Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Celstraf wegens racisme voor leider ultrarechtse Vlaamse jongeren

Celstraf wegens racisme voor leider ultrarechtse Vlaamse jongeren

GENT (ANP) - De Belgische voormalige parlementariër Dries Van Langenhove (Vlaams Belang) is veroordeeld tot een jaar celstraf wegens racisme en nog eens tien maanden voorwaardelijk voor inbreuken op de wapenwet. Hij krijgt bovendien een boete van 24.000 euro.

De inmiddels 30-jarige Dries Van Langenhove is vooral bekend als oprichter en leider van de extreemrechtse Vlaamse jongerenbeweging Schild en Vrienden. Journalisten van de Vlaamse omroep VRT ontdekten in 2018, een jaar na de oprichting van de groep, dat de leden in geheime chatgroepen racistische, antisemitische, seksistische en gewelddadige afbeeldingen met elkaar deelden en van onfris commentaar voorzagen.

Aan de chats deden honderden mensen mee. Het Openbaar Ministerie heeft er uiteindelijk zeven geselecteerd, onder wie Van Langenhove, om het patroon achter de haatzaaiende berichten en beelden te onderzoeken en te bestraffen. De rechtbank in Gent heeft nu de rechterhand van Van Langenhove een celstraf opgelegd van acht maanden voorwaardelijk en een geldboete van 8000 euro. Vier andere "meelopers", zoals de rechter ze omschrijft, krijgen een gevangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk. Een laatste beklaagde heeft spijt getoond en krijgt uitstel van een uitspraak. Wel moet hij een begeleid leertraject doorlopen met onder meer een bezoek aan de Kazerne Dossin in Mechelen, het voormalige doorgangscentrum voor Belgische Joden in de Tweede Wereldoorlog.

Oordeel

De rechtbank was fel in haar oordeel voor Van Langenhove. "Hij heeft de andere beklaagden meegetrokken in zijn racistisch, haatdragend, nazistisch discours waarmee hij mensen tegen elkaar opzet. Hij gaf blijk van een verregaande normenloosheid en misprijzen voor fundamentele waarden en rechten. Hij schept een vijandige sfeer in de samenleving. Hij draagt bij tot tegenstrijd, tweespalt en conflicten en werkt op die manier fysiek en psychisch geweld in de hand. Dit alles wijst op een bijzonder gevaarlijke ingesteldheid."

De beweging Schild en Vrienden bestaat nog altijd. Van Langenhove maakte van 2019 tot 2023 deel uit van de Vlaams Belang-fractie in het Belgische nationale parlement. Hij heeft een eigen mediakanaal en noemt zichzelf activist. De advocaat van Van Langenhove heeft na de zitting gezegd dat zijn cliënt meteen in beroep gaat.

Meer uit Buitenland

Gewonden bij bomexplosie in Monaco, waarschijnlijk een aanslag

MONACO (ANP) - Bij een explosie in Monaco zijn maandagavond rond 21.00 uur drie gewonden gevallen. Een man liet een rugzak achter die even later ontplofte. Dat meldde de zender BFMTV en is inmiddels bevestigd door Franse autoriteiten.

2 minuten geleden
Dodental Venezuela opgelopen tot 1719

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de zware aardbevingen in Venezuela is opgelopen naar 1719. Dat maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez bekend. Hij stelde ook dat ruim 5000 mensen gewond zijn geraakt en bijna 16.000 personen dakloos zijn geworden.

4 uur geleden
Schutter Stade had conflict over voogdij dochter

STADE (ANP/AFP/DPA/RTR) - De man die wordt verdacht van het doodschieten van zes mensen bij een jeugdinstelling in het Duitse Stade had een conflict over de voogdij van zijn drie maanden oude dochter. Vermoedelijk vormde dat het motief voor de schietpartij, zei de politie op een persconferentie.

4 uur geleden
Frankrijk en Oman gaan samen mijnen ruimen in Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk en Oman hebben afgesproken om samen mijnen te verwijderen in de Straat van Hormuz. De Franse president Emmanuel Macron kondigde na een bezoek van de Omaanse sultan Haitham bin Tarik aan dat de landen willen samenwerken aan de veiligheid van de vaarroutes in de zeestraat tussen Iran en Oman.

5 uur geleden
Zesde dode in Duitse Stade, waarschijnlijk persoonlijk motief

STADE (ANP/AFP) - Bij de schietpartij in het Noord-Duitse Stade is ook een zesde slachtoffer overleden. De politie heeft drie verdachten aangehouden, inclusief de vermoedelijke schutter. Der Spiegel schrijft op basis van politiebronnen dat de dader waarschijnlijk een persoonlijk motief had en geen politieke of extremistische drijfveer.

6 uur geleden
Opnieuw sterke naschok in het noorden van Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - Het noorden van Venezuela, waar woensdag twee verwoestende aardbevingen plaatsvonden, is getroffen door een sterke naschok. Deze had een kracht van 4.6 en vond plaats op een diepte van 10 kilometer, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS. Er zijn vooralsnog geen meldingen van nieuwe schade.

10 uur geleden
Twee verdachten aangehouden na dodelijke schietpartij Duitsland

STADE (ANP/DPA) - Na de dodelijke schietpartij in de Noord-Duitse stad Stade, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, zijn twee verdachten aangehouden. Dat meldt de politie. Een van hen is de vermoedelijke schutter.

10 uur geleden