Celstraffen en werkstraf voor datadiefstal bij GGD
UTRECHT (ANP) - Voor het stelen van persoonsgegevens uit coronadossiers van de GGD heeft de rechtbank dinsdag celstraffen en een werkstraf opgelegd.
Mourad Z. (21) uit Heiloo is veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Amin L. (23) uit Alblasserdam kreeg voor de datadiefstal een celstraf van 60 dagen opgelegd, waarvan 34 dagen voorwaardelijk. De celstraf heeft hij al in voorarrest uitgezeten. Daarnaast krijgt hij een taakstraf van 180 uur.
Tegen Z. had het Openbaar Ministerie een celstraf van een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen L. was een halfjaar celstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk.
Advertenties
Volgens de rechtbank heeft Z. foto’s gemaakt van 62 dossiers en hield hij daarnaast een Excelbestand bij met daarin gegevens van 36 personen. Daarna bood hij de persoonsgegevens te koop aan op de app Telegram, waar hij volgens de rechtbank 230 advertenties op plaatste. L. bekeek de persoonsgegevens van twintig mensen en maakte vier screenshots van dossiers van bekende Nederlanders, die hij doorstuurde aan een vriend.
De rechtbank in Utrecht noemt dit bijzonder ernstig. "Juist in deze tijd vertrouwen mensen op de GGD en Z. heeft daar enorm misbruik van gemaakt. Het is zorgelijk dat hij het alleen uit financieel motief deed. De privacy van een groot aantal mensen is geschonden."
Bekende Nederlanders
L. bood onder meer gegevens van Peter R. de Vries en John van den Heuvel te koop aan, naast dat hij in dossier van andere bekende Nederlanders neusde, onder wie Lil Kleine, Badr Hari en Jesse Klaver. De rechtbank vindt het bijzonder kwalijk dat L. de gegevens van de twee misdaadverslaggevers heeft verspreid, van wie bekend is dat zij ernstig worden en werden bedreigd. "Juist bij deze personen brengt het inzien en verspreiden van hun persoonsgegevens extra veiligheidsrisico’s met zich mee. Toen de verdachte de gegevens doorstuurde, verloor hij de controle over bij wie de gegevens terecht zouden kunnen komen."
De twee verdachten werkten vanuit huis bij een callcenter dat de GGD gebruikt voor het maken van afspraken en hadden daardoor toegang tot het systeem. Volgens de rechtbank hadden ze alleen mogen kijken in de dossiers van mensen met wie ze op dat moment contact hadden. Dat ze ook in andere dossier hebben zitten neuzen, beschouwt de rechtbank als computervredebreuk.
Volgens GGD-voorzitter André Rouvoet laat het vonnis zien "dat datadiefstal niet valt te tolereren. Wij maken hier daarom werk van en er zijn consequenties aan verbonden". GGD GHOR Nederland zegt te betreuren dat de datadiefstal heeft plaatsgevonden.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Er zijn geen aanwijzingen "dat een rechtmatig onder Curaçao geregistreerd schip betrokken is" bij een incident in de Straat van Hormuz. Dat zegt het Curaçaose ministerie van Verkeer, Vervoer en Ruimtelijke Planning na berichtgeving waarin wordt gesteld dat een olietanker onder Curaçaose vlag door de Verenigde Staten zou zijn uitgeschakeld in die zeestraat.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders gooiden vorig jaar gezamenlijk 8,1 miljard kilo huishoudelijk afval weg. Dat is gemiddeld 449 kilo per inwoner, 6 kilo minder dan in 2024. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De afname komt vooral doordat minder groente-, fruit- en tuinafval (gft) werd ingezameld.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Oost heeft woensdagavond een mogelijke ontvoering plaatsgevonden. De politie heeft een auto na een achtervolging staande gehouden met daarin het mogelijke slachtoffer en drie anderen. De twee zijn aangehouden, bevestigt een woordvoerster berichtgeving van stadszender AT5. Daarbij zijn waarschuwingsschoten gelost.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - De eerste dag van de dagopvang voor asielzoekers in Ter Apel is rustig en zonder verstoringen verlopen. Volgens het Rode Kruis was "de sfeer goed". Woensdagavond is er voor alle wachtende asielzoekers plek en hoeft er dus niemand naar de nachtopvang in Pekela, aldus de hulporganisatie.
12 uur geledenARNHEM (ANP) - De Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch vindt het betreurenswaardig dat tijdens het evenement Legends of Rock van afgelopen weekend geen gratis drinkwater beschikbaar was. Tijdens Legends of Rock in Park Sonsbeek mochten mensen niet zelf water meenemen en waren er geen watertappunten. Voor een flesje water moest een bezoeker 5,75 euro neerleggen.
13 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven en Defensie hebben excuses aangeboden voor de nasleep van de Herculesramp. Dertig jaar geleden stortte een Belgisch militair vliegtuig neer op Vliegbasis Eindhoven, 34 van de 41 inzittenden overleefden dat niet. De meesten waren onderdeel van het Fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht. Na de ramp was er veel onduidelijk over hoe de ramp heeft kunnen gebeuren.
15 uur geledenDE BILT (ANP) - De Noordzee is uitzonderlijk warm. Woensdagochtend om 08.00 uur was het zeewater bij een KNMI-meetstation voor de Zuid-Hollandse kust 20,4 graden Celsius, een record voor de tijd van het jaar. Voor de zee geldt sinds 24 mei een hittegolf.
17 uur geleden