Celstraffen voor depot met sporen moordwapen De Vries
ZWOLLE (ANP) - In de omvangrijke strafzaak rond een groot wapendepot in Alphen aan den Rijn en een reeks mishandelingen heeft de rechtbank in Zwolle dinsdag celstraffen tot tien jaar en twee maanden opgelegd. In de opslag zaten pistolen die op dezelfde wijze zijn omgebouwd als het wapen waarmee Peter R. de Vries is doodgeschoten.
Onderzoek 26Woltz draait om een in maart 2022 ontdekte geheime wapenopslag en om een 'Poolse maffia' in opbouw in Den Haag. Bij een doorzoeking in een schuurtje in de Meidoornstraat in Alphen aan den Rijn werden in maart 2022 vier raketwerpers, 45 automatische handvuurwapens, 4825 kogelpatronen en een aantal dempers gevonden. Volgens het Openbaar Ministerie zijn die wapens bedoeld om liquidaties te plegen. Het OM vermoedt dat ook het wapen waarmee journalist Peter R. de Vries is doodgeschoten, uit die voorraad kwam.
De rechtbank kwam met tien jaar en twee maanden cel voor Pascal L. (46) en Jeremy W. (30) fors hoger uit dan de acht jaar cel die het Openbaar Ministerie had geëist in de zaak rond de wapenopslag. "De voorraad raketwerpers, automatische vuurwapens en duizenden kogels lag midden in een woonwijk", zei de rechter. Gezien de hoeveelheid en het type wapens is de maximaal mogelijke straf voor dit feit de enige passende, zei ze.
Communicatie 'onverschillig'
Volgens de rechtbank hebben de verdachten bijgedragen aan de georganiseerde criminaliteit. "Geen van hen heeft verantwoordelijkheid genomen of laten zien spijt te hebben." Vier Polen maakten deel uit van een groep mannen die zeer gewelddadige klussen uitvoerden. Daarbij werd volgens de rechtbank fors geweld niet geschuwd. Ze communiceerden over die opdrachten op "onverschillige en soms grove wijze".
Enkelen van hen werden naar de ex-man van de zus van Ridouan Taghi gestuurd om hem door handen en voeten te schieten en met een moker te bewerken. Het beoogde slachtoffer werd echter nooit aangetroffen. Pawel J. (29) en Robert M. (40) kregen met respectievelijk zes jaar en acht maanden en zeven jaar cel de hoogste straffen.
Vrijspraak
De Polen zouden door Krystian M. naar Nederland zijn gehaald voor criminele klussen, stelde het OM eerder. M. is een van de verdachten in het proces rond de moord op Peter R. de Vries. De groep bestond volgens het OM uit vijf Polen, maar de rechtbank heeft een van hen vrijgesproken.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp vrijdag is opgelopen tot boven de duizend. Tot 16.00 uur kreeg het IMG 1077 meldingen.
36 minuten geledenTILBURG (ANP) - Door de brand zaterdag in woonzorgcentrum de Leyhoeve in Tilburg zijn zestien appartementen nog niet bewoonbaar. De rest van de mensen die nog niet terug naar huis konden, mogen zondagavond weer hun woning in, meldt het woonzorgcentrum.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het belooft komende week wisselvallig weer te worden met kans op natte sneeuw. Dat meldt Weeronline zondag. Vooral landinwaarts is er woensdag en donderdag kans op winterse neerslag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Directeur van de Kindertelefoon Roline de Wilde is "geschokt" door het handelen van een ex-vrijwilliger, bevestigt ze na berichtgeving van Nieuwsuur. In 2020 wisselde de vrijwilliger tegen de regels contactgegevens uit met iemand van wie ze dacht dat het een kind was. Over het uit de hand gelopen contact dat hieruit ontstond, maakte onderzoeksprogramma Zembla onlangs de podcast Op zoek naar Marlotte.
2 uur geledenALCÚDIA (ANP) - Een 53-jarige Nederlander is om het leven gekomen na een frontale botsing op een rotonde in Alcúdia op het Spaanse eiland Mallorca. De Nederlandse vrouw die bij hem in de auto zat raakte gewond. Drie vrouwen in het andere voertuig liepen lichte verwondingen op, aldus Spaanse media.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Aan de steekpartij waardoor in de nacht van zaterdag op zondag in Eindhoven twee mensen gewond raakten, zou een ruzie tussen een groep van zo'n tien mensen vooraf zijn gegaan. Inmiddels zijn drie mensen aangehouden, meldt de politie zondag.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) zijn tot dusver 924 meldingen binnengekomen van schade na de aardbeving bij Zeerijp afgelopen vrijdag. Het gaat om meldingen die tot zondagochtend 11.00 uur zijn gedaan.
5 uur geleden