Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Celstraffen en werkstraf voor datadiefstal bij GGD

Celstraffen en werkstraf voor datadiefstal bij GGD

UTRECHT (ANP) - Voor het stelen van persoonsgegevens uit coronadossiers van de GGD heeft de rechtbank dinsdag celstraffen en een werkstraf opgelegd.

Mourad Z. (21) uit Heiloo is veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Amin L. (23) uit Alblasserdam kreeg voor de datadiefstal een celstraf van 60 dagen opgelegd, waarvan 34 dagen voorwaardelijk. De celstraf heeft hij al in voorarrest uitgezeten. Daarnaast krijgt hij een taakstraf van 180 uur.

Tegen Z. had het Openbaar Ministerie een celstraf van een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen L. was een halfjaar celstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk.

Advertenties

Volgens de rechtbank heeft Z. foto’s gemaakt van 62 dossiers en hield hij daarnaast een Excelbestand bij met daarin gegevens van 36 personen. Daarna bood hij de persoonsgegevens te koop aan op de app Telegram, waar hij volgens de rechtbank 230 advertenties op plaatste. L. bekeek de persoonsgegevens van twintig mensen en maakte vier screenshots van dossiers van bekende Nederlanders, die hij doorstuurde aan een vriend.

De rechtbank in Utrecht noemt dit bijzonder ernstig. "Juist in deze tijd vertrouwen mensen op de GGD en Z. heeft daar enorm misbruik van gemaakt. Het is zorgelijk dat hij het alleen uit financieel motief deed. De privacy van een groot aantal mensen is geschonden."

Bekende Nederlanders

L. bood onder meer gegevens van Peter R. de Vries en John van den Heuvel te koop aan, naast dat hij in dossier van andere bekende Nederlanders neusde, onder wie Lil Kleine, Badr Hari en Jesse Klaver. De rechtbank vindt het bijzonder kwalijk dat L. de gegevens van de twee misdaadverslaggevers heeft verspreid, van wie bekend is dat zij ernstig worden en werden bedreigd. "Juist bij deze personen brengt het inzien en verspreiden van hun persoonsgegevens extra veiligheidsrisico’s met zich mee. Toen de verdachte de gegevens doorstuurde, verloor hij de controle over bij wie de gegevens terecht zouden kunnen komen."

De twee verdachten werkten vanuit huis bij een callcenter dat de GGD gebruikt voor het maken van afspraken en hadden daardoor toegang tot het systeem. Volgens de rechtbank hadden ze alleen mogen kijken in de dossiers van mensen met wie ze op dat moment contact hadden. Dat ze ook in andere dossier hebben zitten neuzen, beschouwt de rechtbank als computervredebreuk.

Volgens GGD-voorzitter André Rouvoet laat het vonnis zien "dat datadiefstal niet valt te tolereren. Wij maken hier daarom werk van en er zijn consequenties aan verbonden". GGD GHOR Nederland zegt te betreuren dat de datadiefstal heeft plaatsgevonden.

Meer uit Binnenland

Relatieve rust in Rotterdamse wijk waar gebiedsverbod geldt

ROTTERDAM (ANP) - Het lijkt vooralsnog rustig in het deel van de Rotterdamse wijk De Esch waar sinds donderdag 23.00 uur een nachtelijk gebiedsverbod geldt. Een ANP-fotograaf zag dat de politie twee mannen bekeurde, die daarna de wijk verlieten. Er zijn vrijwel geen mensen op straat.

1 uur geleden
Derde dag Vierdaagse: 42.450 deelnemers lopen zwaarste dag uit

NIJMEGEN (ANP) - Op de derde dag van de Nijmeegse Vierdaagse hebben 42.450 deelnemers de tocht volbracht. 1257 mensen zijn niet gestart of uitgevallen. Het percentage uitvallers is met 2,7 procent iets hoger dan in 2025 en iets lager dan in 2024. De derde dag geldt als de zwaarste dag vanwege de vele hoogteverschillen.

7 uur geleden
Meldpunt ziet geen discriminatie in uitspraak Sophie Straat

AMSTERDAM (ANP) - Het landelijk meldpunt Discriminatie.nl ziet in de uitspraak van Sophie Straat op het festival Best Kept Secret niet genoeg reden om te denken dat ze discrimineerde op basis van huidskleur of geslacht. Dat staat in een brief die de enkele honderden klagers binnenkort krijgen. Of echt sprake was van discriminatie is aan politie en justitie, verduidelijkt directeur Jerrol Marten donderdag aan het ANP.

7 uur geleden
'Tattookillers' ook door hof vrijgesproken van moord op Onno Kuut

ROTTERDAM (ANP) - De vier verdachten van de moord op Onno Kuut in maart 2009 zijn donderdag ook door het gerechtshof vrijgesproken. Net als de rechtbank eerder zag ook het hof te weinig bewijs voor een veroordeling. Het Openbaar Ministerie had in hoger beroep tien jaar en drie maanden cel geëist tegen Brian P. (38) en acht jaar en zeven maanden tegen zijn broer Cor P. (43). Eigenlijk wilde het OM hogere straffen eisen, maar dat was door eerdere veroordelingen niet mogelijk.

12 uur geleden
Honderden klachten bij Discriminatie.nl na concert Sophie Straat

DEN HAAG (ANP) - Het bureau Discriminatie.nl heeft de afgelopen weken "vele honderden klachten" ontvangen over het optreden van zangeres Sophie Straat op het festival Best Kept Secret. Dat meldt directeur Jerrol Marten donderdag aan het ANP. Hij kon niet direct melden wat de exacte strekking van de klachten is. Discriminatie.nl is momenteel aan het bedenken wat het met de klachten gaat doen.

12 uur geleden
Decorontwerper van iconische tv-shows en songfestival geridderd

DEN HAAG (ANP) - Roland de Groot, een van de bekendste decorontwerpers van Nederland, is donderdag benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit is een van de hoogste civiele onderscheidingen van Nederland. De 86-jarige ontwerper en artdirector kreeg de onderscheiding vanwege zijn "exceptionele bijdrage aan de Nederlandse en internationale televisie- en filmindustrie". Het erelintje werd uitgereikt door burgemeester Ton Heerts van Apeldoorn, waar de ontwerper woont.

13 uur geleden
Schouten maakt met abseilen van Euromast verkiezingsbelofte waar

ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Carola Schouten is donderdagochtend van de Euromast abgeseild. Haar actie trok veel bekijks, zowel van het publiek als van de binnen- en buitenlandse media.

14 uur geleden