Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Centrale bank Verenigde Staten laat rente ongemoeid

Centrale bank Verenigde Staten laat rente ongemoeid

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. Vorig jaar kwam de Federal Reserve nog met drie renteverlagingen op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren. Opvallend is dat vier van de twaalf beleidsmakers het niet eens waren met het rentebesluit.

Het belangrijkste rentetarief in de VS blijft nu op een niveau tussen 3,50 en 3,75 procent. Door de rente onveranderd te houden, gaf de koepel van centrale banken geen gehoor aan oproepen van de Amerikaanse president Donald Trump om de leenkosten te verlagen. Hij wil een lagere rente om de economie te stimuleren, de aandelenmarkt te ondersteunen en de overheid goedkoper geld te laten lenen.

De rente is nu voor de derde keer op rij ongewijzigd gelaten, vanwege de grote onzekerheid rond de oorlog in het Midden-Oosten. "De inflatie is hoog, mede door de recente stijging van de wereldwijde energieprijzen", aldus de centrale bank in een toelichting.

Arbeid

Vier beleidsmakers stemden tegen het besluit, onder wie Stephen Miran, die pleitte voor een renteverlaging van een kwart procentpunt. Miran is een bondgenoot en voormalig economisch adviseur van Trump. Drie anderen, Beth Hammack, Neel Kashkari en Lorie Logan, steunden het handhaven van de rente, maar niet de verklaring van de Fed. Volgens hen werd daarin te veel gehint op mogelijke renteverlagingen.

De Fed paste zijn verklaring licht aan en stelde dat "ontwikkelingen in het Midden-Oosten bijdragen aan een hoge mate van onzekerheid over de economische vooruitzichten." Eerder werd nog gezegd dat de gevolgen van het conflict onzeker waren. Fed-voorzitter Jerome Powell zei ook in een toelichting dat de vraag naar arbeid in de VS duidelijk is afgenomen.

Kevin Warsh

De laatste tijd zijn zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank, na veel kritiek en dreigementen van Trump aan het adres van Powell. Het was de laatste beleidsvergadering onder leiding van Powell. Zijn termijn als voorzitter loopt in mei af. Trump heeft kandidaat Kevin Warsh voorgedragen om de toppositie bij de Fed te gaan vervullen.

De Fed begon dinsdag aan de tweedaagse beleidsvergadering.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

7 uur geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

7 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

10 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

11 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

11 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

12 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

14 uur geleden