Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Celstraffen voor depot met sporen moordwapen De Vries

Celstraffen voor depot met sporen moordwapen De Vries

ZWOLLE (ANP) - In de omvangrijke strafzaak rond een groot wapendepot in Alphen aan den Rijn en een reeks mishandelingen heeft de rechtbank in Zwolle dinsdag celstraffen tot tien jaar en twee maanden opgelegd. In de opslag zaten pistolen die op dezelfde wijze zijn omgebouwd als het wapen waarmee Peter R. de Vries is doodgeschoten.

Onderzoek 26Woltz draait om een in maart 2022 ontdekte geheime wapenopslag en om een 'Poolse maffia' in opbouw in Den Haag. Bij een doorzoeking in een schuurtje in de Meidoornstraat in Alphen aan den Rijn werden in maart 2022 vier raketwerpers, 45 automatische handvuurwapens, 4825 kogelpatronen en een aantal dempers gevonden. Volgens het Openbaar Ministerie zijn die wapens bedoeld om liquidaties te plegen. Het OM vermoedt dat ook het wapen waarmee journalist Peter R. de Vries is doodgeschoten, uit die voorraad kwam.

De rechtbank kwam met tien jaar en twee maanden cel voor Pascal L. (46) en Jeremy W. (30) fors hoger uit dan de acht jaar cel die het Openbaar Ministerie had geëist in de zaak rond de wapenopslag. "De voorraad raketwerpers, automatische vuurwapens en duizenden kogels lag midden in een woonwijk", zei de rechter. Gezien de hoeveelheid en het type wapens is de maximaal mogelijke straf voor dit feit de enige passende, zei ze.

Communicatie 'onverschillig'

Volgens de rechtbank hebben de verdachten bijgedragen aan de georganiseerde criminaliteit. "Geen van hen heeft verantwoordelijkheid genomen of laten zien spijt te hebben." Vier Polen maakten deel uit van een groep mannen die zeer gewelddadige klussen uitvoerden. Daarbij werd volgens de rechtbank fors geweld niet geschuwd. Ze communiceerden over die opdrachten op "onverschillige en soms grove wijze".

Enkelen van hen werden naar de ex-man van de zus van Ridouan Taghi gestuurd om hem door handen en voeten te schieten en met een moker te bewerken. Het beoogde slachtoffer werd echter nooit aangetroffen. Pawel J. (29) en Robert M. (40) kregen met respectievelijk zes jaar en acht maanden en zeven jaar cel de hoogste straffen.

Vrijspraak

De Polen zouden door Krystian M. naar Nederland zijn gehaald voor criminele klussen, stelde het OM eerder. M. is een van de verdachten in het proces rond de moord op Peter R. de Vries. De groep bestond volgens het OM uit vijf Polen, maar de rechtbank heeft een van hen vrijgesproken.

Meer uit Binnenland

Pieterpad krijgt rolstoelvriendelijke variant van 500 km

DEN HAAG (ANP) - Het Pieterpad heeft vanaf donderdag een rolstoelvriendelijke variant. Het bekende wandelpad van ruim 500 kilometer is daarmee ook toegankelijk voor mensen met scootmobiels, rollators en kinderwagens. De rolstoelroute biedt ook toegang tot bospaadjes, heidevelden en heuvelachtig terrein voor rolstoelgebruikers met dikke profielbanden en elektrische ondersteuning.

21 minuten geleden
Meer mensen verslaafd aan online gokken en designerdrugs

HOUTEN (ANP) - Een groeiend aantal mensen raakt verslaafd aan online gokken en designerdrugs. Dat komt naar voren uit de jongste cijfers van het Landelijk Alcohol en Drugs Informatiesysteem (LADIS), dat trends in de verslavingszorg monitort.

24 minuten geleden
Vier mensen naar ziekenhuis na woningbrand in Hellevoetsluis

HELLEVOETSLUIS (ANP) - Na een woningbrand aan de Kreeft in Hellevoetsluis zijn woensdagavond vier mensen met ambulances naar het ziekenhuis gebracht. Zij hadden veel rook ingeademd, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.

3 uur geleden
Onderwijsraad: toetsen op scholen moeten meer gaan over leren

DEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.

6 uur geleden
Burgemeester Groningen wil asielopvang op locaties van het Rijk

HILVERSUM (ANP) - De Groningse burgemeester Roelien Kamminga wil dat het Rijk eigen locaties gaat inzetten om asielzoekers op korte termijn op te vangen. Ze wil zo voorkomen dat deze zomer mensen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, zei ze bij talkshow Pauw & De Wit.

6 uur geleden
Warffum vangt vanaf donderdag 4 nachten asielzoekers Ter Apel op

WARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.

12 uur geleden
Leiden verlengt noodopvang voor asielzoekers met enkele maanden

LEIDEN (ANP) - Leiden heeft de noodopvang voor asielzoekers in een voormalige kerk met een paar maanden verlengd. Dat doet de gemeente om de druk op Ter Apel te helpen verlichten.

13 uur geleden