Celstraffen tot vijf jaar voor verdachten Rolexbende
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft maandag celstraffen van 40 maanden tot vijf jaar opgelegd in de zaak van de 'Rolexbende', die onder anderen Estelle Cruijff heeft beroofd.
De verdachten zouden verspreid over een paar jaar vooral Amsterdam-Zuid als 'jachtgebied' hebben gebruikt, op zoek naar de peperdure uurwerken. Slachtoffers werden op straat veelal met extreem geweld te grazen genomen, soms met ernstige verwondingen als gevolg.
"Slachtoffers werden onverhoeds van achteren aangevallen, waarbij geweld niet werd geschuwd", aldus de rechtbank. Veel slachtoffers kampen nog steeds met de fysieke of geestelijke gevolgen. "Ze verkeerden in de veronderstelling te worden neergeschoten. U heeft geen idee wat de impact is van de berovingen. De slachtoffers hebben letterlijk doodsangsten uitgestaan. Die waren voor u kennelijk niet van belang in uw jacht op het snelle geld."
Tbs
Tegen verdachten Mourad B. (29) uit Amsterdam en Mounir C. (25) eiste het OM in oktober zes jaar en tbs. De rechtbank legde hen geen tbs op. Mounir C. krijgt vijf jaar cel. De rechtbank kan niet met voldoende zekerheid vaststellen dat hij een persoonlijkheidsstoornis heeft, wat een voorwaarde is voor het opleggen van een tbs-maatregel. Mourad B. kreeg vier jaar cel, waarvan één voorwaardelijk.
Tegen Oussama A. (20) was zeven jaar geëist. Hij krijgt van de rechtbank een celstraf van 40 maanden, waarvan 20 voorwaardelijk. De straf valt lager uit, omdat hij op sommige punten van de tenlastelegging werd vrijgesproken.
Ernstig gewond
Een van de slachtoffers van de Rolexbende is René van Dam. De vader van presentatrice Nicolette van Dam werd vorig jaar op de Apollolaan in Amsterdam-Zuid beroofd. Op bewakingsbeelden is zien is hoe hij van achteren met een enorme klap werd neergeslagen en op de grond viel. Van Dam raakte ernstig gewond aan zijn gezicht. Hij heeft aangegeven dat de overval zijn leven heeft "verwoest". Binnenkort wacht hem nog een neusoperatie. "Zijn gezicht voelt aan alsof het niet van hem is", hield de voorzitter van de rechtbank de verdachten voor.
De 18-jarige Imran el K. uit Amsterdam hoorde vorige maand zes jaar cel tegen zich eisen. De rechtbank vindt echter dat bij hem jeugdstrafrecht van toepassing is, omdat hij tijdens de roofovervallen zeventien jaar was. "Het is niet wenselijk dat u teruggaat naar de jeugdgevangenis", aldus de rechtbank. in plaats daarvan is El K. een gedragsbeïnvloedende maatregel opgelegd, bestaande uit een langdurige behandeling van twaalf maanden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Cryptomiljardair Jean-Louis van der Velde onttroont Charlene de Carvalho-Heineken als rijkste Nederlander. In de dinsdag verschenen nieuwe editie van rijkenlijst Quote 500 wordt het vermogen van de 62-jarige geschat op 26 miljard euro. Daarmee is hij twee keer zo rijk als de Heineken-erfgename, die jarenlang de eerste plaats innam.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie heeft nieuwe beelden vrijgegeven van de verdachte van een vermoedelijke vergismoord in 2022 in Rotterdam. Op een terras aan het Tiendplein in het centrum van de stad werd vier jaar geleden de 30-jarige Jaison Baptista Lopes Sanches doodgeschoten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil voor een stof tegen rhesusziekte bij baby's minder afhankelijk worden van de VS. Bloedbank Sanquin gaat met andere Europese organisaties samenwerken om geneesmiddelen met bepaalde antistoffen op de Europese markt te brengen. "Er is in totaal 8,8 miljoen euro subsidie ter beschikking gesteld voor een meer weerbare bloedvoorziening", schrijft minister Sophie Hermans van Volksgezondheid (VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Herman Koch lijdt aan de ziekte van Parkinson. Dat vertelde de schrijver van onder meer de bestseller Het Diner maandagavond in de talkshow van Eva Jinek op NPO 1. Parkinson is een progressieve hersenziekte waarbij een tekort aan de stof dopamine ontstaat en patiënten moeite krijgen met bewegen.
10 uur geledenHILVARENBEEK (ANP) - De situatie rond de dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval is nog steeds "precair". Dat laat de Brabantse dierentuin in een verklaring weten.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs was "zonder twijfel internationaal gezien een van de meest invloedrijke museumdirecteuren van de laatste vijftig jaar". Dat zegt Rein Wolfs, directeur Stedelijk Museum Amsterdam, in een reactie op het overlijden van Fuchs.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rudi Fuchs, die op 84-jarige leeftijd is overleden, was een van de "grote kunstpausen van Nederland". Dat zegt directeur Margriet Schavemaker van het Kunstmuseum Den Haag. Fuchs was tussen 1987 en 1993 directeur van dat museum.
16 uur geleden