Cel- en werkstraf geëist in mishandelingszaak Bas Muijs
UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Utrecht vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 41-jarige Harry W. uit Arnhem. Het OM achtte onder meer bewezen dat hij in maart 2023 acteur Bas Muijs heeft geprobeerd te doden. Tegen de andere verdachte in de zaak, de 33-jarige Madelon L., eiste het OM een werkstraf van tweehonderd uur voor schuld bij de wederrechtelijke vrijheidsberoving van Muijs.
De officier van justitie had de 41-jarige man naast de poging tot doodslag ook poging tot afpersing en wederrechtelijke vrijheidsberoving ten laste gelegd. Ook dat achtte het OM bewezen. Bij het vaststellen van de eis hield de officier van justitie rekening met enige verminderde toerekeningsvatbaarheid. W. moet daarnaast meewerken aan het veiligstellen van het onder dwang opgenomen filmpje waarin Muijs toezegt geld te betalen. De politie heeft dat filmpje nog niet kunnen vinden en dat noemde de OvJ "onverantwoord".
Tegen L., de 33-jarige vriendin van W., die donderdag ook terechtstond, eiste de officier van justitie behalve een werkstraf ook een contactverbod met Muijs. Het OM verweet het L. dat zij niet ingreep terwijl Muijs gedurende 35 minuten in het huis van W. aanwezig was en daar werd geslagen, in een wurggreep gehouden en met een spijkerpistool beschoten werd.
Mishandeling
Bas Muijs was bij de zitting niet aanwezig. Tijdens het verhoor door de rechter werd ook duidelijk dat L. op de avond voor de vermeende poging tot doodslag aan haar vriend had verteld dat zij veertien jaar geleden op vakantie in Salou zou zijn verkracht door de GTST-acteur. W. lokte de acteur onder valse voorwendselen naar zijn huis, waar een confrontatie en mishandeling volgden. W. bracht Muijs na ruim een half uur naar het ziekenhuis, waar personeel de politie alarmeerde en W. werd ingerekend.
De officier van justitie deelde met betrekking tot de vermeende verkrachting door Muijs in Salou dat uit gesprekken tussen de vrouwelijke verdachte L. en de zedenpolitie naar voren kwam dat er geen sprake is geweest van een strafbaar feit. Ook is er door L. geen vervolgaangifte gedaan.
Filmpje
De advocate van W. stelde dat haar cliënt niet de intentie had om Muijs ernstig te verwonden. Het was hem te doen om het filmpje waarin hij het vermeende seksueel misbruik van zijn vriendin toe zou geven. Dat W. met een spijkerpistool in het rond heeft geschoten, was een poging tot de-escalatie van de situatie. De advocate noemde de manier waarop wel wat "onorthodox". De advocaat van L. zei in zijn pleidooi dat L. niet wist dat W. Muijs naar zijn huis wilde lokken. Ze was "totaal overvallen" door zijn aanwezigheid in het huis.
De rechtbank doet op 17 oktober uitspraak.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Russische ambassade in Nederland wil opheldering over de opmerking van defensieminister Dilan Yeşilgöz dat Rusland "de vijand" is. De VVD-leider zei dat tijdens de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna vijftig verdachten, onder wie een onbekend aantal Nederlanders, zijn opgepakt tijdens een internationale politieactie tegen een crimineel netwerk. De bende vervoerde volgens Europol drugs vanuit Nederland, België en Spanje naar andere Europese landen en wordt ook in verband gebracht met moorden, ontvoeringen en aanvallen met granaten. Die waren bijvoorbeeld gericht op leden die drugspartijen waren verloren.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - "We geven te veel geld uit en we hervormen te weinig", is de boodschap van minister van Financiën Eelco Heinen voorafgaand aan overleg met zijn collega's van de eurolanden. Hij reageert daarmee ook op een rapport van de Europese Rekenkamer, die ervoor waarschuwt dat de Europese schulden steeds verder oplopen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is veroordeeld tot vier maanden cel voor het bedreigen van een filmploeg van omroep PowNed, meldt het Openbaar Ministerie. Hij bedreigde de cameraploeg op 30 september met een mes in het Amsterdamse Oosterpark.
3 uur geledenGENT (ANP) - De 29-jarige Romy W., de Nederlandse verdachte in de geruchtmakende Belgische strafzaak over de dood van de 4-jarige Dean, heeft in het onderzoek tot dusver haar onschuld volgehouden en gezegd dat zij niets te maken heeft met de dood van de kleuter. Dat bleek donderdag op de eerste dag van het strafproces tegen W. en haar voormalige partner Dave De K. (39).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft deze week servers offline gehaald waarop criminelen misbruik konden maken van IP-adressen van burgers en bedrijven, een zogeheten proxydienst. Een speciaal team van de eenheid Noord-Holland deed onderzoek naar een wereldwijd netwerk van bijna 178.000 apparaten die hiervoor zouden worden gebruikt. Honderden daarvan stonden in Nederland.
4 uur geledenNIEUW-LEKKERLAND (ANP) - In Nieuw-Lekkerland zijn opnieuw op enkele plekken bekladdingen met hakenkruizen gevonden, laat een woordvoerder van de gemeente Molenlanden donderdag weten. Dat was eerder deze week ook al het geval.
4 uur geleden