Centrum-links grootste in Toscane, Italiaans parlement kleiner
ROME (ANP/RTR/DPA) - De regering van premier Giuseppe Conte heeft de eerste waarderingstest sinds de uitbraak van de coronacrisis in Italië doorstaan. In Toscane bleef centrum-links, hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, de grootste coalitie bij de regionale verkiezingen. De streek rond Florence is al vijftig jaar een progressief bolwerk en dat verandert niet, ondanks de hoge verwachtingen van het rechts-populistische blok van Lega-leider Matteo Salvini.
Lega en zijn conservatieve bondgenoten zegevierden wel zoals voorspeld in Veneto en Ligurië. Ook in Marche (Marken) draagt de Democratische Partij (PD) op grond van de resultaten tot dusver de macht over aan de rechtse oppositie. In Campania en in de zuidelijke regio Puglia, waar de strijd aanvankelijk gelijk op ging, overtuigden de linkse lijsttrekkers wel.
Behalve de verkiezingen in zeven van de twintig Italiaanse regio's, werd tevens een referendum gehouden over beperking van het aantal nationale parlementariërs. Volgens de prognose heeft ruim twee derde van de Italianen ingestemd met minder leden in het Lager- (naar 400) en Hogerhuis (naar 200). Nu zetelen er in Rome nog 945 in totaal.
Die bezuinigingsmaatregel is een succesje voor de populistische Vijfsterrenbeweging (M5S), die na het opstappen van Lega verrassend een regeringscoalitie vormde met de progressieven onder leiding van de onafhankelijke Conte. M5S was een groot pleitbezorger van deze hervorming, niet alleen omdat het veel geld bespaart maar logischerwijs ook de efficiëntie van het parlement ten goede komt.
Meer uit Buitenland
LUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd mensen zijn donderdag gearresteerd bij de onderwijsprotesten in Frankrijk. Er waren in totaal meer dan 70.000 mensen op de been, meldt het ministerie. Demonstranten eisen hervormingen in het onderwijs.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump garandeert op Truth Social dat de Verenigde Staten geen aanvallen zullen uitvoeren op Iran voor de tussentijdse verkiezingen in de VS van volgende maand. Volgens hem verlopen de gesprekken tussen beide landen "productief".
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - Vier bemanningsleden van ruimtestation ISS zijn donderdag teruggekeerd op aarde. De capsule met Jessica Meir (49) en Jack Hathaway (44) uit de Verenigde Staten, de Française Sophie Adenot (44) en de Rus Andrej Fedjaev (45) plonsde gecontroleerd in de Grote Oceaan voor de kust van Californië.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben nieuwe aanklachten ingediend tegen de gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn vrouw. CNN meldde woensdag al op basis van bronnen dat de twee ook vervolgd zouden worden voor de marteling van Amerikaanse gevangenen en dat is nu bevestigd.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken maandag formeel besluiten tot een nieuwe EU-missie in Libanon. Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie in Beiroet. "Deze missie zal een cruciale bijdrage leveren aan de veiligheid in Libanon."
6 uur geleden