CDU-leider sluit samenwerking met AfD uit met hem als kanselier
BERLIJN (ANP/DPA) - De favoriet om de volgende bondskanselier van Duitsland te worden, de conservatieve CDU-leider Friedrich Merz, heeft opnieuw categorisch elke samenwerking uitgesloten tussen een regering onder zijn leiding en de radicaal-rechtse Alternative für Deutschland (AfD). "Ik heb echt heel duidelijk en nadrukkelijk meerdere keren gezegd: er zal geen samenwerking van onze kant zijn met de AfD", zei hij.
Merz leidt een conservatief blok dat bestaat uit zijn christendemocraten (CDU) en hun Beierse zusterpartij, de Christlich-Soziale Union (CSU). "We vechten voor politieke meerderheden in het brede centrum van ons democratische spectrum", zei hij zondag, in aanloop naar het partijcongres dat maandag in Berlijn plaatsvindt. Toen hem werd gevraagd of hij AfD-stemmen voor een meerderheid zou accepteren, antwoordde hij: "Nee."
Zondag en afgelopen week is in veel steden gedemonstreerd tegen Merz en tegen de AfD. In Berlijn waren zondag 160.000 mensen bijeen, volgens de politie. De organisatie schatte het aantal betogers zelfs op 200.000. De betogers hadden het in het bijzonder gemunt op een omstreden motie van de CDU, waarin werd opgeroepen tot aanscherping van het migratiebeleid. Die motie kreeg met steun van AfD een meerderheid en duidde volgens de betogers op samenwerking tussen de CDU en AfD.
Het wetsvoorstel dat volgde op de omstreden motie, werd vrijdag nipt verworpen door het Duitse parlement.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Gouverneur Kathy Hochul van New York wil wetgeving aanscherpen na een vermeende groepsverkrachting op de universiteit Cornell. Een vrouw zou daar urenlang zijn misbruikt door een groep mannen terwijl ze zwaar onder invloed was.
41 minuten geledenPARIJS (ANP) - Op de vierde achtereenvolgende dag van ongeregeldheden rond middelbare scholen in heel Frankrijk telt het ministerie van Onderwijs 564 onderwijsinstellingen waar problemen zijn. Het land heeft naar schatting 10.700 middelbare scholen.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
6 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea ontkent aantijgingen van Seoul dat het mijnen zou hebben gelegd in de zogenoemde gedemilitariseerde zone tussen de twee landen. Zuid-Korea beschuldigde zijn noorderbuur er in september van dat drie militairen daardoor ernstig gewond zijn geraakt. Ook dat ontkent het autoritaire regime.
6 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Israëls belangrijkste luchtvaartmaatschappij, El Al, heeft bekendgemaakt dat zij de repatriëringsvluchten voor Israëliërs uit Dubai vrijdag heeft geannuleerd. Deze vluchten waren gepland nadat luchtvaartmaatschappij flydubai vluchten naar Tel Aviv had opgeschort vanwege een mesaanval tijdens een vlucht op woensdag. Volgens Israël wilde de piloot die zijn copiloot aanviel het vliegtuig laten neerstorten.
8 uur geledenLYON (ANP) - De Franse regio Auvergne-Rhône-Alpes, waar onder meer Lyon onder valt, schat de schade als gevolg van de aanhoudende onderwijsprotesten op circa 25 tot 30 miljoen euro. Dat zeggen de lokale autoriteiten tegen BFMTV.
9 uur geledenSAN DIEGO/WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De VS hebben zeven extra marineschepen naar het Midden-Oosten gestuurd, inclusief het vliegdekschip USS Theodore Roosevelt, melden verscheidene media. Ze zijn eerder deze week uit San Diego vertrokken en komen half of eind november in de beoogde regio aan.
10 uur geleden