Cel- en werkstraf voor jongen die Baudet met bierfles sloeg
GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft een 16-jarige jongen uit die stad veroordeeld tot een celstraf en een werkstraf van 80 uur, omdat hij vorig jaar politicus Thierry Baudet met een bierfles op zijn hoofd had geslagen. De celstraf bedraagt 109 dagen waarvan 90 voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar. Omdat de jongen al in voorarrest heeft gezeten, hoeft hij met deze straf niet terug naar de jeugdgevangenis.
Het incident vond plaats op 20 november vorig jaar in een café in Groningen. Baudet werd daar tijdens een campagne-evenement voor de Tweede Kamerverkiezingen van 2023 aangevallen. De jongen noemde Baudet "een fascistische leider", "en dat is gevaarlijk, daar moeten maatregelen tegen worden genomen". Door de politicus te slaan wilde hij "een teken" geven dat hij moest stoppen met onder meer het verspreiden van homohaat. De partijleider van Forum voor Democratie (FVD) hield een hoofdwond over aan de klap.
"Met zijn handelen heeft verdachte een ernstige inbreuk gemaakt op de lichamelijke integriteit van het slachtoffer en hem niet alleen letsel, maar ook een ontzettend nare en beangstigende ervaring bezorgd", aldus de rechtbank. Het wordt de jongen zwaar aangerekend dat hij Baudet heeft aangevallen omdat hij het niet eens is met zijn politieke standpunten. "In een democratische rechtsstaat is het van bijzonder belang dat politici ongeacht hun politieke achtergrond hun werk zonder angst voor beperkingen in hun veiligheid kunnen verrichten." Dat het letsel relatief beperkt is gebleven, is volgens de rechter "simpelweg geluk".
Tweede verdachte
De rechtbank oordeelt dat de verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan een poging tot zware mishandeling, gepleegd met voorbedachten rade. Er was 138 dagen jeugddetentie geëist tegen de Groninger, waarvan 120 dagen voorwaardelijk, en een werkstraf van tachtig uur.
De behandeling van de zaak vond twee weken geleden plaats achter gesloten deuren, omdat de verdachte minderjarig is. Hij was 15 jaar ten tijde van het incident. De uitspraak vrijdag was wel openbaar.
De zaak tegen een tweede verdachte is geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. Het zou gaan om de tweelingbroer van de verdachte.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
1 dag geleden