Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDU kiest Laschet als nieuwe partijleider

CDU kiest Laschet als nieuwe partijleider

BERLIJN (ANP) - De premier van Noordrijn-Westfalen, Armin Laschet, is in de strijd om het leiderschap van de Duitse christendemocraten gekozen als opvolger van Annegret Kramp-Karrenbauer die eerder het stokje overnam van Angela Merkel als partijleider.

De 59-jarige Laschet versloeg in de finaleronde de economisch expert Friedrich Merz met 521 tegen 466 stemmen. Een ronde eerder was de derde kandidaat, CDU's buitenlandexpert Norbert Röttgen (55), al afgevallen.

Laschet geldt als een geestverwant van de vertrekkende bondskanselier Angela Merkel en wil haar middenkoers van de partij voortzetten.

'Niet polariseren'

Geen van de kandidaten haalde in de eerste ronde van het onlinepartijcongres van het CDU een meerderheid onder de afgevaardigden. Zij brachten hun stem uit vanachter hun beeldscherm, waarop eerder de drie kandidaten hun plannen voor Duitsland ontvouwden in een speech van ieder een kwartier vanuit een studio in Berlijn.

Laschet presenteerde zich in zijn toespraak tot het congres als duidelijke kandidaat van het midden en verzette zich tegen het uitvergroten van geschilpunten. "We moeten ons duidelijk uitspreken, maar niet polariseren", zei hij. Hij kiest nadrukkelijk voor een middenpositie, in tegenstelling tot zijn tegenstrever Merz. "We kunnen alleen winnen als we in het midden staan."

Meer innovatie

De 65-jarige Merz geldt als een vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de partij, ofschoon hij samenwerking met de rechtse Alternative für Deutschland afwijst. Hij pleitte voor een intensivering van de digitale strategie en meer innovatie in Duitsland.

Merz kreeg in de eerste ronde nog de meeste (385) stemmen, zijn rivaal Laschet volgde met 380 stemmen. Röttgen wist slechts 224 afgevaardigden te overtuigen.

Opvolger Merkel

Dat de winnaar van deze partijleiderschapsstrijd na de parlementsverkiezingen in september ook opvolger van Merkel aan het hoofd van de Duitse regering wordt, is echter de vraag. De leider van de Beierse zusterpartij, CSU's voorman Markus Söder, geldt als favoriet voor die positie.

Laschet leek dat in zijn overwinningstoespraak niet uit te sluiten. "Ik wil er alles aan doen om de boel dit jaar bij elkaar te houden, zodat de volgende bondskanselier bij de federale verkiezingen van CDU/CSU-huize komt", zei hij.

De nieuwe partijleider van het CDU heeft in elk geval steun van Merkel. Zij zei vorig jaar dat Laschet over "het gereedschap" beschikt om voor het bondskanselierschap te gaan.

Meer uit Buitenland

Nieuwe golf luchtaanvallen tussen Israël en Iran

TEHERAN/TEL AVIV (ANP/RTR) - Iran en Israël hebben elkaar in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw bestookt met raketten. Kort na 02.30 uur lokale tijd waarschuwde de Israëlische krijgsmacht voor nieuwe luchtaanvallen uit Iran. In onder meer Tel Aviv en de bezette Westelijke Jordaanoever gingen luchtalarmen af.

50 minuten geleden
Pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil vrijgelaten in de VS

JENA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Na meer dan drie maanden detentie is vrijdag de pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil in de Verenigde Staten vrijgelaten. Een Amerikaanse rechter had eerder op de dag zijn vrijlating bevolen.

51 minuten geleden
Trump weerspreekt inlichtingenbaas over bewijs kernwapen Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag opnieuw de directeur van de Nationale Inlichtingendiensten Tulsi Gabbard tegengesproken over inlichtingen rond het nucleaire programma van Iran. In maart stelde Gabbard tegenover het Congres dat er geen bewijs is dat Iran een kernwapen ontwikkelt.

53 minuten geleden
Trump: Spanje moet net zoveel uitgeven aan defensie als de rest

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept Spanje op zijn verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te staken. "Ik vind dat Spanje moet betalen wat de rest betaalt", zei Trump tegen journalisten. "Spanje is berucht omdat het zo weinig betaalt."

9 uur geleden
Armeense premier spreekt van 'historische' ontmoeting met Erdogan

ISTANBUL (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Turkije met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gesproken over het verbeteren van de betrekkingen. Volgens Armenië was het een "historische" ontmoeting tussen de leiders van de twee buurlanden, die historisch een zeer moeizame relatie hebben.

10 uur geleden
Europese ministers willen meer gesprekken met Iran

GENÈVE (ANP/DPA/RTR) - De Franse, Duitse en Britse minister van Buitenlandse Zaken hebben na een overleg met hun Iraanse ambtgenoot gezegd dat ze de gesprekken met Iran over het nucleaire programma gaande willen houden. De ministers spraken vrijdag in Genève, samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, drie uur lang over de oorlog tussen Iran en Israël en over hoe die diplomatiek beëindigd zou kunnen worden. De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi zei na afloop ook bereid te zijn om verder te praten.

11 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating pro-Palestijnse activist Khalil

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft bevolen dat de prominente pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil wordt vrijgelaten.

11 uur geleden