van prosecco werd vorig jaar 205 miljoen liter uitgevoerd, tegen 207 miljoen liter een jaar eerder. Prosecco is sowieso de meest geëxporteerde mousserende wijn. Cava, dat in Spanje wordt geproduceerd, werd vaker buiten Europa verkocht in 2020. De export van deze wijn steeg met 10 procent tot 58 miljoen liter.
De totale verkoop van champagne, ook binnen de landen van de EU, daalde in 2020 met 18 procent, zo werd eerder gemeld. Volgens het Franse Champagnecomité (CIVC) was de terugval uiteindelijk niet zo erg als eerder gevreesd. Dat laatste was vooral te danken aan een sterkere vraag naar champagne tijdens de feestdagen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs zijn voorzichtig begonnen op de eerste handelsdag van het vierde kwartaal. De stemming werd gedrukt door olieprijzen die weer licht opliepen. Een optimistische vooruitblik van het Amerikaanse chipconcern Micron Technology, die woensdag na het slot van Wall Street bekend werd, gaf beleggers wel weer meer vertrouwen in de chipsector.
40 minuten geledenZEIST (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is afgelopen maand gegroeid. Het gaat om de grootste stijging in bijna vier jaar en wijst op een duidelijke verbetering van de stand van zaken in de sector. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi).
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde landbouwprijzen zijn in het derde kwartaal het sterkst gestegen sinds de oorlog in Oekraïne begin 2022. De Bloomberg Agriculture Spot Index, die de tien belangrijkste gewassen volgt, steeg met 13 procent. Dat was de grootste stijging in een kwartaal sinds maart 2022.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in augustus meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,5 procent. Dat is de grootste groei in bijna een jaar tijd. In november 2025 steeg de omzet met 3,6 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De cao-lonen lagen in het derde kwartaal van dit jaar gemiddeld 4 procent hoger dan dezelfde periode in 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De loonstijging was minder sterk dan een jaar eerder, toen stegen de cao-lonen nog met gemiddeld 4,6 procent.
3 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/RTR/AFP) - Google heeft woensdag een nieuw AI-model uitgebracht. Het gaat om het langverwachte Gemini 4 Argon dat nog niet voor het grote publiek beschikbaar is.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De woningmarkt koelt volgend jaar sterker af dan verwacht. Dat meldt ABN AMRO in de nieuwste editie van de woningmarktmonitor. ABN AMRO trekt daarmee dezelfde conclusie als ING. De afkoeling wordt volgens de onderzoekers veroorzaakt door de gestegen hypotheekrente.
8 uur geleden