Celstraffen en werkstraf voor datadiefstal bij GGD
UTRECHT (ANP) - Voor het stelen van persoonsgegevens uit coronadossiers van de GGD heeft de rechtbank dinsdag celstraffen en een werkstraf opgelegd.
Mourad Z. (21) uit Heiloo is veroordeeld tot tien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Amin L. (23) uit Alblasserdam kreeg voor de datadiefstal een celstraf van 60 dagen opgelegd, waarvan 34 dagen voorwaardelijk. De celstraf heeft hij al in voorarrest uitgezeten. Daarnaast krijgt hij een taakstraf van 180 uur.
Tegen Z. had het Openbaar Ministerie een celstraf van een jaar geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen L. was een halfjaar celstraf geëist, waarvan de helft voorwaardelijk.
Advertenties
Volgens de rechtbank heeft Z. foto’s gemaakt van 62 dossiers en hield hij daarnaast een Excelbestand bij met daarin gegevens van 36 personen. Daarna bood hij de persoonsgegevens te koop aan op de app Telegram, waar hij volgens de rechtbank 230 advertenties op plaatste. L. bekeek de persoonsgegevens van twintig mensen en maakte vier screenshots van dossiers van bekende Nederlanders, die hij doorstuurde aan een vriend.
De rechtbank in Utrecht noemt dit bijzonder ernstig. "Juist in deze tijd vertrouwen mensen op de GGD en Z. heeft daar enorm misbruik van gemaakt. Het is zorgelijk dat hij het alleen uit financieel motief deed. De privacy van een groot aantal mensen is geschonden."
Bekende Nederlanders
L. bood onder meer gegevens van Peter R. de Vries en John van den Heuvel te koop aan, naast dat hij in dossier van andere bekende Nederlanders neusde, onder wie Lil Kleine, Badr Hari en Jesse Klaver. De rechtbank vindt het bijzonder kwalijk dat L. de gegevens van de twee misdaadverslaggevers heeft verspreid, van wie bekend is dat zij ernstig worden en werden bedreigd. "Juist bij deze personen brengt het inzien en verspreiden van hun persoonsgegevens extra veiligheidsrisico’s met zich mee. Toen de verdachte de gegevens doorstuurde, verloor hij de controle over bij wie de gegevens terecht zouden kunnen komen."
De twee verdachten werkten vanuit huis bij een callcenter dat de GGD gebruikt voor het maken van afspraken en hadden daardoor toegang tot het systeem. Volgens de rechtbank hadden ze alleen mogen kijken in de dossiers van mensen met wie ze op dat moment contact hadden. Dat ze ook in andere dossier hebben zitten neuzen, beschouwt de rechtbank als computervredebreuk.
Volgens GGD-voorzitter André Rouvoet laat het vonnis zien "dat datadiefstal niet valt te tolereren. Wij maken hier daarom werk van en er zijn consequenties aan verbonden". GGD GHOR Nederland zegt te betreuren dat de datadiefstal heeft plaatsgevonden.
Meer uit Binnenland
OVERASSELT (ANP) - Inwoners van de dorpen Overasselt en Nederasselt wordt ook in de nacht van dinsdag op woensdag geadviseerd om binnen te blijven. Dat zegt een politiewoordvoerster. Tot wanneer dat advies precies geldt, weet zij niet. Wel zegt ze "ervan uit te gaan dat het de hele nacht nog geldt".
23 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Omroep MAX wil de Nederlandse deelname aan het Eurovisie Songfestival 2027 niet organiseren. Dat heeft omroepbaas Jan Slagter dinsdag gezegd in de talkshow Renze op RTL 4.
34 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie krijgt ondersteuning van de mobiele eenheid (ME) in het onderzoek dat zij doet na het geweld in Overasselt dinsdag. In het buitengebied van het Gelderse dorp zijn agenten nog altijd bezig met onderzoek en zoekacties. Ook in het dorp zelf is nog veel politie aanwezig, ziet een ANP-verslaggever.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Een van de twee neergeschoten agenten in het Gelderse Overasselt raakte levensbedreigend gewond. Door snel handelen van andere agenten met onder meer het aanleggen van een drukverband is voorkomen dat diegene is overleden. Dat heeft korpschef Janny Knol gezegd in het programma Eva.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is een nieuw geval van het westnijlvirus in de regio Amsterdam. Dat bevestigt de GGD Amsterdam na berichtgeving van AT5.
4 uur geledenMALDEN (ANP) - De eerste agenten die afkwamen op de verdachte situatie bij een woning in Overasselt zijn direct beschoten. Dat zei Jolanda Aalbers, plaatsvervangend politiechef van eenheid Oost-Nederland, tijdens een persconferentie. Twee agenten raakten gewond. Ze verblijven nog in het ziekenhuis, maar zijn buiten levensgevaar.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal losse pakketjes dat vanuit China Nederland binnenkomt, is met bijna de helft afgenomen sinds op 1 juli een extra invoerheffing werd ingevoerd. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Douane die staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) tijdens een Kamerdebat heeft bekendgemaakt.
5 uur geleden