Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Celstraffen tot acht jaar voor aanslagen Poolse supermarkten

Celstraffen tot acht jaar voor aanslagen Poolse supermarkten

ALKMAAR (ANP) - De rechtbank in Alkmaar heeft vrijdag gevangenisstraffen tot acht jaar opgelegd aan vijf mannen die in december 2020 en januari 2021 betrokken waren bij een serie bomaanslagen op Poolse supermarkten verspreid over het land. Het OM had vorige maand celstraffen tot negen jaar geëist. In het vonnis sprak de rechtbank van "intimiderend, excessief en grof geweld".

Tussen 8 december 2020 en 4 januari 2021 was het vijfmaal raak bij Poolse supermarkten in Aalsmeer, Heeswijk-Dinther, Beverwijk (tweemaal) en Tilburg. De explosies hadden een verwoestende werking en veroorzaakten voor honderdduizenden euro's schade. In Aalsmeer werden bij de eerste ontploffing brokstukken met glas en hout tot 30 meter ver weggeslingerd. De gevel werd uit het gebouw geblazen. Een auto ging in vlammen op en in een woning boven de winkel ontstond brand. De bewoners kwamen met de schrik vrij.

De rechtbank noemde de serie aanslagen getuigen "van een brutaliteit van de buitencategorie" en zei dat het gemak waarmee ze werden gepleegd "doet vermoeden dat de daders geen moment tot zich hebben laten doordringen wat de gevolgen voor de slachtoffers konden zijn". De winkels werden "min of meer compleet vernietigd en mensenlevens kwamen in gevaar", aldus de rechtbank.

Coördinerende rol

De hoogste straf, acht jaar, kreeg Serginio S. (28). De rechtbank verweet hem een coördinerende rol te hebben vervuld bij drie van de vijf aanslagen. Tegen S. eiste het OM vorige maand om diezelfde reden negen jaar cel. Antonio N. (28), chauffeur bij twee aanslagen, kreeg na een eis van zes jaar cel 48 maanden gevangenisstraf. Taxichauffeur Nadir el O. (23) werd op belangrijke onderdelen vrijgesproken en kreeg na een eis van zes jaar 24 maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Sersinio D. (21) kreeg drie jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk.

Hyron A. (21), pleger van drie aanslagen, kreeg 22 maanden jeugddetentie, waarvan 11 maanden voorwaardelijk. Hij heeft zijn straf al uitgezeten. Serginio S. en Sersinio D. - eerder uit voorarrest vrijgelaten - gingen vanuit de rechtszaal direct terug de cel in. Antonio N. ontsnapte voorlopig aan dat lot. Hij was niet aanwezig.

Het motief voor de aanslagen is nooit duidelijk geworden. Het spoor eindigde bij vermoed tussenpersoon Desharo W., eind vorig jaar veroordeeld tot 26 jaar cel voor de vergismoord op de Nijmeegse klusjesman Mehmet Kiliçsoy in Beuningen. Over zijn mogelijke rol wilde geen van de mannen verklaren.

Meer uit Binnenland

Minder vrouwen onderzocht op borstkanker door personeelstekort

BILTHOVEN (ANP) - Door een tekort aan medewerkers bij bevolkingsonderzoeken kunnen minder vrouwen een uitnodiging krijgen om zich te laten onderzoeken op borstkanker. Aan dat bevolkingsonderzoek doen dus ook minder vrouwen mee, constateert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Dat kan ertoe leiden dat tumoren later worden ontdekt en dat vrouwen overlijden die anders misschien nog hadden kunnen genezen.

1 uur geleden
In auto in Rotterdam doodgeschoten man is 36-jarige Dordtenaar

ROTTERDAM (ANP) - De man die maandagavond in een auto in Rotterdam-Oost is doodgeschoten, is een 36-jarige inwoner van Dordrecht. De politie deelt dinsdagochtend vroeg in een persbericht ook informatie over de drie andere inzittenden. Het gaat om een 60-jarige Rotterdammer en twee mannen zonder vaste woon- of verblijfplaats van 35 en 54 jaar oud. Een van hen raakte zwaargewond bij het schietincident.

5 uur geleden
Dode en zwaargewonde bij schietincident in Rotterdam-Oost

ROTTERDAM (ANP) - In een auto in een woonwijk in het oosten van Rotterdam heeft een schietincident plaatsgevonden. De politie meldt dat daarbij een man is overleden en een andere man zwaargewond is geraakt. Het overleden slachtoffer was de bestuurder van de auto. De andere drie inzittenden, onder wie de zwaargewonde man, zijn aangehouden.

15 uur geleden
Arnhem: handhaving openbare orde is geen taak van supporters

ARNHEM (ANP) - Voetbalsupporters die zaterdag in verschillende steden als een soort burgerwacht de straat opgingen, moeten het optreden tegen mogelijke relschoppers overlaten aan de politie. Dat zegt burgemeester van Arnhem Ahmed Marcouch. Eigenrichting past volgens hem niet in een rechtsstaat.

18 uur geleden
Verdachte van ombrengen Hajar blijft vastzitten

AMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.

21 uur geleden
Drie aanhoudingen na gestaakt duel Cambuur - Go Ahead Eagles

LEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.

21 uur geleden
Aantal gemeenten onder toezicht om asielopvang stijgt naar 74

DEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.

22 uur geleden