CdK Utrecht wijst op belemmeringen bij regelen asielplekken
UTRECHT (ANP) - Het voornemen van het kabinet de spreidingswet in te trekken maakt het lastig voldoende plekken voor asielopvang te regelen, zegt de Utrechtse commissaris van de Koning Hans Oosters. Het is een van de redenen dat de provincie en de 26 Utrechtse gemeenten minder snel opvangplekken kunnen realiseren dan gehoopt.
In een ambtsbericht aan minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) doet Oosters verslag van de resultaten die de Utrechtse gemeenten tot dusver hebben geboekt bij het regelen van asielplekken. Net als de elf andere commissarissen van de Koning vraagt hij aandacht voor omstandigheden die eraan bijdragen dat niet alle provincies en gemeenten op tijd het gevraagde aantal opvangplekken beschikbaar hebben. "Wij vragen aan gemeenten de taakstelling te realiseren, maar die krijgen dan in een buurt of wijk en mogelijk ook hun gemeenteraad te horen dat die noodzaak er niet meer is, omdat de spreidingswet toch wordt ingetrokken."
Verder stelt de Utrechtse commissaris dat het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) vaak te weinig capaciteit heeft. "We zien nogal wat voornemens in de Utrechtse gemeenten voor het realiseren van voorzieningen, waarbij het wachten op het COA is om de plannen uit te werken." Oosters zou daarom graag zien dat de budgetten voor het COA en andere diensten die in de asielketen werken niet omlaag gaan zoals in de miljoenennota wordt voorgesteld, maar juist worden verhoogd.
Defensie
Ook hoopt de Utrechtse commissaris dat het Rijk meer gebouwen of gronden beschikbaar stelt voor asielopvang. Als voorbeeld noemt hij de Walaardt Sacré Kazerne in Zeist waar eerder Afghaanse vluchtelingen waren gehuisvest. "Inmiddels zijn we samen met de burgemeester van Zeist meer dan een half jaar tevergeefs bezig geweest om Defensie ervan te overtuigen de kazerne beschikbaar te stellen."
De Utrechtse gemeenten moeten volgens de spreidingswet gezamenlijk toegroeien naar ruim 8200 asielplekken. De provincie laat weten dat er per 1 november ongeveer 4000 opvangplekken zijn gerealiseerd. De komende tijd denken provincie en gemeenten nog eens 4000 opvangplekken te kunnen regelen. Dat is 95 procent van het aantal opvangplekken dat het Rijk via de spreidingswet van Utrecht vraagt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).
11 minuten geledenRUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
9 uur geledenASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
13 uur geleden