Celstraffen tot 23 jaar voor mislukte aanslag op 'tattookiller'
ZWOLLE (ANP) - Voor een poging de voortvluchtige 'tattookiller' Cor P. in de Dominicaanse Republiek te liquideren heeft de rechtbank in Zwolle dinsdag vier mannen tot celstraffen veroordeeld. P. werd veertien keer getroffen door een schutter op een scooter, maar overleefde de aanslag.
Cor P. werd in januari 2022 in het toeristenstadje Las Terrenas in de Dominicaanse Republiek beschoten vanaf een scooter, waarop de schutter en een bestuurder zaten. Het slachtoffer van de moordaanslag wordt gezien als een van de 'tattookillers" een verondersteld moordcommando dat zijn naam dankt aan de Chinese karakters die de leden op hun rug hebben laten tatoeëren. P. was op dat moment al twee jaar voortvluchtig en staat nog terecht in een hoger beroep in een moordzaak.
De 24-jarige Carlos van der S. stuurde de moordpoging aan, oordeelde de rechtbank. Hij kreeg 23 jaar cel.
Krystian M.
De moordpoging werd uitgevoerd door de 21-jarige Damian B. en de 22-jarige Isah B. De rechtbank zag in hen "jongens die zich waarschijnlijk in ruil voor geld laten inhuren om aan de andere kant van de wereld een moord te plegen", zei de rechter. De jongste van de twee was de schutter. Hij kreeg 17 jaar cel. Isah B., die de scooter bestuurde, kreeg 15 jaar cel. Francis S.B. (23) vervulde volgens de rechters als spotter een sleutelrol tussen de twee uitvoerders en 'moordmakelaar' Carlos van der S. Hij kreeg 18 jaar cel opgelegd. Hij had ook wapens in huis liggen.
De straffen zijn hoger dan het Openbaar Ministerie had geëist. Zo was tegen Van der S. 21 jaar en tegen schutter Damian B. 15 jaar geëist. De rechters kregen uit de berichten die de mannen over de opdracht deelden een beeld van een gewetenloze organisatie die het plegen van ernstige geweldsmisdrijven ziet als gewoon werk. "Een mensenleven is voor hen niets waard", zei de rechter dinsdag.
Carlos van der S. had ook de beschikking over anti-tankwapens en drie semi-automatische wapens die in een opslag in Alphen aan den Rijn lagen. Het OM vermoedt dat Van der S. opdrachten kreeg via de Pool Krystian M. die veroordeeld is als 'makelaar' van de moord op Peter R. de Vries. Boven Van der S. zou Jaouad F. staan, de vermeende rechterhand van Ridouan Taghi. Krystian M. en Jaouad F. stonden niet terecht in dit onderzoek.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
4 uur geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
8 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
9 uur geleden