Centrum-links grootste in Toscane, Italiaans parlement kleiner
ROME (ANP/RTR/DPA) - De regering van premier Giuseppe Conte heeft de eerste waarderingstest sinds de uitbraak van de coronacrisis in Italië doorstaan. In Toscane bleef centrum-links, hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, de grootste coalitie bij de regionale verkiezingen. De streek rond Florence is al vijftig jaar een progressief bolwerk en dat verandert niet, ondanks de hoge verwachtingen van het rechts-populistische blok van Lega-leider Matteo Salvini.
Lega en zijn conservatieve bondgenoten zegevierden wel zoals voorspeld in Veneto en Ligurië. Ook in Marche (Marken) draagt de Democratische Partij (PD) op grond van de resultaten tot dusver de macht over aan de rechtse oppositie. In Campania en in de zuidelijke regio Puglia, waar de strijd aanvankelijk gelijk op ging, overtuigden de linkse lijsttrekkers wel.
Behalve de verkiezingen in zeven van de twintig Italiaanse regio's, werd tevens een referendum gehouden over beperking van het aantal nationale parlementariërs. Volgens de prognose heeft ruim twee derde van de Italianen ingestemd met minder leden in het Lager- (naar 400) en Hogerhuis (naar 200). Nu zetelen er in Rome nog 945 in totaal.
Die bezuinigingsmaatregel is een succesje voor de populistische Vijfsterrenbeweging (M5S), die na het opstappen van Lega verrassend een regeringscoalitie vormde met de progressieven onder leiding van de onafhankelijke Conte. M5S was een groot pleitbezorger van deze hervorming, niet alleen omdat het veel geld bespaart maar logischerwijs ook de efficiëntie van het parlement ten goede komt.
Meer uit Buitenland
SAN JUAN (ANP/AFP) - In het westen van Argentinië zijn zeven mensen omgekomen door een ongeluk met een blushelikopter. Het toestel werd gebruikt bij het bestrijden van een brand in natuurpark Ischigualasto. Onder de doden zijn brandweerlieden, politieagenten en personeel van de civiele beschermingsdienst.
2 uur geledenVALE DE TELHAS (ANP) - In het noorden van Portugal zijn mensen uit een dorp geëvacueerd vanwege een natuurrand die zich snel verspreidt, meldt nieuwssite Observador. Het vuur zou het hele dorp Vale de Telhas inmiddels omsingelen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is het "zeer waarschijnlijk" dat Rusland in de nacht van woensdag op donderdag een enorme luchtaanval zal uitvoeren. Hij schrijft op X dat de Russen al een paar dagen bezig zijn met de voorbereiding van die grootschalige aanvalsgolf.
3 uur geledenDAMIETTA (ANP/RTR) - In de haven van de Egyptische stad Damietta hebben twee schepen vlam gevat, melden de autoriteiten. Volgens het maritieme veiligheidsbedrijf Ambrey werden de schepen geraakt door een of meerdere drones. Het zou gaan om een Amerikaans en een Grieks schip.
5 uur geledenDOISCHE (ANP/BELGA) - De Belgische brandweer heeft een natuurbrand in de zuidelijke provincie Namen geblust. Het was zeker de 118e natuurbrand van dit jaar, waardoor er nu al meer branden zijn geweest dan in heel 2025, meldt de VRT op basis van de Universiteit Gent.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse justitie verdenkt een voormalige straaljagerpiloot die nu werkt als consultant en YouTuber van het lekken van geheimen. Het parket in Parijs beschuldigt hem ervan dat hij geheime informatie heeft gelekt aan China. De zaak ligt nu bij een onderzoeksrechter.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Thorsten Frei is gekozen tot fractievoorzitter van de CDU/CSU in Duitsland. Hij volgt Jens Spahn op, die eerder deze maand aftrad.
8 uur geleden