Celstraf voor rapper die aanzette tot geweld tegen ministers
ZWOLLE (ANP) - Een 29-jarige man uit Deventer is vrijdag veroordeeld tot zes weken cel waarvan vier weken voorwaardelijk voor het aanzetten tot geweld tegen minister Hugo de Jonge en premier Mark Rutte. Hij stuurde een dreigtweet kort nadat journalist Peter R. de Vries was neergeschoten.
De 29-jarige Bouke van de V., die gebruik maakt van de artiestennaam Convex Kafka, plaatste op Twitter op 6 juli 2021 een bericht kort na de aanslag op journalist Peter R. de Vries. "Kunnen Taghi & Co niet achter Hugo of Mark aangaan in plaats van Peter R. de Vries?" tweette hij. Met 'Hugo en Mark' verwees hij naar minister Hugo de Jonge en naar premier Mark Rutte. Dat is opruiing tot het plegen van geweld tegen het gezag, zo oordeelde de politierechter.
Het was een misplaatste grap, zo zei de naar Spanje verhuisde rapper die via een videoverbinding de zaak volgde. "Het was nooit mijn bedoeling op te ruien. Het was een domme tweet en daar moet ik dan de consequenties maar van inzien." De officier van justitie vond deze tekst veel te ver gaan. "Dit soort dingen zijn aan de orde van de dag." Ze verwees onder meer naar de man die deze week nog dreigend met een fakkel voor de deur van minister Sigrid Kaag stond. "Er hoeft er maar een te zijn die dit oppakt en wel tot geweld over gaat." De officier vroeg om een celstraf van acht weken waarvan de helft voorwaardelijk.
Polarisatie
De politierechter sprak van een tijdsgewricht waarin sprake is van polarisatie. "Het is niet zo dat maar alles gezegd kan worden." Met het opzetten tot geweld jegens ministers is de democratische rechtstaat in gevaar. "Politici zijn stelselmatig het slachtoffer van bedreiging en opruiing." Ze vond een celstraf op zijn plaats, ook om anderen te weerhouden hetzelfde te doen.
Van de V. is eerder al veroordeeld wegens smaad. Volgens de officier is hij in 2018 nog veroordeeld voor een dreigtweet aan het adres van politicus Thierry Baudet.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
16 minuten geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliƫnt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
5 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
5 uur geleden