Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier

CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier

BERLIJN (ANP/DPA) - De favoriet om de volgende bondskanselier van Duitsland te worden, de conservatieve CDU-leider Friedrich Merz, heeft opnieuw categorisch elke samenwerking uitgesloten tussen een regering onder zijn leiding en de radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). "Ik heb echt heel duidelijk en nadrukkelijk meerdere keren gezegd: er zal geen samenwerking van onze kant zijn met de AfD", zei hij.

Merz leidt een conservatief blok dat bestaat uit zijn christendemocraten (CDU) en hun Beierse zusterpartij, de Christlich-Soziale Union (CSU). "We vechten voor politieke meerderheden in het brede centrum van ons democratische spectrum", zei hij zondag, in aanloop naar het partijcongres dat maandag in Berlijn plaatsvindt. Toen hem werd gevraagd of hij AfD-stemmen voor een meerderheid zou accepteren, antwoordde hij: "Nee."

Zondag en afgelopen week is in veel steden gedemonstreerd tegen Merz en tegen de AfD. In Berlijn waren zondag 160.000 mensen bijeen, volgens de politie. De organisatie schatte het aantal betogers zelfs op 200.000. De betogers hadden het in het bijzonder gemunt op een omstreden motie van de CDU, waarin werd opgeroepen tot aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kreeg met steun van AfD een meerderheid en duidde volgens de betogers op samenwerking tussen de CDU en AfD.

Het wetsvoorstel dat volgde op de omstreden motie, werd vrijdag nipt verworpen door het Duitse parlement.

Meer uit Buitenland

Omroep: centrumlinkse oppositie wint Zweedse verkiezingen

STOCKHOLM (ANP/RTR) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de verkiezingen gewonnen. Dat meldt de Zweedse publieke omroep SVT nadat vrijwel alle kiesdistricten zijn geteld. Volgens de omroep is een ommekeer in de uitslag niet meer mogelijk.

11 minuten geleden
BSW-leider hekelt AfD om houding coalitiegesprekken Saksen-Anhalt

BERLIJN (ANP/DPA) - De leider en naamgever van de links-populistische Duitse partij Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW) beticht Alternative für Deutschland (AfD) ervan coalitiegesprekken te saboteren. Die laatste radicaal-rechtse partij kreeg onlangs in de deelstaat Saksen-Anhalt nipt geen absolute meerderheid, waarna een impasse ontstond over een mogelijke coalitie.

39 minuten geleden
Poetin doet stemoproep, noemt stembusgang 'barometer' voor oorlog

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Poetin heeft woensdag Russen opgeroepen om te gaan stemmen voor de parlementaire verkiezingen. Die worden komend weekend gehouden. Volgens Poetin geldt de stemuitslag als barometer voor de steun voor de Russische oorlog tegen Oekraïne.

1 uur geleden
Burnham belooft Rutte blijvende Britse inzet voor NAVO

DIDCOT (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft NAVO-chef Mark Rutte verzekerd dat het Verenigd Koninkrijk zich onder zijn leiding blijft inzetten voor een sterkere alliantie. "Er is weliswaar een nieuwe premier, maar dat verandert niets aan de onwrikbare toewijding van het Verenigd Koninkrijk aan de NAVO en aan onze NAVO-verplichtingen", zei Burnham bij de eerste keer dat hij Rutte als regeringsleider ontving.

3 uur geleden
Klein Engels dorp stemt voor onafhankelijkheid om asielcentrum

PIDDINGTON (ANP) - De inwoners van het kleine Engelse dorp Piddington hebben in een referendum gestemd om zich af te scheiden van het Verenigd Koninkrijk, meldt de BBC. De symbolische stembusgang werd gehouden uit protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in een oude militaire basis in de buurt.

5 uur geleden
Rusland eert commandant van lichtkogelincident bij Denemarken

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Defensie heeft een militaire onderscheiding toegekend aan de commandant die maandagavond twee lichtkogels afvuurde op een Deense helikopter. Volgens de Russen werd zijn fregat "geprovoceerd" door het Deense toestel en heeft de commandant met zijn actie de helikopter succesvol verjaagd.

5 uur geleden
Rusland pleit voor verbod op wapens in de ruimte na erkenning VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt voorstander te zijn van een internationaal verdrag om wapens in de ruimte te verbieden. Volgens onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov is het nog niet te laat om een wapenwedloop in de ruimte te voorkomen, ondanks dat de Verenigde Staten deze week erkenden over wapens te beschikken buiten de atmosfeer.

5 uur geleden