
Centrale bank VS verlaagt rente met kwart procentpunt
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve gaat de rente verder verlagen nu de inflatie in de Verenigde Staten aan het afzwakken is. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omlaag. Op de financiƫle markten was al verwacht dat de rente opnieuw zou dalen.
De rente in de VS gaat nu naar een bandbreedte van 4,50 tot 4,75 procent. In september werd de rente nog met een half procentpunt verlaagd, wat de eerste renteverlaging door de Fed sinds 2020 was. Met een lagere rente wordt de economie gestimuleerd, bijvoorbeeld omdat de leenkosten voor huishoudens en bedrijven dalen.
In een verklaring stelt de centrale bank dat het besluit unaniem werd genomen en dat de inflatie op koers ligt richting de doelstelling van 2 procent, maar nog wel op een "enigszins verhoogd" niveau ligt. De risico's rond de doelstellingen van de centrale bank zijn "ruwweg in balans", aldus de Fed. De omstandigheden op de arbeidsmarkt zijn over het algemeen wat zwakker geworden, meldt de Fed verder.
Toelichting door Powell
De aandacht zal later nog uitgaan naar een toelichting van Fed-voorzitter Jerome Powell. Daarbij zal vooral worden gelet op aanwijzingen over het toekomstige rentebeleid en mogelijke opmerkingen van Powell over de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Zo wil Trump hoge importheffingen op buitenlandse producten invoeren. Dat kan weer de inflatie aanjagen en dus van invloed zijn op het beleid van de Fed.
Powell werd door Trump benoemd tot centralebankpresident en nam begin 2018 de functie van Fed-voorzitter op zich. Trump heeft geregeld flinke kritiek geuit op het rentebeleid van de Fed en ook gezegd Powell niet te zullen herbenoemen als hij opnieuw wordt verkozen tot president. De huidige tweede termijn van Powell loopt tot mei 2026. Zender CNN meldde op basis van ingewijden dat Trump waarschijnlijk niet van plan is om Powell voor het einde van die termijn te ontslaan.
Beleidsvergadering uitgesteld
Normaal gesproken begint de Fed dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. In verband met de verkiezingen op dinsdag werd dit naar woensdag uitgesteld en wordt er dus op donderdag een rentebesluit bekendgemaakt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten vrijdag weinig beweging zien, na de nieuwe recordstanden van een dag eerder. Beleggers leken te zijn geschrokken van een artikel in de Financial Times. Ingewijden zeiden tegen de krant dat Donald Trump aandringt op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent op goederen uit de Europese Unie.
2 uur geledenMENLO PARK (ANP/BLOOMBERG) - Meta Platforms, het moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram, zal de gedragscode voor AI-systemen van de Europese Commissie niet ondertekenen. Dit meldt de directeur voor internationale aangelegenheden bij Meta, Joel Kaplan, op het socialemediaplatform LinkedIn.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen Shipyards heeft het Openbaar Ministerie (OM) verzocht af te zien van vervolging van een verdenking in een strafzaak tegen het bedrijf. Het gaat om de verdenking dat Damen sanctiemaatregelen tegen Rusland zou hebben overtreden. Dit bevestigt een woordvoerder na berichtgeving door het FD.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt aan op een importheffing van minstens 15 tot 20 procent voor de Europese Unie. Daarmee heeft hij zijn eisen in handelsgesprekken opgeschroefd, melden ingewijden aan de Financial Times (FT).
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met een kleine min geƫindigd. Met name de koers van ASML drukte de stemming in de hoofdindex op het Damrak. De chipmachinemaker uit Veldhoven zakte 2,6 procent.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Meer dan 100.000 aanvragen voor het Tijdelijk Noodfonds Energie zijn al goedgekeurd. Het fonds verwachtte al ongeveer zoveel huishoudens te kunnen helpen met de energierekening, nadat 224.000 aanvragen waren ingediend. Een op de tien aanvragen moet nog worden beoordeeld en worden mogelijk ook goedgekeurd.
8 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Alexander Pechtold stopt op 1 januari als voorzitter van de raad van commissarissen van de Nederlandse Loterij. De voormalig leider van D66 ziet het niet zitten om de functie te combineren met zijn nieuwe baan als burgemeester van Delft, waar hij in september mee begint. Dat meldt de Nederlandse Loterij, bekend van onder meer Staatsloterij en TOTO.
9 uur geleden