Celstraf geëist tegen gevluchte vastgoedman Lips
ZWOLLE (ANP) - De naar Dubai gevluchte vastgoedmagnaat Roger Lips moet wegens faillissementsfraude ter grootte van zeker 11 miljoen euro volgens het Openbaar Ministerie voor vier jaar de cel in. Dat eiste het OM donderdag in de strafzaak in Zwolle.
De 59-jarige Brabantse ondernemer Lips werd in april 2013 persoonlijk failliet verklaard. Daarna vielen ruim 150 aan hem gelieerde vastgoedbedrijven om waarna een schuldenlast van 320 miljoen euro achterbleef. Het is volgens het OM een van de grootste faillissementen van het land. Lips vertrok begin 2014 naar Dubai nadat hij korte tijd was gegijzeld op last van de curatoren. Uit vrees voor een nieuwe gijzeling heeft hij sindsdien geen stap meer gezet op Nederlandse bodem.
"Hij veranderde van een goed ondernemer in een slecht verliezer. Samen met zijn echtgenote trok hij in het zicht van zijn ondergang snel zijn schaapjes op het droge", zei de officier van justitie.
Exclusieve auto's
Dertien exclusieve auto's van onder meer de merken Porsche, Mercedes en Ferrari met een totale waarde van 2 miljoen euro verdwenen via een ingewikkelde constructie uit de boedel. De auto's werden in 2011 eigendom van de stichting De Vijf Musketiers die de belangen van de kinderen van Lips beheert. Diezelfde dag werden de wagens voor 26.000 euro doorverkocht aan een Zwitsers bedrijf, waarvan Lips eigenaar was. Uiteindelijk liet hij de auto's in 2014 verschepen naar Dubai.
De stichting kreeg de auto's als betaling voor een schuld die het concern had. Die schuld is nep, stelt het OM. Een accountant omschreef deze vordering als "een gouden drol van 2 miljoen". Ook verdwenen miljoenen van de Canadese tak van het Lips-concern in de zakken van de ondernemer en zijn vrouw. Dat gebeurde nog voordat de bedrijven failliet werden verklaard.
Mistgordijn
Al in 2010 wist vastgoedman Lips dat zijn bedrijf op instorten stond, denkt het OM, waarna het schuiven met het geld begon. De officier van justitie sprak van een mistgordijn "omdat het spoor zo moeizaam te volgen was voor de curatoren." Tegen zijn 57-jarige vrouw, die volgens het OM van de fraude wist en meehielp, is achttien maanden cel geëist. Maandag reageren de advocaten op de eis. Voor de strafzaak trekt de rechtbank in Zwolle zeven dagen uit.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Buschauffeurs en treinpersoneel in het streekvervoer leggen donderdag opnieuw het werk neer. Dat melden vakbonden FNV en CNV. Het is de tweede landelijke staking in het streekvervoer als gevolg van de vastgelopen onderhandelingen voor een nieuwe cao.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans wordt de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van de Dierenbescherming. Afgelopen weekend heeft de ledenraad ingestemd met zijn voordracht, meldt de organisatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder het motto 'Laat je niet interneppen' start maandag een campagne om mensen te wijzen op de gevaren van online-misleiding en - oplichting. Denk altijd drie tellen na voordat je klikt, reageert of betaalt, is de gedachte. En als je twijfelt, klik dan weg.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Landen moeten meer doen en beter samenwerken om kwetsbare ecosystemen in internationale wateren te beschermen. Dat stelt Greenpeace op de dag dat in de Armeense hoofdstad Jerevan een VN-biodiversiteitstop begint.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.
21 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.
1 dag geleden