CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier
BERLIJN (ANP/DPA) - De favoriet om de volgende bondskanselier van Duitsland te worden, de conservatieve CDU-leider Friedrich Merz, heeft opnieuw categorisch elke samenwerking uitgesloten tussen een regering onder zijn leiding en de radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). "Ik heb echt heel duidelijk en nadrukkelijk meerdere keren gezegd: er zal geen samenwerking van onze kant zijn met de AfD", zei hij.
Merz leidt een conservatief blok dat bestaat uit zijn christendemocraten (CDU) en hun Beierse zusterpartij, de Christlich-Soziale Union (CSU). "We vechten voor politieke meerderheden in het brede centrum van ons democratische spectrum", zei hij zondag, in aanloop naar het partijcongres dat maandag in Berlijn plaatsvindt. Toen hem werd gevraagd of hij AfD-stemmen voor een meerderheid zou accepteren, antwoordde hij: "Nee."
Zondag en afgelopen week is in veel steden gedemonstreerd tegen Merz en tegen de AfD. In Berlijn waren zondag 160.000 mensen bijeen, volgens de politie. De organisatie schatte het aantal betogers zelfs op 200.000. De betogers hadden het in het bijzonder gemunt op een omstreden motie van de CDU, waarin werd opgeroepen tot aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kreeg met steun van AfD een meerderheid en duidde volgens de betogers op samenwerking tussen de CDU en AfD.
Het wetsvoorstel dat volgde op de omstreden motie, werd vrijdag nipt verworpen door het Duitse parlement.
Meer uit Buitenland
LUIK (ANP/AFP) - De grote natuurbrand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen is ingedamd, zeggen de autoriteiten tegen de VRT. Hulpdiensten zouden de hele nacht hebben doorgewerkt om met graafmachines en scheppen greppels aan te leggen, zodat het vuur zich niet verder kan verspreiden. Toch is de brand nog niet onder controle, benadrukt de crisisdienst.
1 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR) - Het aantal bevestigde ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo is opgelopen tot boven de 5000. Gezondheidsfunctionarissen waarschuwen dat er nog altijd te weinig wordt gedaan om verdere verspreiding van het dodelijke virus te voorkomen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Teheran overweegt doelen in het zuidoosten van Europa aan te vallen als de Amerikaanse president Donald Trump de strijd opvoert. Dat schrijft zakenkrant Financial Times op gezag van ingewijden uit de omgeving van de Iraanse regering.
2 uur geledenSEOUL (ANP) - De geplande militaire oefeningen van de Verenigde Staten en Zuid-Korea in Zuid-Korea worden naar verwachting met ongeveer de helft teruggebracht. Dat meldden Zuid-Koreaanse media dinsdag en woensdag.
7 uur geledenBAGDAD (ANP) - De Iraakse regering heeft contracten goedgekeurd om via alternatieve routes olie te exporteren, zo maakte de regering dinsdag bekend.
7 uur geledenJERUZALEM/ANKARA (ANP) - De aanvaarding door Syrië van Turkse troepen op een basis in het noordwesten van Syrië vormde een bedreiging. Dat argument voert Israël aan voor een aanval op de basis Abu Duhur in Syrië dinsdag.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zeggen dinsdag twee ballistische raketten vanuit Iran te hebben gedetecteerd. Beide projectielen kwamen neer in zee, meldt het ministerie van Defensie. De laatste keer dat het land een Iraanse aanval meldde, was in mei.
10 uur geleden