Centrale bank VS verlaagt rente met kwart procentpunt
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve gaat de rente verder verlagen nu de inflatie in de Verenigde Staten aan het afzwakken is. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omlaag. Op de financiële markten was al verwacht dat de rente opnieuw zou dalen.
De rente in de VS gaat nu naar een bandbreedte van 4,50 tot 4,75 procent. In september werd de rente nog met een half procentpunt verlaagd, wat de eerste renteverlaging door de Fed sinds 2020 was. Met een lagere rente wordt de economie gestimuleerd, bijvoorbeeld omdat de leenkosten voor huishoudens en bedrijven dalen.
In een verklaring stelt de centrale bank dat het besluit unaniem werd genomen en dat de inflatie op koers ligt richting de doelstelling van 2 procent, maar nog wel op een "enigszins verhoogd" niveau ligt. De risico's rond de doelstellingen van de centrale bank zijn "ruwweg in balans", aldus de Fed. De omstandigheden op de arbeidsmarkt zijn over het algemeen wat zwakker geworden, meldt de Fed verder.
Toelichting door Powell
De aandacht zal later nog uitgaan naar een toelichting van Fed-voorzitter Jerome Powell. Daarbij zal vooral worden gelet op aanwijzingen over het toekomstige rentebeleid en mogelijke opmerkingen van Powell over de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Zo wil Trump hoge importheffingen op buitenlandse producten invoeren. Dat kan weer de inflatie aanjagen en dus van invloed zijn op het beleid van de Fed.
Powell werd door Trump benoemd tot centralebankpresident en nam begin 2018 de functie van Fed-voorzitter op zich. Trump heeft geregeld flinke kritiek geuit op het rentebeleid van de Fed en ook gezegd Powell niet te zullen herbenoemen als hij opnieuw wordt verkozen tot president. De huidige tweede termijn van Powell loopt tot mei 2026. Zender CNN meldde op basis van ingewijden dat Trump waarschijnlijk niet van plan is om Powell voor het einde van die termijn te ontslaan.
Beleidsvergadering uitgesteld
Normaal gesproken begint de Fed dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. In verband met de verkiezingen op dinsdag werd dit naar woensdag uitgesteld en wordt er dus op donderdag een rentebesluit bekendgemaakt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
19 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
2 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
4 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
4 uur geleden