Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CDA wil snel duidelijkheid over nertsenhouderijen

CDA wil snel duidelijkheid over nertsenhouderijen

DEN HAAG (ANP) - Regeringspartij CDA wil snel duidelijkheid van landbouwminister Carola Schouten over de toekomst van de nertsenhouderij. Mogelijk moeten ook bedrijven die niet besmet zijn met het nieuwe coronavirus preventief worden geruimd, omdat nog steeds nieuwe infecties blijven opduiken. Maar een besluit daarover laat nog op zich wachten.

"Een fatsoenlijke overheid zorgt voor een ruimhartige stoppersregeling", zegt CDA-Kamerlid Jaco Geurts. "Dat is eerlijk voor deze ondernemers, en van belang voor de volksgezondheid." Voor de zomer sprak een Kamermeerderheid zich al uit voor een verbeterde regeling om nertsenhouders te verleiden hun bedrijf nog dit jaar te beëindigen. Vanaf 2024 is het fokken van de pelsdieren sowieso verboden.

Dit voorjaar werd duidelijk dat ook nertsen bevattelijk zijn voor het coronavirus. De eerste besmettingen bleken afkomstig van mensen, maar de dieren bleken op hun beurt mensen te kunnen aansteken. Om te voorkomen dat het virus op nertsenbedrijven rond kan blijven gaan, worden sinds begin juni alle geïnfecteerde bedrijven geruimd.

Besmettingen op veertig bedrijven

Inmiddels zijn op meer dan veertig bedrijven besmettingen gevonden. Die infecties werden tot dusver vooral in verband gebracht met het intensieve contact dat verzorgers met de dieren hebben in de periode dat pups geboren worden. Deskundigen adviseerden vorige maand alle nertsenbedrijven preventief te ruimen als na half augustus nog nieuwe besmettingen zouden opduiken.

Voorwaarde daarbij was wel dat de verspreiding van het coronavirus onder mensen tegen die tijd ongeveer hetzelfde zou zijn als half juli. Omdat dit niet het geval is - het aantal besmettingen bij mensen ligt inmiddels fors hoger - heeft Schouten om een nieuw advies gevraagd. Zij heeft dat inmiddels ontvangen maar moet de knoop nog doorhakken.

Meer uit Politiek

Letschert: geen coalitiedeal om te bezuinigen op onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Er is geen afspraak tussen de drie coalitiepartijen om te bezuinigen op onderwijs, zegt minister Rianne Letschert (D66). Ze maakt zich dan ook geen zorgen dat er toch miljoenen gehaald moeten worden op haar begroting, zegt de minister van Onderwijs tegen het ANP.

5 uur geleden
Ook geen steun van JA21 voor belastingplan, net als PRO

DEN HAAG (ANP) - Rechtse oppositiepartij JA21 is niet van plan om het pakket aan belastingen "in de huidige vorm" te steunen. Dat zei Kamerlid Michiel Hoogeveen tegen Luc Stultiens van PRO tijdens de algemene financiële beschouwingen. PRO wil de plannen ook niet steunen, waardoor nu geen zicht is op een meerderheid in de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Letschert: geen coalitiedeal om te bezuinigen op onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Er is geen afspraak tussen de drie coalitiepartijen om te bezuinigen op onderwijs, zegt minister Rianne Letschert (D66). Ze maakt zich dan ook geen zorgen dat er toch miljoenen gehaald moeten worden op haar begroting, zegt de minister van Onderwijs tegen het ANP.

7 uur geleden
D66 sust zorgen om dreigende onderwijsbezuiniging

DEN HAAG (ANP) - D66'er Henk-Jan Oosterhuis suste tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen de onrust over de eventuele bezuinigingen op onderwijs. De tabel waarin het kabinet schetst hoe een alternatief voor de bezuinigingen op sociale zekerheid moet worden verdeeld, heeft voor hem "niet zoveel waarde". Uit die tabel blijkt dat een groot deel van de compensatie voor bezuinigingen op sociale zekerheid gehaald wordt op onderwijs.

8 uur geleden
Van den Brink: nog geen afspraak met land over uitzetcentrum

DEN HAAG (ANP) - Een groep Europese landen met onder meer Nederland heeft nog geen afspraken gemaakt met een land over een uitzetcentrum, zei asielminister Bart van den Brink tijdens een debat. Het AD meldde dinsdag op basis van Griekse informatie dat de Europese landen een deal hebben gesloten met het Centraal-Afrikaanse Rwanda.

8 uur geleden
Onderwijsbezuiniging dreigt bij tegenvallende sociale deal

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil tot wel 49 procent van het benodigde geld voor sociale zekerheid halen door te bezuinigen op onderwijs. Het kabinet heeft de miljardenbezuiniging op sociale zekerheid geparkeerd, totdat er een deal is met de vakbonden en werkgevers. Als dat niet genoeg oplevert, wordt de rest gehaald bij andere ministeries. Het meeste komt dus bij onderwijs vandaan, blijkt uit een tabel die de minister van Financiën, Eelco Heinen woensdag naar de Tweede Kamer stuurde.

9 uur geleden
Van den Brink: geen steun als Italië asielzoekers niet terugneemt

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen solidariteitsbijdrage aan Italië betalen, als dat land blijft weigeren om asielzoekers terug te nemen, zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) tijdens een debat woensdag. Italië werkt vooralsnog niet goed mee aan de nieuwe Europese afspraken.

9 uur geleden