CDA'er Boswijk: onteigenen boeren is geen taboe
VEENENDAAL (ANP) - Het is voor het CDA geen taboe om op termijn in te stemmen met het onteigenen van boeren vanwege de stikstofcrisis. Dat zegt CDA'er Derk Boswijk, landbouwwoordvoerder van de partij, tijdens een verkiezingsdebat in Veenendaal over landbouw. De kwestie ligt zeer gevoelig binnen de partij.
Boswijk benadrukt wel dat eerst met boeren gepraat moet worden en het pas als laatste optie op tafel ligt. Het kabinet werkt onder meer aan plannen voor het verplaatsen van boerenbedrijven, innovaties, minder uitstoot of vrijwillige uitkoop. Als veel boeren wel iets willen doen, maar een paar helemaal niets, dan is onteigenen "in het belang van die boeren die wel iets willen" geen taboe voor Boswijk. De vraag ligt hem wel "zwaar op de maag", erkent hij.
Verschillende provinciale CDA-afdelingen hebben zich al tegen gedwongen uitkoop gekeerd. Daarmee keren zij zich tegen kabinetsbeleid. Stikstofminister Christianne van der Wal heeft al gezegd eerst te willen praten en samenwerken met boeren, maar uiteindelijk dwang niet te schuwen.
Te ferm standpunt
BBB-leider Caroline van der Plas daagde Boswijk uit "kleur te bekennen" en "met de billen bloot te gaan". Niet alleen over onteigenen, maar ook over de deadline voor het halen van de stikstofdoelen. In de wet staat nu nog dat in 2035 de wettelijke doelen gehaald moeten worden, maar het kabinet wil daar 2030 van maken.
Van der Plas verwijt het CDA bang te zijn dat het kabinet valt, als de partij een te ferm standpunt inneemt. "Dan klapt het kabinet." Boswijk erkent bang te zijn dat het kabinet valt. "Ik heb meerdere keren gedacht: laten we maar stoppen."
Geen optie
Maar dat bleek voor hem toch geen optie, omdat de zogeheten PAS-melders dan niet worden geholpen. Dat zijn boeren die buiten hun schuld om nu illegaal stikstof uitstoten. Eerder gold voor hen een uitzondering, maar daar zette de rechter een streep door. Sindsdien dreigen voor hen hoge dwangsommen. "Als zij iets niet hebben, dan is het tijd", aldus Boswijk.
Verder is Boswijk "helemaal klaar met het geouwehoer" over het al dan niet hanteren van 2030 of 2035 als deadline. "Het is nu in het belang dat we zo snel mogelijk gaan beginnen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geleden