Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland

Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland

HELSINKI (ANP/RTR) - De centrumrechtse kandidaat Alexander Stubb van de Finse Nationale Coalitiepartij heeft de presidentsverkiezingen in Finland gewonnen, meldt de publieke omroep YLE. Met bijna 90 procent van de stemmen geteld staat de voormalige premier op 52,3 procent. De kandidaat van de Groene Partij, de liberaal Pekka Haavisto, volgt met 47,9 procent. Stubb heeft de overwinning inmiddels opgeëist, terwijl Haavisto zijn verlies eerder zondag al toegaf door te stellen: "Dit lijkt op verlies."

Twee weken terug kreeg geen van de kandidaten 50 procent of meer van de stemmen, waardoor zondag een tweede stemmingsronde nodig was tussen de twee koplopers uit de eerste ronde. Dat waren dus Stubb en Haavisto, die tot vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken was.

Stubb volgt zijn partijgenoot Sauli Niinistö op, die in 2012 president van Finland werd. Een presidentiële ambtstermijn duurt in Finland zes jaar. De president geeft er leiding aan het buitenlands en veiligheidsbeleid, vertegenwoordigt het land bij internationale topbijeenkomsten en is opperbevelhebber van het leger.

Verkiezingsthema's

Buitenlandbeleid en defensie waren belangrijke thema's deze verkiezingen. Finland trad in april vorig jaar toe tot de NAVO. In december sloot het Noordse land de volledige grens met Rusland voor passagiersverkeer als reactie op een golf van migranten die probeerden vanuit Rusland het land binnen te komen.

Stubb presenteert zichzelf als sterk pro-Europa, pro-NAVO en pro-Oekraïne. "Het is heel belangrijk dat wij in Europa voor onze eigen verdediging zorgen", zei de 55-jarige bijvoorbeeld tegen persbureau Reuters. Hij is voorstander van een "meer Europese NAVO" en wil "geen grenzen stellen" aan de Finse steun aan Oekraïne.

NAVO-troepen

Tijdens zijn verkiezingscampagne zei Stubb ook dat Finland zou moeten proberen NAVO-troepen op zijn grondgebied te stationeren. Hij zei zelfs bereid te zijn kernwapens door het land te laten vervoeren, hoewel hij ze er niet permanent zou willen hebben. "Soms is een kernwapen een garantie voor vrede", zei hij tijdens een debat.

Meer uit Buitenland

Buitenlandminister Iran: waren dit weekend dicht bij deal met VS

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.

7 minuten geleden
Magyar belooft eerlijker systeem in Hongarije

BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.

9 minuten geleden
Leger VS begint maandag blokkade alle schepen van en naar Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Bloomberg: VK doet niet mee met VS aan blokkade Straat van Hormuz

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.

2 uur geleden
VN-macht in Libanon: Israëlische tank ramde voertuigen in zuiden

BEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.

2 uur geleden
Europese leiders verwelkomen Hongaars verkiezingsresultaat

DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Europese leiders hebben verheugd gereageerd op de voorlopige uitslagen van de Hongaarse parlementsverkiezingen van zondag. Daarin is de Tisza-partij van de centrumrechtse uitdager Peter Magyar op weg naar een ruime overwinning op regeringspartij Fidesz van premier Viktor Orbán.

3 uur geleden
Hongaarse oppositieleider Magyar claimt verkiezingsoverwinning

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar heeft de winst geclaimd in de parlementsverkiezingen van zondag. Op Facebook laat hij weten dat premier Viktor Orbán hem gefeliciteerd heeft. Eerste tellingen door het Kiesbureau maakten duidelijk dat Magyars partij Tisza op een grote overwinning afstevent.

3 uur geleden