Celstraffen voor depot met sporen moordwapen De Vries
ZWOLLE (ANP) - In de omvangrijke strafzaak rond een groot wapendepot in Alphen aan den Rijn en een reeks mishandelingen heeft de rechtbank in Zwolle dinsdag celstraffen tot tien jaar en twee maanden opgelegd. In de opslag zaten pistolen die op dezelfde wijze zijn omgebouwd als het wapen waarmee Peter R. de Vries is doodgeschoten.
Onderzoek 26Woltz draait om een in maart 2022 ontdekte geheime wapenopslag en om een 'Poolse maffia' in opbouw in Den Haag. Bij een doorzoeking in een schuurtje in de Meidoornstraat in Alphen aan den Rijn werden in maart 2022 vier raketwerpers, 45 automatische handvuurwapens, 4825 kogelpatronen en een aantal dempers gevonden. Volgens het Openbaar Ministerie zijn die wapens bedoeld om liquidaties te plegen. Het OM vermoedt dat ook het wapen waarmee journalist Peter R. de Vries is doodgeschoten, uit die voorraad kwam.
De rechtbank kwam met tien jaar en twee maanden cel voor Pascal L. (46) en Jeremy W. (30) fors hoger uit dan de acht jaar cel die het Openbaar Ministerie had geëist in de zaak rond de wapenopslag. "De voorraad raketwerpers, automatische vuurwapens en duizenden kogels lag midden in een woonwijk", zei de rechter. Gezien de hoeveelheid en het type wapens is de maximaal mogelijke straf voor dit feit de enige passende, zei ze.
Communicatie 'onverschillig'
Volgens de rechtbank hebben de verdachten bijgedragen aan de georganiseerde criminaliteit. "Geen van hen heeft verantwoordelijkheid genomen of laten zien spijt te hebben." Vier Polen maakten deel uit van een groep mannen die zeer gewelddadige klussen uitvoerden. Daarbij werd volgens de rechtbank fors geweld niet geschuwd. Ze communiceerden over die opdrachten op "onverschillige en soms grove wijze".
Enkelen van hen werden naar de ex-man van de zus van Ridouan Taghi gestuurd om hem door handen en voeten te schieten en met een moker te bewerken. Het beoogde slachtoffer werd echter nooit aangetroffen. Pawel J. (29) en Robert M. (40) kregen met respectievelijk zes jaar en acht maanden en zeven jaar cel de hoogste straffen.
Vrijspraak
De Polen zouden door Krystian M. naar Nederland zijn gehaald voor criminele klussen, stelde het OM eerder. M. is een van de verdachten in het proces rond de moord op Peter R. de Vries. De groep bestond volgens het OM uit vijf Polen, maar de rechtbank heeft een van hen vrijgesproken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten verwachten dit jaar gezamenlijk bijna 6 procent meer uit te geven dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de gemeentebegrotingen voor 2026. De begrote uitgaven voor 2026 zijn 84,6 miljard euro, zo'n 4,6 miljard meer dan in 2025.
2 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Een 16-jarig meisje is dinsdagavond ernstig gewond geraakt op een bouwplaats aan de Drs. F. Bijlweg in Den Helder. Ze was op een tien meter hoge grindberg geklommen en viel daar vanaf. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een ongeluk en doet de politie verder geen onderzoek.
7 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
17 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de zaak tegen Ali B heeft paniek teweeggebracht bij zangeres Jill Helena, die aangifte van aanranding heeft gedaan tegen de rapper. Dat zei haar advocaat Sébas Diekstra bij het hof in Amsterdam.
17 uur geledenBALI (ANP/AFP) - Op het Indonesische eiland Bali is maandagavond een Nederlandse toerist doodgestoken. Het gaat om een 49-jarige man, meldt persbureau AFP.
17 uur geleden