CDA wil uitleg over verkoop handvuurwapens door Defensie
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartij CDA wil opheldering van staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) over de verkoop van enkele honderden handvuurwapens aan een handelaar. Uit onderzoek van RTL Nieuws en onderzoekscollectief SPIT blijkt dat een deel van de wapens inmiddels via tussenhandelaren in een webwinkel op Malta is beland.
Experts zeggen dat daarmee het risico groot is dat het schiettuig in het illegale circuit terechtkomt. "Dit staat haaks op het verkoopbeleid van Defensie en haaks op Europees beleid om wapens terug te dringen", twittert CDA-Kamerlid Chris van Dam. Hij wil onder meer weten waar de rest van de verkochte wapens gebleven zijn.
De verkoop van de overtollige handvuurwapens ging volgens het ministerie van Defensie volgens de regels. De partij is verkocht aan "een vertrouwd partner van Defensie", die over alle benodigde papieren beschikt. De deal is ook goedgekeurd door de Commissie Verkoop Defensie Materieel (CVDM).
Strenge wet- en regelgeving
"De handel in wapens is gebonden aan zeer strenge Nederlandse en Europese wet- en regelgeving", stelt het departement. Zo moet de koper een vergunning hebben, en is bij uitvoer naar het buitenland altijd een exportvergunning vereist en toestemming van Buitenlandse Zaken.
Defensie laat verder weten dat de deal niet gemeld had hoeven worden aan de Tweede Kamer. Dat is wel noodzakelijk bij verkoop van wapensystemen, zoals straaljagers of tanks. "Er is in dit geval geen sprake van wapensystemen, maar een reguliere verkoop van handvuurwapens."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De ondernemersorganisaties VNO-NCW Brabant Zeeland en VNO-NCW Midden (Flevoland, Gelderland, Overijssel en Utrecht) roepen het kabinet op netcongestie als een nationale crisis te behandelen. In een brief aan staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) staan voorstellen voor de aanpak van de overbelasting van het stroomnet. Ook de gemeente Eindhoven en regionale ondernemingsverenigingen hebben hun handtekening onder de oproep gezet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van 74 van de 100 verdachten van wie de politie beelden heeft getoond in een actie tegen oplichting is de identiteit bekend. Inmiddels zijn 38 verdachten verhoord, bij de rest is een verhoor gepland of is het onderzoek nog gaande, laat de politie weten.
1 uur geledenVICTORIA (ANP/AFP) - Een Canadese passagier van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius heeft wel degelijk positief getest op het hantavirus. Dat hebben de Canadese gezondheidsdiensten zondag bekendgemaakt. Zaterdag werd al bekend dat de Canadese opvarende positief had getest, maar met de toevoeging dat het een "voorlopig" resultaat betrof. Een laboratorium heeft de positieve testuitslag nu bevestigd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
11 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
16 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
17 uur geleden