Cel- en werkstraf voor jongen die Baudet met bierfles sloeg
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft een 16-jarige jongen uit die stad veroordeeld tot een celstraf en een werkstraf van 80 uur, omdat hij vorig jaar politicus Thierry Baudet met een bierfles op zijn hoofd had geslagen. De celstraf bedraagt 109 dagen waarvan 90 voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar. Omdat de jongen al in voorarrest heeft gezeten, hoeft hij met deze straf niet terug naar de jeugdgevangenis.
Het incident vond plaats op 20 november vorig jaar in een café in Groningen. Baudet werd daar tijdens een campagne-evenement voor de Tweede Kamerverkiezingen van 2023 aangevallen. De jongen noemde Baudet "een fascistische leider", "en dat is gevaarlijk, daar moeten maatregelen tegen worden genomen". Door de politicus te slaan wilde hij "een teken" geven dat hij moest stoppen met onder meer het verspreiden van homohaat. De partijleider van Forum voor Democratie (FVD) hield een hoofdwond over aan de klap.
"Met zijn handelen heeft verdachte een ernstige inbreuk gemaakt op de lichamelijke integriteit van het slachtoffer en hem niet alleen letsel, maar ook een ontzettend nare en beangstigende ervaring bezorgd", aldus de rechtbank. Het wordt de jongen zwaar aangerekend dat hij Baudet heeft aangevallen omdat hij het niet eens is met zijn politieke standpunten. "In een democratische rechtsstaat is het van bijzonder belang dat politici ongeacht hun politieke achtergrond hun werk zonder angst voor beperkingen in hun veiligheid kunnen verrichten." Dat het letsel relatief beperkt is gebleven, is volgens de rechter "simpelweg geluk".
Tweede verdachte
De rechtbank oordeelt dat de verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan een poging tot zware mishandeling, gepleegd met voorbedachten rade. Er was 138 dagen jeugddetentie geëist tegen de Groninger, waarvan 120 dagen voorwaardelijk, en een werkstraf van tachtig uur.
De behandeling van de zaak vond twee weken geleden plaats achter gesloten deuren, omdat de verdachte minderjarig is. Hij was 15 jaar ten tijde van het incident. De uitspraak vrijdag was wel openbaar.
De zaak tegen een tweede verdachte is geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. Het zou gaan om de tweelingbroer van de verdachte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.
3 dagen geledenATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie) kijkt of het mogelijk en wenselijk is om AI-tools waarmee mensen kunnen worden uitgekleed, te verbieden. Dat bevestigt het ministerie na berichtgeving van het AD. Die krant onderzocht de mogelijkheden van AI-tool Grok, van X-eigenaar Elon Musk.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een minderheidskabinet is wat de SGP betreft 'een kwetsbaar construct', maar partijleider Chris Stoffer "sluit niet uit dat het wel eens best heel goed zou kunnen werken". Dat zegt hij na zijn gesprek met de informateur en D66, VVD en CDA.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Na gesprekken met de beoogde oppositiepartijen voelt D66-leider Rob Jetten "echt wel alle aanknopingspunten om met de Kamer te gaan samenwerken en die meerderheden te vinden". Hij heeft "vertrouwen" dat plannen kunnen rekenen op brede steun in de Kamer, en het is zijn "overtuiging" dat dat gaat lukken.
3 dagen geleden