Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland
HELSINKI (ANP/RTR) - De centrumrechtse kandidaat Alexander Stubb van de Finse Nationale Coalitiepartij heeft de presidentsverkiezingen in Finland gewonnen, meldt de publieke omroep YLE. Met bijna 90 procent van de stemmen geteld staat de voormalige premier op 52,3 procent. De kandidaat van de Groene Partij, de liberaal Pekka Haavisto, volgt met 47,9 procent. Stubb heeft de overwinning inmiddels opgeëist, terwijl Haavisto zijn verlies eerder zondag al toegaf door te stellen: "Dit lijkt op verlies."
Twee weken terug kreeg geen van de kandidaten 50 procent of meer van de stemmen, waardoor zondag een tweede stemmingsronde nodig was tussen de twee koplopers uit de eerste ronde. Dat waren dus Stubb en Haavisto, die tot vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken was.
Stubb volgt zijn partijgenoot Sauli Niinistö op, die in 2012 president van Finland werd. Een presidentiële ambtstermijn duurt in Finland zes jaar. De president geeft er leiding aan het buitenlands en veiligheidsbeleid, vertegenwoordigt het land bij internationale topbijeenkomsten en is opperbevelhebber van het leger.
Verkiezingsthema's
Buitenlandbeleid en defensie waren belangrijke thema's deze verkiezingen. Finland trad in april vorig jaar toe tot de NAVO. In december sloot het Noordse land de volledige grens met Rusland voor passagiersverkeer als reactie op een golf van migranten die probeerden vanuit Rusland het land binnen te komen.
Stubb presenteert zichzelf als sterk pro-Europa, pro-NAVO en pro-Oekraïne. "Het is heel belangrijk dat wij in Europa voor onze eigen verdediging zorgen", zei de 55-jarige bijvoorbeeld tegen persbureau Reuters. Hij is voorstander van een "meer Europese NAVO" en wil "geen grenzen stellen" aan de Finse steun aan Oekraïne.
NAVO-troepen
Tijdens zijn verkiezingscampagne zei Stubb ook dat Finland zou moeten proberen NAVO-troepen op zijn grondgebied te stationeren. Hij zei zelfs bereid te zijn kernwapens door het land te laten vervoeren, hoewel hij ze er niet permanent zou willen hebben. "Soms is een kernwapen een garantie voor vrede", zei hij tijdens een debat.
Meer uit Buitenland
MACHU PICCHU (ANP) - Een frontale botsing tussen twee treinen op de spoorlijn naar Machu Picchu in Peru heeft een dode en minstens 40 gewonden geëist. De overledene was de machinist van een van de twee treinen, aldus het openbaar ministerie in Cusco, de plaats die het dichtst bij de beroemde Incastad ligt.
5 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Europa moet zijn belangen sterker behartigen om vrede en welvaart in 2026 te garanderen, te midden van uitdagingen zoals Russische agressie, wereldwijd protectionisme en veranderende betrekkingen met de Verenigde Staten. Dat stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in een nieuwjaarstoespraak.
6 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Tientallen internationale hulporganisaties dreigen geen nieuwe vergunning van Israël te krijgen om hun werk in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. Volgens Israël voldoen de ngo's, waaronder mogelijk Artsen zonder Grenzen (AzG), niet aan nieuwe strenge registratieregels. Hun huidige vergunningen lopen op 1 januari af.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De humanitaire situatie in Gaza is opnieuw verslechterd en blijft catastrofaal, melden Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en andere landen in een gezamenlijke verklaring. Zij roepen Israël op actie te ondernemen.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten halen alle nog aanwezige troepen terug uit Jemen. Saudi-Arabië gaf de VAE eerder op de dag 24 uur de tijd om te vertrekken, maar het land zegt toch dat het beëindigen van de missie in Jemen een vrijwillige keuze was.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft een wet aangenomen die toestaat dat stellen van hetzelfde geslacht een samenlevingscontract mogen sluiten. Onder de wet kunnen deze koppels notarieel vastleggen hoe bijvoorbeeld huurcontracten, toegang tot elkaars medische gegevens en alimentatie zijn geregeld. Trouwen is voor koppels van hetzelfde geslacht nog altijd verboden in Polen.
9 uur geledenTAMPA (ANP) - De VS en hun bondgenoten hebben zo'n 25 aanhangers van Islamitische Staat (IS) gedood of gevangengenomen in Syrië sinds hun luchtaanvallen op dat land op 19 december. Dat meldt het onderdeel van de Amerikaanse strijdmacht dat toeziet op het werelddeel, CENTCOM.
10 uur geleden