Centrumrechtse Stubb is de nieuwe president van Finland
HELSINKI (ANP/RTR) - De centrumrechtse kandidaat Alexander Stubb van de Finse Nationale Coalitiepartij heeft de presidentsverkiezingen in Finland gewonnen, meldt de publieke omroep YLE. Met bijna 90 procent van de stemmen geteld staat de voormalige premier op 52,3 procent. De kandidaat van de Groene Partij, de liberaal Pekka Haavisto, volgt met 47,9 procent. Stubb heeft de overwinning inmiddels opgeëist, terwijl Haavisto zijn verlies eerder zondag al toegaf door te stellen: "Dit lijkt op verlies."
Twee weken terug kreeg geen van de kandidaten 50 procent of meer van de stemmen, waardoor zondag een tweede stemmingsronde nodig was tussen de twee koplopers uit de eerste ronde. Dat waren dus Stubb en Haavisto, die tot vorig jaar minister van Buitenlandse Zaken was.
Stubb volgt zijn partijgenoot Sauli Niinistö op, die in 2012 president van Finland werd. Een presidentiële ambtstermijn duurt in Finland zes jaar. De president geeft er leiding aan het buitenlands en veiligheidsbeleid, vertegenwoordigt het land bij internationale topbijeenkomsten en is opperbevelhebber van het leger.
Verkiezingsthema's
Buitenlandbeleid en defensie waren belangrijke thema's deze verkiezingen. Finland trad in april vorig jaar toe tot de NAVO. In december sloot het Noordse land de volledige grens met Rusland voor passagiersverkeer als reactie op een golf van migranten die probeerden vanuit Rusland het land binnen te komen.
Stubb presenteert zichzelf als sterk pro-Europa, pro-NAVO en pro-Oekraïne. "Het is heel belangrijk dat wij in Europa voor onze eigen verdediging zorgen", zei de 55-jarige bijvoorbeeld tegen persbureau Reuters. Hij is voorstander van een "meer Europese NAVO" en wil "geen grenzen stellen" aan de Finse steun aan Oekraïne.
NAVO-troepen
Tijdens zijn verkiezingscampagne zei Stubb ook dat Finland zou moeten proberen NAVO-troepen op zijn grondgebied te stationeren. Hij zei zelfs bereid te zijn kernwapens door het land te laten vervoeren, hoewel hij ze er niet permanent zou willen hebben. "Soms is een kernwapen een garantie voor vrede", zei hij tijdens een debat.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De vondst van de Roemeense kunstobjecten die werden gestolen uit het Drents Museum is "ongelofelijk nieuws", vindt de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Oana Toiu. "Het was cruciaal dat de Nederlandse autoriteiten begrepen dat het voor ons absoluut noodzakelijk was dat de schatten werden teruggevonden, ook al was het verzekeringsgeld al overgemaakt aan de Roemeense staat."
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Frankrijk verscherpt de veiligheidsmaatregelen in Parijs na de verijdelde aanslag op een kantoor van Bank of America in de Franse hoofdstad vorige week, meldt de Parijse politie in een verklaring aan persbureau Reuters. Autoriteiten vermoeden dat er banden zijn tussen het incident en de pro-Iraanse groep HAYI.
7 uur geleden