CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier
BERLIJN (ANP/DPA) - De favoriet om de volgende bondskanselier van Duitsland te worden, de conservatieve CDU-leider Friedrich Merz, heeft opnieuw categorisch elke samenwerking uitgesloten tussen een regering onder zijn leiding en de radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). "Ik heb echt heel duidelijk en nadrukkelijk meerdere keren gezegd: er zal geen samenwerking van onze kant zijn met de AfD", zei hij.
Merz leidt een conservatief blok dat bestaat uit zijn christendemocraten (CDU) en hun Beierse zusterpartij, de Christlich-Soziale Union (CSU). "We vechten voor politieke meerderheden in het brede centrum van ons democratische spectrum", zei hij zondag, in aanloop naar het partijcongres dat maandag in Berlijn plaatsvindt. Toen hem werd gevraagd of hij AfD-stemmen voor een meerderheid zou accepteren, antwoordde hij: "Nee."
Zondag en afgelopen week is in veel steden gedemonstreerd tegen Merz en tegen de AfD. In Berlijn waren zondag 160.000 mensen bijeen, volgens de politie. De organisatie schatte het aantal betogers zelfs op 200.000. De betogers hadden het in het bijzonder gemunt op een omstreden motie van de CDU, waarin werd opgeroepen tot aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kreeg met steun van AfD een meerderheid en duidde volgens de betogers op samenwerking tussen de CDU en AfD.
Het wetsvoorstel dat volgde op de omstreden motie, werd vrijdag nipt verworpen door het Duitse parlement.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - Italië heeft de grenscontroles voor reizigers uit Spanje met nog eens vijftien dagen verlengd, meldt het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. De maatregel werd aanvankelijk ingevoerd nadat eind juli tienduizenden mensen vanuit Marokko de Spaanse enclave Ceuta probeerden te bereiken. De Italiaanse premier Giorgia Meloni uitte felle kritiek op hoe Spanje met deze situatie is omgegaan.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - Minstens 150 mensen zijn in Istanbul tijdens een pro-lhbtqi-demonstratie opgepakt door de Turkse politie. De demonstranten hadden zich verzameld voor het gerechtshof in Çağlayan, een wijk in Istanbul. De politie hield ze aan voordat ze een persverklaring konden afleggen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft de onschendbaarheid van de Poolse politicus Grzegorz Braun opgeheven. Hij werd drie weken geleden in Polen aangeklaagd voor het ontkennen van nazi-misdaden, omdat hij openlijk het bestaan van de gaskamers in vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in twijfel had getrokken, aldus TVP World.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - VN-mensenrechtencommissaris Volker Türk heeft zijn zorgen uitgesproken over schendingen van het internationaal recht bij de berging van lichamen in Gaza. Hij roept Israël op internationale onderzoekers toegang te verlenen tot het gebied, zodat ze kunnen helpen bij het verzamelen van bewijs.
3 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - De reddingsactie na een veerbootongeluk in Indonesië wordt bemoeilijkt door slecht weer. Hoge golven maken dat reddingswerkers moeilijk bij het gekapseisde schip kunnen komen. Zondagochtend zonk het passagiersschip. Het officiële dodental ligt op zes, 129 mensen worden nog vermist.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) zegt langzaamaan resultaten te zien van de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo. Maar de VN-organisatie benadrukt dat het nog te vroeg is om te zeggen dat de uitbraak over zijn hoogtepunt heen is.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft dinsdag ingestemd met het ontslag van procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Zijn positie kwam onder druk te staan, nadat de anticorruptiediensten deze maand een inval hadden gedaan in zijn kantoor.
5 uur geleden