Centrale bank VK grijpt in op obligatiemarkt na begrotingstumult
LONDEN (ANP) - De centrale bank van het Verenigd Koninkrijk grijpt in op de obligatiemarkt om de sterk gestegen rendementen op Britse staatsleningen omlaag te krijgen. Het is voor de Britse regering in rap tempo duurder geworden om te lenen, door zorgen over de nieuwe begrotingsplannen van het kabinet van premier Liz Truss. De Bank of England (BoE) kondigde woensdag daarom aan langlopende Britse staatsleningen op te kopen om te voorkomen dat de kredietverlening stilvalt.
Volgens de centrale bank stond de financiële stabiliteit onder druk door de oplopende rendementen op gilts, zoals obligaties van de Britse overheid worden genoemd. De BoE voegde eraan toe zo veel obligaties op te kopen als nodig is om de obligatiemarkten weer tot bedaren te brengen.
Wel zal de ingreep een beperkte duur hebben en één specifiek doel hebben. De BoE zal vanaf woensdag tot 14 oktober langlopende obligaties opkopen.
Rendement
Als het rendement op een obligatie stijgt, betekent dit dat de waarde van het schuldbewijs daalt. Voorafgaand aan de aankondiging van de BoE bereikte het rendement op gilts nog het hoogste niveau sinds 1998. Ook het Britse pond daalde de afgelopen dagen hard.
De gilts gingen hard onderuit na de bekendmaking van het zogenoemde mini-budget van de onlangs aangetreden minister van Financiën Kwasi Kwarteng. Hij kondigde vorige week fikse verlagingen van de belastingen aan, zonder de wegvallende belastingbaten met andere inkomsten te compenseren. Tegelijkertijd moet het Verenigd Koninkrijk veel uitgeven aan compensatiemaatregelen voor de opgelopen energiekosten. Naar verwachting zal het begrotingstekort dan ook hard oplopen.
De BoE wilde binnenkort eigenlijk beginnen met de verkoop van de vele obligaties die de centrale bank sinds de financiële crisis heeft opgekocht. De start wordt nu uitgesteld tot eind oktober. Wel blijft de BoE vasthouden aan het doel om zijn balans jaarlijks met 80 miljard pond te verkleinen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
6 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
11 uur geleden