Centrum-links grootste in Toscane, Italiaans parlement kleiner
ROME (ANP/RTR/DPA) - De regering van premier Giuseppe Conte heeft de eerste waarderingstest sinds de uitbraak van de coronacrisis in Italië doorstaan. In Toscane bleef centrum-links, hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, de grootste coalitie bij de regionale verkiezingen. De streek rond Florence is al vijftig jaar een progressief bolwerk en dat verandert niet, ondanks de hoge verwachtingen van het rechts-populistische blok van Lega-leider Matteo Salvini.
Lega en zijn conservatieve bondgenoten zegevierden wel zoals voorspeld in Veneto en Ligurië. Ook in Marche (Marken) draagt de Democratische Partij (PD) op grond van de resultaten tot dusver de macht over aan de rechtse oppositie. In Campania en in de zuidelijke regio Puglia, waar de strijd aanvankelijk gelijk op ging, overtuigden de linkse lijsttrekkers wel.
Behalve de verkiezingen in zeven van de twintig Italiaanse regio's, werd tevens een referendum gehouden over beperking van het aantal nationale parlementariërs. Volgens de prognose heeft ruim twee derde van de Italianen ingestemd met minder leden in het Lager- (naar 400) en Hogerhuis (naar 200). Nu zetelen er in Rome nog 945 in totaal.
Die bezuinigingsmaatregel is een succesje voor de populistische Vijfsterrenbeweging (M5S), die na het opstappen van Lega verrassend een regeringscoalitie vormde met de progressieven onder leiding van de onafhankelijke Conte. M5S was een groot pleitbezorger van deze hervorming, niet alleen omdat het veel geld bespaart maar logischerwijs ook de efficiëntie van het parlement ten goede komt.
Meer uit Buitenland
KEULEN (ANP) - In het noorden van Keulen is vrijdag een relatief grote bom uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. Dat meldt het stadsbestuur. Het gaat om een Amerikaanse bom van circa 500 kilo. De directe omgeving, waar ook een kinderziekenhuis ligt, wordt ontruimd. De evacuatie treft 4300 personen.
32 minuten geledenSEVILLA (ANP/RTR/AFP) - De autoriteiten in Spanje houden er rekening mee dat veel slachtoffers van de dodelijke natuurbrand bij Los Gallardos uit het buitenland komen. Negentien mensen worden vermist.
50 minuten geledenSEVILLA (ANP/RTR/DPA) - In Spanje wordt geschokt gereageerd op de dodelijke natuurbranden in het zuiden. Het dodental staat op elf en een tiental mensen raakte gewond. Regionaal gezondheidsminister Antonio Sanz noemde de situatie een "ongekende tragedie".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een tolvignet voor wie op de Belgische wegen wil rijden moet vanaf mei 2027 gelden, schrijven Belgische kranten De Morgen en De Tijd op basis van een ingezien voorstel. Het land komt met een vignet voor een dag, een maand, twee maanden en een jaar, met verschillende tarieven voor schone en vervuilende auto's.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil in de Verenigde Staten juridische stappen ondernemen vanwege de dood van Mexicaanse migranten in Amerikaanse vreemdelingendetentie. Zeker zeventien Mexicanen zijn overleden in detentie of bij arrestatiecampagnes van immigratiedienst ICE, aldus minister van Buitenlandse Zaken Roberto Velasco Álvarez.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse oud-parlementariër Ann Widdecombe is overleden op 78-jarige leeftijd. Dat melden Britse media als Sky News. Widdecombe zat in het Britse Lagerhuis en later ook in het Europees Parlement. Bij het grote publiek werd ze vooral bekend vanwege haar optreden in het BBC-programma Strictly Come Dancing.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de resterende bestuursleden van kiescommissie EAC op straat gezet, vier maanden voor de midtermverkiezingen. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico en USA Today. De twee Democratische leden kregen een ontslagbrief, een Republikein kreeg de kans om zelf op te stappen. Het vierde bestuurslid, ook een Republikein, stapte eerder al op.
3 uur geleden