Centrumrechtse Stubb wint eerste ronde Finse presidentsverkiezing
HELSINKI (ANP/RTR) - De centrumrechtse kandidaat Alexander Stubb van de Finse Nationale Coalitiepartij heeft de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Finland gewonnen, meldt de publieke omroep YLE. Met 96 procent van de stemmen geteld staat de voormalige premier op 27,1 procent. De kandidaat van de Groene Partij, Pekka Haavisto, staat tweede met 25,7 procent, gevolgd door Jussi Halla-aho van de nationalistische partij De Finnen met 17 procent.
Omdat geen van de kandidaten 50 procent of meer van de stemmen heeft behaald, is op 11 februari een tweede stemronde tussen de twee koplopers uit de eerste ronde. Dat zijn dus Stubb en Haavisto, die tot vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken was.
Buitenlandbeleid en defensie zijn belangrijke thema's deze verkiezingen. Finland trad vorig jaar toe tot de NAVO. In december sloot het Noordse land de volledige grens met Rusland voor passagiersverkeer als reactie op een golf van migranten die probeerden vanuit Rusland het land binnen te komen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 1 miljoen huishoudens in de Verenigde Staten zitten zondag zonder stroom als gevolg van een zware winterstorm die de oostelijke en zuidelijke staten heeft lamgelegd met hevige sneeuwval en ijzel. Volgens de website PowerOutage waren de zwaarst getroffen staten Tennessee (330.000 klanten zonder stroom) en Mississippi en Louisiana (elk meer dan 100.000).
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.
5 uur geledenKOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
8 uur geleden