Centrale bank VS verlaagt rente met kwart procentpunt
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve gaat de rente verder verlagen nu de inflatie in de Verenigde Staten aan het afzwakken is. Het belangrijkste rentetarief gaat met een kwart procentpunt omlaag. Op de financiële markten was al verwacht dat de rente opnieuw zou dalen.
De rente in de VS gaat nu naar een bandbreedte van 4,50 tot 4,75 procent. In september werd de rente nog met een half procentpunt verlaagd, wat de eerste renteverlaging door de Fed sinds 2020 was. Met een lagere rente wordt de economie gestimuleerd, bijvoorbeeld omdat de leenkosten voor huishoudens en bedrijven dalen.
In een verklaring stelt de centrale bank dat het besluit unaniem werd genomen en dat de inflatie op koers ligt richting de doelstelling van 2 procent, maar nog wel op een "enigszins verhoogd" niveau ligt. De risico's rond de doelstellingen van de centrale bank zijn "ruwweg in balans", aldus de Fed. De omstandigheden op de arbeidsmarkt zijn over het algemeen wat zwakker geworden, meldt de Fed verder.
Toelichting door Powell
De aandacht zal later nog uitgaan naar een toelichting van Fed-voorzitter Jerome Powell. Daarbij zal vooral worden gelet op aanwijzingen over het toekomstige rentebeleid en mogelijke opmerkingen van Powell over de winst van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Zo wil Trump hoge importheffingen op buitenlandse producten invoeren. Dat kan weer de inflatie aanjagen en dus van invloed zijn op het beleid van de Fed.
Powell werd door Trump benoemd tot centralebankpresident en nam begin 2018 de functie van Fed-voorzitter op zich. Trump heeft geregeld flinke kritiek geuit op het rentebeleid van de Fed en ook gezegd Powell niet te zullen herbenoemen als hij opnieuw wordt verkozen tot president. De huidige tweede termijn van Powell loopt tot mei 2026. Zender CNN meldde op basis van ingewijden dat Trump waarschijnlijk niet van plan is om Powell voor het einde van die termijn te ontslaan.
Beleidsvergadering uitgesteld
Normaal gesproken begint de Fed dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. In verband met de verkiezingen op dinsdag werd dit naar woensdag uitgesteld en wordt er dus op donderdag een rentebesluit bekendgemaakt.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, gaat naar verwachting ongeveer 20 miljard dollar ophalen met de uitgifte van obligaties. De belangstelling van beleggers was zo groot dat er voor meer dan 100 miljard dollar werd ingeschreven, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. Zo'n enorme belangstelling voor een bedrijfslening komt zelden voor.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De spoorstaking die vakbonden voor drie dagen in Spanje hadden afgekondigd, is na één dag voorbij. De regering en bonden hebben een akkoord bereikt over aanvullende veiligheids- en onderhoudsmaatregelen op het spoorwegennet.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De president van de Franse centrale bank François Villeroy de Galhau treedt in juni af, ruim een jaar voor het aflopen van zijn termijn. Hij staat sinds 2015 aan het roer.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Poolse postkluisjesbedrijf InPost stond maandag in de schijnwerpers op het Damrak na een overnamebod van een consortium onder leiding van investeerder Advent en pakketvervoerder FedEx. Met die deal is een bedrag gemoeid van 7,8 miljard euro. InPost, een AEX-fonds, eindigde 13,5 procent hoger.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkels hebben vooralsnog geen last van een tekort aan baby- en kindervoeding in de schappen. Het Franse voedingsmiddelenconcern Danone riep vrijdag een aantal partijen in Nederland terug. Het ging om producten van Nutrilon, bekend van poeders om babymelk mee te maken.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol waarschuwt voor lange wachtrijen en drukte rond de uitgang van de bagageclaimhal vanwege de actie van douaniers dinsdag op de luchthaven. Douaniers houden tussen 12.00 uur en 13.30 uur extra controles onder binnenkomende passagiers nadat ze hun ruimbagage hebben opgehaald.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager begonnen aan de nieuwe week. Beleggers deden het rustig aan na het stevige herstel op vrijdag, waarbij de Dow-Jonesindex een nieuw recordniveau wist te bereiken. Ook wordt uitgekeken naar het Amerikaanse banenrapport. De publicatie daarvan werd vorige week uitgesteld door de kortstondige sluiting van de Amerikaanse overheid. Het rapport komt nu woensdag. Aan het einde van de week komen ook nieuwe inflatiegegevens naar buiten. Beide cijfers spelen een belangrijk rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve.
6 uur geleden