Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier

CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier

BERLIJN (ANP/DPA) - De favoriet om de volgende bondskanselier van Duitsland te worden, de conservatieve CDU-leider Friedrich Merz, heeft opnieuw categorisch elke samenwerking uitgesloten tussen een regering onder zijn leiding en de radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). "Ik heb echt heel duidelijk en nadrukkelijk meerdere keren gezegd: er zal geen samenwerking van onze kant zijn met de AfD", zei hij.

Merz leidt een conservatief blok dat bestaat uit zijn christendemocraten (CDU) en hun Beierse zusterpartij, de Christlich-Soziale Union (CSU). "We vechten voor politieke meerderheden in het brede centrum van ons democratische spectrum", zei hij zondag, in aanloop naar het partijcongres dat maandag in Berlijn plaatsvindt. Toen hem werd gevraagd of hij AfD-stemmen voor een meerderheid zou accepteren, antwoordde hij: "Nee."

Zondag en afgelopen week is in veel steden gedemonstreerd tegen Merz en tegen de AfD. In Berlijn waren zondag 160.000 mensen bijeen, volgens de politie. De organisatie schatte het aantal betogers zelfs op 200.000. De betogers hadden het in het bijzonder gemunt op een omstreden motie van de CDU, waarin werd opgeroepen tot aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kreeg met steun van AfD een meerderheid en duidde volgens de betogers op samenwerking tussen de CDU en AfD.

Het wetsvoorstel dat volgde op de omstreden motie, werd vrijdag nipt verworpen door het Duitse parlement.

Meer uit Buitenland

Prognose: Californië verwerpt vermogensbelasting voor miljardairs

SACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.

1 uur geleden
Net afgezette president van Paraguay onder huisarrest geplaatst

ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.

4 uur geleden
Paraguay beëdigt nieuwe president na afzetting Peña

ASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.

4 uur geleden
Trump benoemt Stephen Miller tot nieuwe stafchef

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.

8 uur geleden
EU-buitenlandchef tegen VS: Europa heeft al veiligheidsordening

BERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."

11 uur geleden
Houthi's: meerdere doden bij Saudische raketaanval op markt

TAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.

13 uur geleden
Thomas Markle, vader van Meghan, opgepakt voor bezit kinderporno

LAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.

13 uur geleden