Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Celstraffen tot 14 jaar voor Marumse zwembadmoord

Celstraffen tot 14 jaar voor Marumse zwembadmoord

LEEUWARDEN (ANP) - Voor de Marumse zwembadmoord zijn in hoger beroep celstraffen tot veertien jaar opgelegd aan de toenmalige vriendin, Monique H., zwager Marcel H. en schoonmoeder van het slachtoffer, Jacoba van der L. Johan L., die het wapen zou hebben geleverd, krijgt zes jaar.

De zaak draait om de moord op Jan Elzinga (40), die in 2012 werd doodgeschoten bij een zwembad in het Groningse Marum. De toenmalige partner van Elzinga, haar moeder en broer zouden de moord gepland hebben. De ex-schoonfamilie en de toenmalige vriendin kregen eind 2022 een celstraf van twintig jaar opgelegd. L. kreeg zeven jaar cel. Alle vier gingen in hoger beroep.

Eerder kregen de uitvoerders, schutter Pascal E. en handlanger Willem P., celstraffen van respectievelijk vijftien en twintig jaar. P. sloot in de gevangenis met het Openbaar Ministerie een deal voor een kortere straf en werd kroongetuige. Hij stelt dat de toenmalige vriendin van Elzinga, haar broer en haar moeder de moord beraamden. Volgens P. wilden ze Elzinga vermoorden omdat hij vreemdging en zijn vriendin zou hebben mishandeld.

Voldoende bewijs

P. gaf toe met bewijsmateriaal te hebben geknoeid. Hij zou sms-berichten tussen hem en de broer hebben bewerkt. De rechtbank in Groningen vond echter dat er voldoende bewijs overbleef voor een veroordeling. Het hof in Leeuwarden sloot zich daarbij aan. Naast de verklaring van P. stelden ook Johan L. en Pascal E., dat de familie opdracht had gegeven voor de moord. Als steunbewijs zag het hof onder andere de ontmoetingen tussen Marcel H. en Willem P., relatieproblemen die het stel had voorafgaand aan de moord, het intensieve berichtverkeer tussen de familieleden, de betaling van de huurmoord en de overdracht van het wapen.

Het OM eiste in hoger beroep tegen Marcel H. en Monique H. twintig jaar cel. Jacoba van der L. werd zeventien jaar geëist. Tegen Johan L. werd twaalf jaar geëist.

Inbreuk van privacy

Als strafverminderende omstandigheid noemde het hof de inbreuk van de privacy van de familie tijdens het onderzoek. L. was daarnaast geen initiator, stelde het hof. Ook zijn berouwvolle houding tijdens de behandeling van de zaak, zorgde voor een lagere straf.

Jacoba van der L. riep na het uitspreken van de straf onschuldig te zijn. "Dat is de reden waarom wij geen schuld hebben betuigd. Dit is een doodsvonnis. Wij zijn onschuldig."

Meer uit Binnenland

Minder dan 5 procent van Nederlanders heeft bevrijding meegemaakt

DEN HAAG (ANP) - Ruim 800.000 mensen in Nederland die nu nog leven, maakten het einde van de Tweede Wereldoorlog mee. Dat is minder dan 5 procent van de bevolking, blijkt uit een analyse van het ANP op basis van cijfers van het CBS.

1 uur geleden
WHO: mogelijk zeven gevallen hantavirus op cruiseschip

GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.

5 uur geleden
Burgemeesters waarschuwen voor 'echo's van onverdraagzaamheid'

DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.

8 uur geleden
Meeste demonstranten dodenherdenking weer op vrije voeten

AMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.

8 uur geleden
WO II-veteranen (103 en 105) ontsteken bevrijdingsvuur Wageningen

WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.

8 uur geleden
Gewonden en aanhoudingen na geweld in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.

8 uur geleden
Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

12 uur geleden