Centrum-links grootste in Toscane, Italiaans parlement kleiner
ROME (ANP/RTR/DPA) - De regering van premier Giuseppe Conte heeft de eerste waarderingstest sinds de uitbraak van de coronacrisis in Italië doorstaan. In Toscane bleef centrum-links, hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, de grootste coalitie bij de regionale verkiezingen. De streek rond Florence is al vijftig jaar een progressief bolwerk en dat verandert niet, ondanks de hoge verwachtingen van het rechts-populistische blok van Lega-leider Matteo Salvini.
Lega en zijn conservatieve bondgenoten zegevierden wel zoals voorspeld in Veneto en Ligurië. Ook in Marche (Marken) draagt de Democratische Partij (PD) op grond van de resultaten tot dusver de macht over aan de rechtse oppositie. In Campania en in de zuidelijke regio Puglia, waar de strijd aanvankelijk gelijk op ging, overtuigden de linkse lijsttrekkers wel.
Behalve de verkiezingen in zeven van de twintig Italiaanse regio's, werd tevens een referendum gehouden over beperking van het aantal nationale parlementariërs. Volgens de prognose heeft ruim twee derde van de Italianen ingestemd met minder leden in het Lager- (naar 400) en Hogerhuis (naar 200). Nu zetelen er in Rome nog 945 in totaal.
Die bezuinigingsmaatregel is een succesje voor de populistische Vijfsterrenbeweging (M5S), die na het opstappen van Lega verrassend een regeringscoalitie vormde met de progressieven onder leiding van de onafhankelijke Conte. M5S was een groot pleitbezorger van deze hervorming, niet alleen omdat het veel geld bespaart maar logischerwijs ook de efficiëntie van het parlement ten goede komt.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op boten met vermeende 'narcoterroristen' in de Caribische Zee zijn in strijd met het internationaal recht, oordeelt de speciale rapporteur van de Verenigde Naties voor mensenrechten Ben Saul. Hij schrijft in een rapport dat de aanvallen mogelijk gelden als misdaden tegen de menselijkheid.
54 minuten geledenSANAA (ANP/RTR) - De Jemenitische president Rashad al-Alimi heeft de Amerikaanse president Donald Trump in een telefoongesprek om hulp gevraagd in zijn strijd tegen de Houthi's. Dat melden meerdere bronnen. Al-Alimi zocht militaire steun, die Trump niet zou hebben toegezegd.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie moet meer doen aan cyberveiligheid, stelt de Europese Rekenkamer (ERK) in een maandag verschenen rapport. Vooral de EU-lidstaten hebben daarin een taak, door meer informatie uit te wisselen. Dat gebeurt nu veel te weinig, concludeert de ERK na onderzoek.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Bij het Beierse Oktoberfest is voor het eerst een feest georganiseerd voor queer vrouwen. Onder het motto 'bier, borsten en pretzels' kwamen honderden lesbiënnes, biseksuelen, trans en non-binaire personen samen om hun gemeenschap te vieren.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland heeft de onderdrukking van critici in het buitenland de laatste jaren flink opgevoerd. Dat meldt de speciale rapporteur van de VN voor de mensenrechtensituatie in Rusland, Mariana Katzarova, in een rapport. Sinds de Russische invasie in Oekraïne in 2022 zijn de surveillance, intimidatie en represailles van tegenstanders toegenomen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen de "schijnverkiezingen" in Oekraïense regio's.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Volgens de Russische kiescommissie heeft de Tsjetsjeense leider en krijgsheer Ramzan Kadyrov bij zijn herverkiezing als leider van de Russische regio Tsjetsjenië 99,85 procent van de stemmen behaald. Kadyrov is een nauwe bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin.
4 uur geleden