Cel- en werkstraf geëist in mishandelingszaak Bas Muijs
UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Utrecht vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 41-jarige Harry W. uit Arnhem. Het OM achtte onder meer bewezen dat hij in maart 2023 acteur Bas Muijs heeft geprobeerd te doden. Tegen de andere verdachte in de zaak, de 33-jarige Madelon L., eiste het OM een werkstraf van tweehonderd uur voor schuld bij de wederrechtelijke vrijheidsberoving van Muijs.
De officier van justitie had de 41-jarige man naast de poging tot doodslag ook poging tot afpersing en wederrechtelijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. Ook dat achtte het OM bewezen. Bij het vaststellen van de eis hield de officier van justitie rekening met enige verminderde toerekeningsvatbaarheid. W. moet daarnaast meewerken aan het veiligstellen van het onder dwang opgenomen filmpje waarin Muijs toezegt geld te betalen. De politie heeft dat filmpje nog niet kunnen vinden en dat noemde de OvJ "onverantwoord".
Tegen L., de 33-jarige vriendin van W., die donderdag ook terechtstond, eiste de officier van justitie behalve een werkstraf ook een contactverbod met Muijs. Het OM verweet het L. dat zij niet ingreep terwijl Muijs gedurende 35 minuten in het huis van W. aanwezig was en daar werd geslagen, in een wurggreep gehouden en met een spijkerpistool beschoten werd.
Mishandeling
Bas Muijs was bij de zitting niet aanwezig. Tijdens het verhoor door de rechter werd ook duidelijk dat L. op de avond voor de vermeende poging tot doodslag aan haar vriend had verteld dat zij veertien jaar geleden op vakantie in Salou zou zijn verkracht door de GTST-acteur. W. lokte de acteur onder valse voorwendselen naar zijn huis, waar een confrontatie en mishandeling volgden. W. bracht Muijs na ruim een half uur naar het ziekenhuis, waar personeel de politie alarmeerde en W. werd ingerekend.
De officier van justitie deelde met betrekking tot de vermeende verkrachting door Muijs in Salou dat uit gesprekken tussen de vrouwelijke verdachte L. en de zedenpolitie naar voren kwam dat er geen sprake is geweest van een strafbaar feit. Ook is er door L. geen vervolgaangifte gedaan.
Filmpje
De advocate van W. stelde dat haar cliënt niet de intentie had om Muijs ernstig te verwonden. Het was hem te doen om het filmpje waarin hij het vermeende seksueel misbruik van zijn vriendin toe zou geven. Dat W. met een spijkerpistool in het rond heeft geschoten, was een poging tot de-escalatie van de situatie. De advocate noemde de manier waarop wel wat "onorthodox". De advocaat van L. zei in zijn pleidooi dat L. niet wist dat W. Muijs naar zijn huis wilde lokken. Ze was "totaal overvallen" door zijn aanwezigheid in het huis.
De rechtbank doet op 17 oktober uitspraak.
Meer uit Binnenland
'T HARDE (ANP) - De brandweer kan op het militaire oefenterrein in 't Harde alleen vanaf de paden blussen, omdat er munitie in het veld ligt. Alleen gepantserde voertuigen van Defensie mogen uit veiligheidsoverwegingen het terrein op. De munitie kan door de warme grond ontploffen, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio aan een verslaggever ter plaatse. De brand is nog niet onder controle.
29 minuten geledenKESSEL (ANP) - Burgemeester Bob Vostermans van Peel en Maas roept inwoners van zijn gemeente op weg te blijven bij de Heldense Bossen. In dat gebied tussen Kessel en Helden woedt momenteel een grote natuurbrand. "Het is daar niet veilig. Geef hulpdiensten de ruimte hun werk te doen."
1 uur geledenNUNSPEET (ANP) - De uitzonderlijk grote natuurbrand op het militaire oefenterrein bij het Gelderse 't Harde is de afgelopen nacht "helaas niet kleiner geworden", meldde een woordvoerder van de veiligheidsregio donderdagochtend. "Vannacht is de brandweer bezig geweest met het beheersen en het bewaken van het vuur. De aankomende uren zijn cruciaal: de wind rukt aan, waardoor weer meer rook- en stankoverlast mogelijk is."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar kregen 477.000 jongeren jeugdzorg, 2,8 procent minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met uitzondering van het coronajaar 2020 is er voor het eerst sinds 2015 sprake van een daling. In dat jaar werden gemeenten verantwoordelijk voor de jeugdzorg en is het CBS de gegevens gaan bijhouden. Vooral het aantal jongeren met jeugdhulp en jeugdbescherming nam af, terwijl jeugdreclassering wel toenam.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie maanden van dit jaar vroegen bijna 6000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is een derde meer dan in dezelfde periode een jaar eerder, maar wel minder dan in het laatste kwartaal van vorig jaar.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achter de hoge plaats van Nederland op de internationale Press Freedom Index gaat "een zorgwekkend beeld" schuil. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) op basis van onder meer de nationale Persvrijheidsmonitor 2025, die ook donderdag is verschenen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Nederland is een plaats gestegen op de Press Freedom Index en staat nu op de tweede plek. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventarisatie van Reporters Without Borders (RSF) van de persvrijheid van 180 landen wereldwijd. Het stoot daarmee Estland van die plek. Noorwegen staat opnieuw op de eerste plaats. Niet eerder constateerde RSF dat het gemiddeld genomen zo slecht ging met de persvrijheid wereldwijd. Meer dan de helft van de landen valt dit jaar in de slechtste twee categorieën.
3 uur geleden