Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland

Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland

HELSINKI (ANP/RTR) - De centrumrechtse kandidaat Alexander Stubb van de Finse Nationale Coalitiepartij heeft de presidentsverkiezingen in Finland gewonnen, meldt de publieke omroep YLE. Met bijna 90 procent van de stemmen geteld staat de voormalige premier op 52,3 procent. De kandidaat van de Groene Partij, de liberaal Pekka Haavisto, volgt met 47,9 procent. Stubb heeft de overwinning inmiddels opgeëist, terwijl Haavisto zijn verlies eerder zondag al toegaf door te stellen: "Dit lijkt op verlies."

Twee weken terug kreeg geen van de kandidaten 50 procent of meer van de stemmen, waardoor zondag een tweede stemmingsronde nodig was tussen de twee koplopers uit de eerste ronde. Dat waren dus Stubb en Haavisto, die tot vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken was.

Stubb volgt zijn partijgenoot Sauli Niinistö op, die in 2012 president van Finland werd. Een presidentiële ambtstermijn duurt in Finland zes jaar. De president geeft er leiding aan het buitenlands en veiligheidsbeleid, vertegenwoordigt het land bij internationale topbijeenkomsten en is opperbevelhebber van het leger.

Verkiezingsthema's

Buitenlandbeleid en defensie waren belangrijke thema's deze verkiezingen. Finland trad in april vorig jaar toe tot de NAVO. In december sloot het Noordse land de volledige grens met Rusland voor passagiersverkeer als reactie op een golf van migranten die probeerden vanuit Rusland het land binnen te komen.

Stubb presenteert zichzelf als sterk pro-Europa, pro-NAVO en pro-Oekraïne. "Het is heel belangrijk dat wij in Europa voor onze eigen verdediging zorgen", zei de 55-jarige bijvoorbeeld tegen persbureau Reuters. Hij is voorstander van een "meer Europese NAVO" en wil "geen grenzen stellen" aan de Finse steun aan Oekraïne.

NAVO-troepen

Tijdens zijn verkiezingscampagne zei Stubb ook dat Finland zou moeten proberen NAVO-troepen op zijn grondgebied te stationeren. Hij zei zelfs bereid te zijn kernwapens door het land te laten vervoeren, hoewel hij ze er niet permanent zou willen hebben. "Soms is een kernwapen een garantie voor vrede", zei hij tijdens een debat.

Meer uit Buitenland

17 doden gevonden in migrantenboot bij Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.

57 minuten geleden
Hamas bereid tot ontwapening bij einde Israëlische bezetting

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.

2 uur geleden
Merz prijst rol Jordanië in Gaza-oorlog

AMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.

3 uur geleden
Zelensky ontmoet Europese leiders maandag in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.

5 uur geleden
Oekraïne valt Russische olieraffinaderij aan

KYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.

5 uur geleden
Qatar meldt kritieke fase onderhandelingen over Gaza

DOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.

9 uur geleden
Meer dan 900 doden door noodweer in Indonesië

BANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.

10 uur geleden