Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland
HELSINKI (ANP/RTR) - De centrumrechtse kandidaat Alexander Stubb van de Finse Nationale Coalitiepartij heeft de presidentsverkiezingen in Finland gewonnen, meldt de publieke omroep YLE. Met bijna 90 procent van de stemmen geteld staat de voormalige premier op 52,3 procent. De kandidaat van de Groene Partij, de liberaal Pekka Haavisto, volgt met 47,9 procent. Stubb heeft de overwinning inmiddels opgeëist, terwijl Haavisto zijn verlies eerder zondag al toegaf door te stellen: "Dit lijkt op verlies."
Twee weken terug kreeg geen van de kandidaten 50 procent of meer van de stemmen, waardoor zondag een tweede stemmingsronde nodig was tussen de twee koplopers uit de eerste ronde. Dat waren dus Stubb en Haavisto, die tot vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken was.
Stubb volgt zijn partijgenoot Sauli Niinistö op, die in 2012 president van Finland werd. Een presidentiële ambtstermijn duurt in Finland zes jaar. De president geeft er leiding aan het buitenlands en veiligheidsbeleid, vertegenwoordigt het land bij internationale topbijeenkomsten en is opperbevelhebber van het leger.
Verkiezingsthema's
Buitenlandbeleid en defensie waren belangrijke thema's deze verkiezingen. Finland trad in april vorig jaar toe tot de NAVO. In december sloot het Noordse land de volledige grens met Rusland voor passagiersverkeer als reactie op een golf van migranten die probeerden vanuit Rusland het land binnen te komen.
Stubb presenteert zichzelf als sterk pro-Europa, pro-NAVO en pro-Oekraïne. "Het is heel belangrijk dat wij in Europa voor onze eigen verdediging zorgen", zei de 55-jarige bijvoorbeeld tegen persbureau Reuters. Hij is voorstander van een "meer Europese NAVO" en wil "geen grenzen stellen" aan de Finse steun aan Oekraïne.
NAVO-troepen
Tijdens zijn verkiezingscampagne zei Stubb ook dat Finland zou moeten proberen NAVO-troepen op zijn grondgebied te stationeren. Hij zei zelfs bereid te zijn kernwapens door het land te laten vervoeren, hoewel hij ze er niet permanent zou willen hebben. "Soms is een kernwapen een garantie voor vrede", zei hij tijdens een debat.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse minister van Financiën, Scott Bessent, heeft tijdens een interview met de Amerikaanse zender Fox Business gezegd dat vannacht "de grootste bombardementscampagne" zal plaatsvinden.
2 uur geledenNEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
8 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
11 uur geleden