Centrale bank Turkije laat rente ongewijzigd na aardbevingen
ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank ziet af van een renteverhoging of -verlaging, ondanks de torenhoge inflatie in het land. De consumentenprijzen in Turkije liggen 55 procent hoger dan een jaar geleden. De aardbevingen die Turkije vorige maand troffen hebben het de bank moeilijk gemaakt een besluit te nemen.
Economen wisten niet welke kan het op zou gaan, omdat de centrale bank vaker de onconventionele beslissing heeft genomen de rente te verlagen om de inflatie te bestrijden. President Recep Tayyip Erdogan is ervan overtuigd dat dit werkt, terwijl centrale banken wereldwijd de rente juist verhogen om de stijgende prijzen te beteugelen.
Daarbij lijkt Erdogan ook vooruit te kijken naar de Turkse presidentsverkiezingen in mei. Door de lage rente wordt het voor de Turken namelijk aantrekkelijk om goedkope leningen af te sluiten. Daarmee kan de economie volgens Erdogan vervolgens worden aangejaagd.
Bij de aardbevingen in Turkije kwamen ruim 50.000 mensen om het leven. Het Turkse ministerie van Financiën schat de schade op zo’n 104 miljard dollar, omgerekend ruim 96 miljard euro. De kosten drukken zwaar op de financiën van de overheid, die kampt met een flink begrotingstekort.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens hebben in de afgelopen zomerperiode meer passagiers over de vloer gehad dan een jaar eerder. Volgens de brancheorganisatie voor luchthavens ACI Europe nam het passagiersverkeer binnen het Europese netwerk in juli met 3,9 procent toe vergeleken met een jaar eerder en in augustus ging het om een stijging van 3,1 procent.
6 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft het staatsenergiebedrijf SEFE opdracht gegeven de gasvoorraden aan te vullen vanwege de aanhoudende geopolitieke risico's. Het besluit werd genomen door minister Katherina Reiche van Economische Zaken en bondskanselier Friedrich Merz.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL bezorgt ook de komende jaren verreweg de meeste post namens de overheid. De nieuwe overeenkomst, die op 1 januari ingaat, is kleiner dan eerder. Dat komt doordat een beperkt deel van de aanbesteding naar andere partijen is gegaan. Ook daalt de hoeveelheid overheidspost al langer. PostNL hield met deze afname al rekening in de financiële cijfers.
1 uur geledenMOORDRECHT (ANP) - 12GO Biking, een van de grootste fietsenwinkels van Nederland, neemt de fietsenvoorraad over van het failliet verklaarde Accell Nederland. Volgens Pieter van den Berg, directeur van 12GO Biking, gaat het om "enkele tienduizenden stuks" van de merken Batavus, Sparta en KOGA. "Het gaat om de hele voorraad in Nederland, maar over exacte aantallen doen we geen uitspraken."
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in Frankrijk is in september fors gestegen door de hoge brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens het Franse statistiekbureau Insee steeg de inflatie in de op een na grootste economie van de eurozone naar 3,4 procent op jaarbasis. Dat is het hoogste niveau in meer dan twee jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV verwacht volgende week om tafel te gaan met werkgevers voor een gesprek over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei voorzitter Hans Spekman woensdag bij de busremise van de Haagse vervoerder HTM. Daar bedankte hij samen met PRO-leider Jesse Klaver buschauffeurs voor het staken tegen de eerdere kabinetsplannen rondom sociale zekerheid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de laatste handelsdag van september licht hoger geopend. De hoofdgraadmeter op het Damrak sloot dinsdag nog op een nieuw slotrecord, geholpen door flinke koerswinsten voor de chipfondsen.
3 uur geleden